Schimbarea uleiului în variator avensis t27

O zi bună pentru toți domnii))) Deci, a fost rândul următorului raport referitor la lucrarea făcută. Am cumpărat o mașină cu un kilometru de 56 tcms și am înțeles că nu a existat schimbare de ulei în variator și, conform vechilor regulamente, era necesar să o schimbi la fiecare 60 km / h. Lung cautat forumuri aici pentru a conduce ceea ce unele rapoarte de schimbare a uleiului în variator și necesitatea ei, dar atunci când este absorbit în căutarea am dat seama că opțiunile de schimbare a uleiului, cum ar fi rețete pilaf toate variază în moduri diferite, dar esența este aceeași)) În general, găsit în omul oraș scoțând în cutii și s-au dus la el pentru a înlocui uleiul la o cursă de 71362 km. Și cu mult înainte ca pre-cumparat 8 litri de ulei Toyota CVT, așa cum sa spus acești oameni, și totuși ceea ce a fost problema este de a schimba filtrul sau nu, numărul de catalog al filtrului nu numai pentru a comanda în Vladik bine, încă o mulțime de locuri unde poate fi achiziționat dar aproape peste tot la ordine. Omul mi-a spus că într-o astfel de fugă este posibil să nu se schimbe, ci doar să-l speli, ceea ce am făcut. Apropo, cu cantitatea de petrol, unde au scris că au nevoie de 4,5 litri, în cazul în care 6 litri, în cazul în care 8 litri în general, rula a fost colosal în funcție de cine schimbă ulei. Am schimbat complet uleiul cu îndepărtarea paletului, a filtrului și a îndepărtării schimbătorului de căldură și a transferului de ulei prin sistem. În general, descriu procesul:







1) Ridicăm mașina pe un ascensor


2) Scoateți protecția (cine o are)
3) Vedem paletul variator și deșurubați bușonul de golire, acesta hexagonal nu-mi amintesc ce dimensiune deja ((PS dop am fost răsucit atât de mult încât pur și simplu nu a încercat să deșuruba nu iese nimic. Pe comandantul a spus că acestea sunt în mod constant atât cu plantă răsucită și el a fost de o sută de ori să-l deșurubați cu o daltă (pe care nu-l și alertă cred). Dar, odată ce a lovit cu patul tubului, și ea a sărit imediat la jumătate, și după aceea mâinile lui ar putea slăbi. și da nu uitați să înlocuiți ceva la care se va uni petrolul.







4) După ce deșurubat capacul vă va scăpa de un pic de ulei (cantitatea de ulei nu poate avea nimic de spus, pentru că totul este turnat într-un container mare, în cazul în care a existat un ulei vechi și cât de multe nu a fugit determinat).

Deșurubați capacul paletei


5) Deșurubați și tubul de preaplin, sub hexagon, în același loc cu plută
tava a fost. Vei turna un pic mai mult ulei în cantitate de aproximativ un litru de 3,5-4.
6) Apoi, deșurubați tava în sine, atunci trebuie să fie atent, deoarece uleiul va începe să curgă cu toate fisurile, și este mai bine să-l facă pe masina sa răcit altfel uleiul va arde mâinile. Din paleta fuziona mai mult ulei cu numărul de x-uri la fel)


7) Apoi, curățăm paleta, l-am curățat cu ajutorul unui pulverizator și a nephrase-ului. De asemenea, în paletă există trei magneți, le îndepărtăm, le curățăm și ne uităm cu atenție dacă există ornamente metalice pe ele sau nu. La mine gloria zeului paletul era mai puțin curat, orice produse de ardere în el nu era, magneții erau fără ras care spuneau că o cutie în stare bună.
P.S. Stăpânul a spus că dacă ar exista chips-uri pe magneți (în cantități mari), schimbarea uleiului ar putea fi ruină pentru cutie, deoarece în cazul în care magneți chips-uri, respectiv, korobase ceva undeva Zadran și terț (Sori, pentru o explicație a acesteia fac eu de mine cum pot) și înlocuirea uleiului nou scorul toate produsele purta caseta prin canale ale unității hidraulice, și așa mai departe și cutia este prost poate sta. Așa că, înainte de a schimba uleiul, el întreabă dacă există probleme cu cutia de carton și altele asemănătoare, dacă există ceva care nu oferă nici o garanție că după schimbarea uleiului pe care korbas nu îl poate câștiga.

Pachetul necurat

Paletul a fost curățat, prin modul în care tubul portocaliu este cel care se depărtează


8) După tava de curățat, scoateți filtrul, acesta este fixat la trei șuruburi, și este, de asemenea, bine spălați Nefras sau altceva place)







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: