7 Pro-uri de căsătorie (pentru bărbați) și 7 minus de căsătorie (pentru femei)

7 Pro-uri de căsătorie (pentru bărbați) și 7 minus de căsătorie (pentru femei)

Francezii au o vorbă: "Căsătoria seamănă cu o fortăreață asediată - cei care sunt în afara, dornici să intre, dar cei care sunt înăuntru - pentru a ieși". Ni se spune: "O faptă bună nu se va numi căsătorie". Și ei cred că absolut TOATE femeile doresc să se căsătorească aproape de scutece, iar bărbații se tem de o ștampilă în pașapoartele lor ca un incendiu (de asemenea, din pruncie). De ce? Pentru că a priori o femeie primește din căsnicie niște pluses și un om - unele minusuri (sub forma celebrării pierderii de libertate). De fapt, o astfel de teorie nu se ridică la nici o critică. Și vă vom dovedi în două contează! Deci, pentru femei, căsătoria este:







1. Mai puțină libertate
Da, doamnelor și domnilor, avem nevoie de libertate cât de mult aveți nevoie. Și toate "unde a fost" și "cu cine a fost", de asemenea, nu ne dau o bucurie deosebită. O femeie, mai ales un tip feminist modern, vrea să decidă singură unde să meargă, ce să facă și cu cine să se întâlnească! Lipsa de libertate acut simțit, de exemplu, în cazul în care doamna va dori un sex masculin frumos - fantezii destul de placuta jena si vinovatie (ay-ay-ay, ești o femeie măritată!). Cea de-a doua, și mai mult neîncredere, este, bineînțeles, nașterea unui copil. De acum înainte, el este cererea dvs. inalienabilă.

3. Mai puțini bani
Mai degrabă banii nu vor merge nicăieri, ei nu vor fi doar ai voștri. Ceea ce folosit pentru a fi confortul, indiferent dacă achiziționarea unui geantă de mână sau o procedură costisitoare a zecea în salonul de frumusețe, este acum privit ca o pierdere penală a bugetului familiei.

4. Vacanțe minus
Munca va avea de două ori mai mult decât înainte de căsătorie și pentru că timpul liber va dispărea ca un concept. Gătitul, spălarea, curățarea - treburile la domiciliu sunt ridicate la un nivel egal cu numărul membrilor familiei. Pentru că această muncă nu este suficientă pentru a nu se plăti nicio plată, așa că vă mulțumesc că nu veți aștepta. Și dacă înainte de căsătorie mizerie artistică în apartamentul tău a fost privit ca o slăbiciune de fată drăguță fermecătoare, după opinia publică condusă de soț va inevitabil - sunteți „hostess rău“!

Numărul seriei 1555: "Ți-am dat cei mai buni ani, de care am nevoie acum!". Omul, chiar și în cincizeci de ani, chiar și după al treilea divorț este doar burlac, dar femeia ... mai mult, „ani“, este în „starea de sănătate“ de sens. Stresul constant ("din nou această curvă pe aspectul meu") și efort fizic greu (performanța regulată a datoriei maritale, spălarea podelelor și a ferestrelor) își fac munca murdară.

Și "minus" este o figură bună, iar răul este doar un "plus", adică plus kilograme în plus. Și, indiferent de situație. Situația este prima: totul este rău. Te obosesti, nu ai suficient timp sau energie pentru tine - cifra "plutește". A doua situație: totul este bine. Vei petrece toată ziua relaxând pentru cartea ta preferată, soțul tău te numește "cățeluș" și îți dă bomboane - cifra din nou este departe de a fi ideală.







7. Mai puțin romantic
Romance ... romantism ... despre ce vorbesc? Îmi amintesc, dragoste! Dispare o lună după nuntă sau două. Nu-mi amintesc niciodată. Dar faptul rămâne, poate dura un pic de timp, și tu: - încetează să se simtă un sentiment de neliniște și de vinovăție atunci când cumpără prezervative (și mai devreme: „Tu du-te“, „nu, te duci,“ „Bine, bine, dar cu tine in seara asta masaj ! ")); - aflați că florile, cadouri și cărți poștale apar în vânzare exclusiv în sărbători (și, înainte de sărbători au fost mai multe, inclusiv sărbătoarea zilnică "sunteți cel mai mult!"); - Înțelegeți că nu există oameni sănătoși în natură (ciudat, dar înainte ca frigul să treacă mereu în forme mai ușoare, fără a geme și a face voință). Lista poate fi continuată individual.

Aici. " Cu femeile, totul este clar. Acum ne vom ocupa de bărbați. Sarcina principală este de a dovedi existența a cel puțin șapte plusuri în căsătorie, de a adăuga la jumătatea noastră de încredere puternică și de a scăpa de temeri nerezonabile. Și vom face față setului de sarcini! Deci, pentru un bărbat, căsătoria este:

1. Plus Libertatea
Chiar dacă sunteți un adult, un om de succes, independent, există o persoană în fața căreia raportați ca un băiețel. Mama ta. "La ce oră ai venit acasă ieri?", "Aveți o sală de mese bună la locul de muncă?", "Acum puneți pe o eșarfă, aveți un gât slab!". Mamă, eu sunt adult, nu este un argument. Iată o soție, acesta este un argument. Unuia dintre prietenii mei, mama mea a spus: "Dacă aș putea să mă căsătoresc cu tine, lasă soția mea să sufere de la tine". Dă-mi libertate de îngrijirea mamei mele!

2. Plus cariera
Căsătorită, respectabilă, fiabilă. Aceste cuvinte sunt practic sinonime cu afacerile. Un astfel de post și responsabil nu este teribil de încredere și se vorbește despre ce. Deci, în spatele marșului lui Mendelssohn și felicitări privind căsătoria legală, poate urma un cabinet separat și felicitări pentru un post nou.

3. Plus banii
Să ne imaginăm situația, gentlemanul de cod nu este căsătorit, ci vrea să existe într-un apartament curat, să meargă în cămăși curate și să mănânce alimente gustoase. Cât costă să plătești pentru serviciile unui funcționar? Și dacă soția nu este, dar există o amantă. Satisfacția tuturor capriciilor sale va ajunge cu siguranță într-un ban destul de bun. Situația poate fi corectată printr-un singur pas decisiv - de a se căsători cu o amantă, bine sau cu o menajeră. Pierderile financiare sunt reduse la minimum, menținând în același timp toate serviciile premaritare.

4. Plus confort
Sticlele de bere nu mai stau în bucătărie timp de câteva săptămâni, dar dispar de la sine în jgheabul de gunoi; O dată pe săptămână, patul curat apare pe pat; cămăși călduțe agățat dulap în rânduri ordonate ... Adăugați aici alimente gustoase și sănătoase și sex regulat. Nu este acest confort?

5. Plus a anului
Căsătoriți bărbați trăiesc mai mult! Acesta este un fapt științific dovedit. Există mai multe motive. În primul rând, pentru un bărbat, chiar spălarea vesela, ca să nu mai vorbim de spălare, este un mare stres. Un soț legitim va vă protejează de sentimentele inutile. În al doilea rând, "cu conviețuire constantă există anumite schimbări în creier care stimulează sistemul imunitar al unui om și astfel își prelungesc existența fiziologică". În al treilea rând, un om de familie are de obicei mai puțină stres psihologic, pe care soția îl împarte cu el. În plus, în familie, bărbatului i se acordă o mai bună îngrijire în timpul bolii, ceea ce sporește șansele de recuperare.

6. Plus gravitatea
Din păcate, un bărbat nu are altă cale să crească, decât să înceapă o familie. Reprezentanții necăsătoriți de sex masculin diferă prin infantilism incomprehensibil și incapacitatea de a trăi. Căsătoria unui bărbat "crește", în sensul literal al cuvântului. Un nivel ridicat de responsabilitate în calitate de șef al familiei vă va permite să deveniți o persoană cu drepturi depline.

7. Plus continuarea genului
Acesta este probabil cel mai important moment, pentru că fiecare (sau aproape toată lumea) visează să-și continue prețiosul "eu" într-un fiu sau fiică. Și datorită soției sale, întregul proces de procreare se transformă într-o plăcere totală pentru un bărbat. Întreaga parte dificilă se îndreaptă către soție: sarcină, naștere, hrănire, îmbrăcare, educație. Un om are un rol foarte atractiv de jucat. El va celebra nașterea unui copil, va face poze cu el, îi va spune cu mândrie prietenilor despre succesul lui ... Și, de asemenea, va servi ca un exemplu pozitiv pentru imitație.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: