076 Înlocuirea motorului pompei de benzină

Deci, cum a început totul.

Mi-au părăsit fiica cu bunica mea și au mers cu soția mea la magazin. Numai am parcat, am fost pe cale de a bate masina, am așteptat pentru ventilator să moară, atunci când mașina a murit brusc afară.







Nu înțeleg nimic, încercați să obțineți. Nifiga. Se întoarce, dar nu înțelege deloc. După ce am reflectat puțin, mi-am trimis soția acasă))

Primul gând a fost că centura de sincronizare ar fi putut sări ... de când am demontat / îmbrăcat-o recent în timp ce înlocuieam pompa. Scoase carcasa, rostogolind mașina cu viteza puțin înainte. Etichetele au coincis. Deci nu este o curea)

Schimbarea lumanarilor pentru rezervă, nu a ajutat)

Verificată pentru prezența unei scântei, a adus firul cu o lumânare pe corp, în timp ce pasagerul ocazional a rotit starterul. Există o scânteie.

Am început să mă gândesc la livrarea de combustibil. Motorul pompei de benzină pe care l-am schimbat acum un an sau aproape 20 000 km. în urmă.
Pompa de benzină a fost cea mai ieftină, deci ar putea fi și el))







La puțin timp după ce a fost rotit cheia, pompa de benzină a încetat să vibreze.

În procesul de procedură am găsit în cablaj firele în stare foarte proastă))

plus o pompă de benzină și un senzor de nivel al combustibilului ...

minus ECU și altceva))

Pe parcurs, am schimbat toate siguranțele și releele de pe ECU, pompa de benzină, pe ventilator ca și acolo))

Efectul este zero. Pompa de benzină nu pompează.

Și apoi sunt ca un diagnosticist ingeniu, fac o ieșire, că este o pompă de benzină și trebuie să înlocuiesc motorul))
După cum sa dovedit mai târziu, m-am înșelat (

Motorul PEKAR a fost cumpărat. Pretul: 950r.

Apoi a scos modulul pompei de benzină, de câte ori a făcut-o, totul sa dovedit foarte rapid))

După ce a colectat totul înapoi și a umplut-o în rezervorul de benzină, fericitul a început să lanseze mașina, dar smochinurile erau acolo)) Pompa de benzină a făcut o buziere și apoi sa oprit.

Scorul a mers tot la culcare) A doua zi, tatăl meu de la fir a târât-mă la cel mai apropiat serviciu, unde am fost diagnosticat, lanțul de senzori ai arborelui cu came și arborelui cotit a fost spart. Schimbarea cablului și totul a funcționat ca un ceas) Prețul întrebării a fost: 1000r.

Se pare că mi-am schimbat în zadar motorul pompei de benzină, iar vechiul muncitor cu motor funcționează ((Ei bine, nu este nimic de făcut, rămâne în rezervă))

Iată o astfel de poveste)

Etichetă de preț: 1 950 ₽ Kilometraj 169800 km







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: