10 Fapte curioase despre traducătorul Google

Experimentele pentru automatizarea traducerilor de calculator au fost realizate începând cu anii 1950 și se aștepta ca problema traducerii mașinilor să fie rezolvată în 3-5 ani. Dar, spre marele regret al raționalizatorilor, limba umană viu sa dovedit a fi un sistem extrem de complex. Chiar și după aproape 70 de ani de dezvoltare a tehnologiei informatice, creierul de siliciu nu este capabil să asigure un nivel de traducere atât de satisfăcător încât să înlocuiască complet traducătorii profesioniști.







Fără îndoială, instrumentele hardware și software moderne sunt mult mai reușite pentru a face față sarcinilor traducerilor de limbă decât omologii lor pe tuburi perforate, dar este prea devreme să spunem că profesia unui interpret va dispărea în curând în uitare.

În ciuda faptului că traducerea automată a stangacie sale ridică de multe ori un zâmbet, traducători on-line sunt foarte populare, deoarece acestea ajuta la depășirea parțială bariera lingvistică și a obține o idee generală despre produsul sau serviciul, iar acest lucru este de obicei suficient pentru utilizatorul mediu pe Internet.

Dar foarte puțini oameni știu ce rămâne în spatele scenei traducătorului online. Deci, astăzi am pregătit 10 fapte despre tine despre cel mai popular translator de mașini din lume de la Google.

Mai mult de o jumătate de miliard de oameni folosesc Google-translator.

Traducatorul Google traduce peste 100 de miliarde de cuvinte pe zi.

Conform calculelor aproximative, același număr de cuvinte este conținut în 128 de mii de Biblii! Și Google le traduce în fiecare zi!

Traducatorul Google acceptă 103 de limbi.

92% dintre utilizatorii Google Translator sunt în afara Statelor Unite.







În același timp, cel mai popular traducător de mașini este în Brazilia.

Traducătorul Google poate vorbi.

Mai degrabă, se va spune că Google-translator poate pronunța cuvinte. Dacă trebuie să știți cum apare un anumit cuvânt într-o limbă străină, puteți aproape întotdeauna să vă bazați pe acest program.

Google Translator poate fi folosit offline.

Traducatorul Google poate traduce textul pe imagini.

Cu ajutorul unei aplicații mobile, puteți obține traducerea textului în diferite imagini. Pentru a face acest lucru, deschideți aplicația Google Translator, faceți clic pe butonul corespunzător și îndreptați camera spre obiect. Dacă limba dorită este încărcată în sistemul dvs., veți putea vedea traducerea imediat.

Puteți să raportați erori și să remediați traducerea.

Dacă găsiți o eroare în textul tradus folosind Google Traducere, puteți să raportați o eroare în forumul comunității și să sugerați o opțiune mai bună de traducere.

Cele mai populare instrucțiuni de traducere utilizate în Google-translator: de la engleză la arabă, rusă, portugheză și indoneziană.

Dacă doriți să vă extindeți afacerea și să intrați pe arena internațională, vă recomandăm să traduceți aceste limbi.

Ultimul fapt va dezamăgi cu siguranță fanii transferului gratuit. Datorită disponibilității traducerii mașinilor, mulți oameni cred că acest tip de traducere poate fi folosit în toate domeniile fără excepție și că traducătorii profesioniști își mănâncă în zadar pâinea.

De fapt, al zecelea punct este cel mai important argument împotriva utilizării unui traducător Google pentru a traduce documente importante și pentru afaceri, în special.

Google nu utilizează Traducerea Google pentru a-și traduce documentele de afaceri (pe care nu le sfătuiți să le faceți).

Orice s-ar putea spune, Google-translator este o realizare uimitoare a gândirii inginerești. Poate fi folosit pentru a traduce expresii și expresii simple, ceea ce este foarte, foarte convenabil dacă serviciile unui traducător profesionist nu sunt disponibile pentru un motiv sau altul. De exemplu, dacă doriți să călătoriți, dar nu știți limbi străine.

Salutări! Numele meu este Semyon. La dispoziția dvs. există un traducător profesionist cu o experiență de peste 9 ani. Pe parcursul anilor de lucru în traducere am reușit să finalizez cu succes sute de proiecte pentru clienți din întreaga lume. Când comandați serviciile mele, puteți fi sigur că traducerea dvs. va fi efectuată la un nivel de calitate în timp util.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: