8 Tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere, o es

Promovarea site-ului Blogul 8 tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere

8 Tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere, o es

Articolul prezintă sfaturi privind îmbunătățirea stilului de scriere a blogurilor de la celebrul marketer și blogger din California - Neela Patela. Articolul original este luat de pe site-ul www.quicksprout.com: 8 tehnici care ma ajutat sa imi imbunatateasca scrierile mele pe parcursul a zece ani de blogging







Copywriting-ul este parte integrantă a traficului și a creării de conversii.

Potrivit revistei Smashing, "dreptul de copywriting ajută la creșterea traficului de căutare cu 50%, iar rata de conversie cu 30%".

A deveni un copywriter excelent nu este suficient doar pentru a scrie bine.

Aceasta necesită o înțelegere fundamentală a psihologiei umane. Acest lucru vă va oferi posibilitatea de a convinge cititorii să cumpere produsul / serviciul dvs. Trebuie să știți exact ce anume fac oamenii să facă cumpărături.

În plus, există și alte câteva variabile pe care depinde abordarea dvs., inclusiv cine este publicul dvs., care sunt obiectivele dvs. generale și ce fel de reacție așteptați de la client.

8 Tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere, o es

Fig. 1. Componente necesare pentru scrierea unui text bun: audiență, scop, avantaje, strategie, caracteristici

Dar cum să deveniți un copywriter de clasă mondială pentru o perioadă scurtă de timp, dacă aveți o experiență minimă de muncă?

Mi-a trebuit 10 ani pentru a-mi îmbunătăți stilul și pentru a rezolva tehnicile despre care vreau să vă spun. Practicandu-le, veti fi capabili sa va imbunatatiti abilitatile mult mai repede.

1. Aflați de la cele mai bune

Dacă sunteți nou în acest domeniu, vă sugerez să vă scufundați complet în lectură pentru a afla cât mai multe informații posibil.

Spre deosebire de alte forme de conținut, scrierea de texte este o zonă extrem de specializată și, prin urmare, necesită o abordare unică.

Sunt un susținător arzător al citirii cărților. Cărțile reprezintă o oportunitate de a vă familiariza cu gândurile celor mai strălucite minți ale omenirii. Ele vă ajută să înțelegeți cum acești oameni au văzut lumea.

Ei au o experiență și au ajuns deja la nivelul la care aspiră numai.

Jeff Bullas a făcut o listă cu 50 de caracteristici importante ale unui copywriter bun. Familiarizați-vă cu acesta - vă poate fi util.

De asemenea, vă recomandăm să vă familiarizați cu lista celor 75 de resurse oferite pe site-ul Kissmetrics. A fost creat special pentru cei care doresc să devină un copywriter bun.

Această listă acoperă întregul spectru de caracteristici necesare și va fi foarte utilă pentru începători.

2. Exercițiu în mod regulat

Dar veți fi uimiți de modul în care practica dvs. permanentă vă poate influența stilul.

Chiar și o săptămână de exerciții regulate vă va afecta în mod semnificativ capacitatea de a scrie.

Practica vă va ajuta să lucrați mai eficient, să vă dezvoltați abilitățile, să vă modelați stilul, să optimizați procesul. Veți înțelege, de asemenea, ce tehnici funcționează pentru dvs.

De aceea vă recomand să vă exercitați în fiecare zi, dacă este posibil.

3. Aflați de ce oamenii fac cumpărături

După cum am menționat mai devreme, psihologia este elementul-cheie al copywriting-ului.

Pentru a convinge pe cineva să cumpere ceva, trebuie să înțelegeți procesul gândirii și modelul comportamental.

Articolul se referă la conceptul de neuroni oglindă - neuroni în creier ", activând sistemul de" observare ", care transformă observat în anumite sentimente".

8 Tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere, o es

Încerc să spun că copywriting-ul tău ar trebui să rezoneze cu cititorii, făcându-i să simtă o anumită emoție.

Trebuie să intri în capul lor pentru a înțelege cu adevărat ce anume îi face să apese butonul "cumpăra".

La rândul său, acest lucru ar trebui să directe copywriting dvs. în direcția cea bună. Acest lucru vă va ajuta să creați un text mai puternic.

4. Efectuați un studiu

Copywriting-ul eficient (bazat pe un text eficient) se bazează pe un studiu efectuat în mod corespunzător.

De ce este cercetarea atât de importantă?

Astfel, subliniați faptul că textul dvs. se bazează pe fapte obiective și nu doar pe opinia dvs.

Oricine poate spune ceva, dar dacă declarația dvs. este susținută de date, atunci devine fiabilă.

De asemenea, vă oferă adâncimea de conținut.

După ce ați petrecut timp în cercetare, începeți să înțelegeți mai bine acest subiect.

Deci, este mai ușor să vezi imaginea de ansamblu, nu doar câteva din fragmentele sale, iar acest lucru se va reflecta cu siguranță în textul tău.

Punând totul laolaltă, puteți construi încredere din partea cititorilor.

Încrederea este o componentă foarte importantă a unei relații cu un potențial cumpărător. Vă ajută să convingeți potențialii clienți să facă o achiziție.

Chiar dacă știți materialul dvs. bine, vă rugăm să efectuați cercetări preliminare. Acest lucru va oferi textului o profunzime mai mare.

5. Lucrul la rubrici

Sincer, nu contează cât de bun este conținutul pe care îl creați în principiu, dacă titlul nu este bun.

Rețineți că "în medie, de cinci ori mai mulți oameni citesc titluri decât textul în sine".

Dacă titlul nu conține cititorul, nimeni nu va reacționa la apelul dvs. la acțiune (CTA).

În teorie, totul este destul de simplu, dar crearea unui titlu bun este o sarcină dificilă.







Am venit cu o formulă pentru optimizarea procesului de creare a unui titlu interesant.

Într-unul dintre articolele mele anterioare, scriu despre "cele patru reguli pentru scrierea titlurilor":

  1. Titlul trebuie să fie unic.
  2. Titlul trebuie să conțină informații foarte specifice.
  3. Titlul ar trebui să creeze un sentiment de urgență.
  4. Titlul ar trebui să fie util.

Iată un exemplu de titlu excelent. Este laconic și pe tema:

8 Tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere, o es

Fig. 3. Un exemplu de rubrică bună "Transformați camioanele din stânga într-o creștere cu 15% a profiturilor"

6. Învățați arta primei propoziții

Prima poziție pe scară de semnificație este luată de prima teză.

Odată ce ați prins atenția cititorului folosind un titlu uimitor, ar trebui să încercați să îl motivați să citească întregul articol, inclusiv, cu un apel la acțiune.

Și acest lucru se poate face cu ajutorul unei propoziții bine scrise.

Ce vreau să spun prin prima propoziție "bine scrisă"?

Ar trebui să fie scurt, interesant, implicând instantaneu cititorul.

Iată un exemplu perfect de pe site-ul Chartbeat:

8 Tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere, o es

Fig. 4. Un exemplu de primă frază de succes de la Chartbeat

Uită-te la această primă teză - îndeplinește pe deplin toate cele trei criterii menționate mai sus.

Ce concluzie putem trage din toate astea?

Lucrați serios pe titlul dvs. și prima teză - trebuie să fie perfecte.

Dacă puteți face acest lucru, jumătate din bătălie este deja câștigată și puteți să maximizați numărul de potențiali.

7. Folosiți formula AIDA

Iată cum stau lucrurile:

8 Tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere, o es

Fig. 5. Acronimul AIDA: atenție, interes, dorință, acțiune

Iată cum funcționează ...

Ați atras atenția cititorului cu ajutorul unui titlu excelent și a unei prime propoziții bune.

Apoi, trebuie să generați interes, să vorbiți despre nevoile cititorilor, dificultățile lor, precum și modul în care produsul / serviciul dvs. poate rezolva aceste probleme, le poate îmbunătăți viața etc.

După aceasta, încercați să provocați dorința de a cumpăra un produs / serviciu, explicând în mod clar avantajele acestora.

8 Tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere, o es

Fig. 6. Avantajele produsului / serviciului

În cele din urmă, adăugați un apel la acțiune, astfel încât cititorul să poată lua imediat măsuri.

Am inventat o formulă atât de simplă și a fost incredibil de utilă pentru copywriting-ul meu.

Anumite detalii vor varia în funcție de publicul dvs., industria în care lucrați și, de asemenea, în funcție de produs / serviciu. Dar formula AIDA este extrem de utilă în lucrare.

8. Luați o gramatică și ortografie

Știați că "erorile gramaticale pe site-urile web sunt speriate de 59% din oameni?".

Spelling și erori gramaticale - acesta este sărutul dementatorului pentru afacerea dvs. Din cauza lor, te uiți neprofesionist, ceea ce reduce credibilitatea brandului tău.

Ei bine, cu siguranță nu doriți să cumpărați ceva de la marcă, dacă ei folosesc cuvântul "a lor" în descriere.

Un studiu special a fost realizat pentru a afla care dintre companiile gresește utilizatorii consideră cei mai nepoliticoși.

Conform rezultatelor acestui studiu, numărul covârșitor de respondenți (42,5%) consideră că erorile de ortografie și gramatică sunt inacceptabile.

8 Tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere, o es

Fig. 7. O listă de erori care, în opinia respondenților, împiedică utilizatorul să cumpere pe site

Aceasta înseamnă că ortografia greșită și gramatica nu contează, iar rata de conversie este asociată cu ele.

De asemenea, vă recomandăm să utilizați Gramatical - un instrument excelent care vă va ajuta să găsiți erori gramaticale.

Acesta este un plugin gratuit pentru Chrome. Acesta vă va ajuta cu siguranță să reduceți numărul de erori.

Există atât de mulți scriitori excelenți în lume, dar și copywriteri răi.

Stăpânirea acestei ambarcațiuni necesită o abordare unică și un anumit set de abilități.

Din fericire, devenirea unui copywriter de clasă mondială este posibilă într-o perioadă destul de scurtă de timp. Trebuie doar să faci un efort.

Chiar dacă sunteți începător, urmând aceste sfaturi și folosind aceste tehnici, puteți crea texte de calitate, ceea ce înseamnă două lucruri importante.

Puteți converti mai mulți clienți potențiali și, cel mai important, puteți crește profitabilitatea companiei dvs.

8 Tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere, o es
Agenția de marketing O'Es - Magomed Cherbizhev

8 Tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere, o es

Directorul general al O'Es Marketing Agency este Magomed Cherbizhev. A absolvit Institutul de Tehnologie Electronică din cadrul MIET, departamentul de Telecomunicații, specializarea Inginer Sisteme de Telecomunicații. În domeniul lucrărilor SEO 10 ani. În prezent, conduce agenția de marketing O'Es, o companie cu un format fundamental nou, care lucrează în domeniul marketingului pe Internet, promovării și dezvoltării afacerii pe Internet. Participă ca antrenor și conducător la cursurile de instruire ale centrului de formare SearchEngineEducation.ru.

8 Tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere, o es

8 Tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere, o es

8 Tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere, o es

8 Tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere, o es

8 Tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere, o es

8 Tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere, o es

8 Tehnici care m-au ajutat să îmi îmbunătățesc stilul de scriere, o es







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: