10 sfaturi pentru cei care doresc să învețe o limbă străină cu plăcere

Învățarea unei limbi noi poate fi comparată cu a stăpâni o nouă profesie. În ambele cazuri, cantitatea de muncă este de așa natură încât nu înțelegeți imediat de unde să începeți. Am colectat 10 sfaturi pentru a vă ajuta să învățați limbi noi și pentru a face învățarea mai interesantă.







Am spus de zeci de ori cât de important este cunoașterea limbilor străine. În acest articol am reunit toate căile de învățare a unei noi limbi. Trăsătura lor distinctivă este interesul, ceva care nu a fost niciodată în multe manuale vechi. Nu mă înțelegeți greșit, eu am învățat eu din cărțile lui Golitsynsky. Dar acum sunt mult mai interesante moduri.

1. Studiați în timp ce stați pe Internet

Nu e așa de greu. Sunt sigur că petreceți mult timp în browser, deci de ce să nu o dedicați unei mici părți a limbajului? De exemplu, extensia Language Immersion înlocuiește limba anumitor cuvinte și fraze pe site-urile pe care le vizitați. Readlang face același lucru, dar creează cărți pentru o practică ulterioară.

2. Memorați obiectele din jur

3. Utilizați serviciul Anki

Am scris deja despre acest serviciu. Anki este considerat unul dintre cele mai bune instrumente pentru învățare în general. Cartelele inteligente vă învață prin repetări și se adaptează, recunoscând punctele slabe și forțele.

4. Deschideți Duolingo dacă doriți să învățați într-o manieră de joc

Învățarea cu Duolingo este destul de distractivă, dar lucrul principal este util. Multe servicii similare nu respectă linia dintre joc și învățare, arătând cărți cu cuvântul "mașină" atunci când cunoașteți deja toate cele 12 forme temporare ale verbului. Duolingo este lipsit de această problemă și vă permite să studiați și, de asemenea, să vă familiarizați cu vorbitori nativi. Centrul de testare Duolingo vă va ajuta să vă testați cunoștințele.







5. Ia cursuri

Noi facem în fiecare lună o selecție a celor mai bune cursuri de pe Coursera, dar este doar o picătură în găleată. De exemplu, sute de cursuri cu privire la învățarea a 48 de limbi sunt colectate pe site-ul Web al Culturii Deschise. Selecția este destul de veche, dar nu a pierdut nici o relevanță.

Aplicația nu a fost găsită în magazin. - (

7. Înregistrați tot ceea ce auziți

Ne amintim mai eficient informațiile dacă le scriem manual. Prin urmare, când ascultați lecții audio sau podcast-uri, luați un pix și notați tot ceea ce auziți. Sau cel puțin acele fraze care vă provoacă îndoieli, atunci le puteți verifica dublu.

8. Studiu, distracție

9. Comunicați cu vorbitori nativi

Acest lucru se poate face atât în ​​direct cât și cu ajutorul serviciilor. Nu te vom învăța să vorbești cu oamenii, să vorbim mai bine despre servicii interesante. De exemplu, WeSpeke sau Verbling vă permite să găsiți un interlocutor sau profesor care vă va învăța individual sau într-un grup cu alți studenți online.

10. Urmați sfaturile

explicați care sunt aceste coduri qr? iar primul este sfatul dumneavoastră - traducerea fraze darebee.com: „Nici o galaxie - Cauti un tip de entitate din afara planetei Pământ, nu putea să dea un cont bun de ei înșiși, kogdaprihodit momentul ipreslovuty vine vorba de împinge împinge de formare Shepard pune unele masă mai mult. mușchii, raționalizarea corpului pentru acțiunile pe care le știi va veni în mod inevitabil. " care este inutil promt în altă formă

O bună selecție de sfaturi. De la mine aș adăuga HelloTalk un mesager excelent pentru comunicarea cu străinii și practica lingvistică.

Înscrieți-vă la newsletterul Lifehacker

Obțineți cele mai bune articole în corespondență

Făcând clic pe buton, sunteți de acord cu prelucrarea datelor dvs. personale.

10 sfaturi pentru cei care doresc să învețe o limbă străină cu plăcere







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: