7 Motive pentru a deveni un înger de afaceri - firrma

Investitorul și fondatorul SmartHub, membru al VentureClub, Bogdan Yarovoy, vorbește despre grafica liberă a îngerului de afaceri, despre posibilitățile de creativitate și preferințele financiare ale pieței de capital de risc în stadiu incipient. Bogdan a găsit șapte motive pentru a deveni un investitor disperat al stadiilor incipiente.







Motivul 1. Creșterea internă

Motivul 2. Un exemplu personal

7 Motive pentru a deveni un înger de afaceri - firrma

Expunere de motive 3. Infrastructură bună

Acceleratorul FRI funcționează cu succes, Fundația Skolkovo susține infrastructura și co-investiția. Dilema care necesită o soluție este mai mult legată de strategia de reținere a proiectelor și a talentelor din Rusia, precum și de stimularea investițiilor unor etape mai mature. În prezent, inițierea tehnologică are dificultăți, de exemplu, prin importul de loturi experimentale de echipamente și echipamente complexe, certificare. Dificultăți întâmpină, de asemenea, proiectele mature care caută mari investiții pentru scalarea pe piețele internaționale. Aceste probleme fac ca echipele să aleagă țări mai convenabile și să plece.

Motivul 4. Nișele libere

Ca persoană de afaceri, am decis imediat că nu numai că aș investi în active de capital de risc, ci și că aș construi o afacere de succes pe această piață. Împreună cu partenera mea Olga Dorofeeva, care are experiență în marketing și IT, am creat SmartHub. După o afacere bancară bine sistematizată, am văzut cererea de la investitori necalificați de investiții pentru servicii de consultanță de calitate. SmartHub poziționăm ca un boutique de risc, oferim servicii de formare a portofoliilor la cheie: determinăm strategia și profilul, selectăm proiectele potrivite, încheiem tranzacții și însoțim dezvoltarea proiectului. Ne-am dezvoltat propria metodologie de evaluare a proiectelor și încercăm să facem procesul de selectare a proiectelor nu numai eficient pentru noi, ci și util pentru start-up-ul care o trece. Timp de 8 luni în activul nostru există deja 10 contracte pentru un total de aproximativ 40 de milioane de ruble, geografia investițiilor fiind Rusia, Marea Britanie, Lituania și Israel.







Expunere de motive 5. Formarea viitorului

Participarea la investiții în capital de risc extinde în mod semnificativ orizonturile cunoștințelor despre cele mai recente tendințe tehnologice, tendințele investiționale, modelele de afaceri. Investițiile în inimă vă permit să vă alăturați proiectelor care inovează în viața de zi cu zi și astfel să modeleze viitorul întregii lumi astăzi. În munca mea, am ocazia de a comunica cu oameni interesați și de succes, precum și cu tinerii antreprenori energetici care nu se tem să își asume riscuri și responsabilități. Vă încredințează cu încredere în succesul inovării.

7 Motive pentru a deveni un înger de afaceri - firrma

Expunere de motive 6. Beneficii financiare

Investițiile de investiții, desigur, atrag potențialul lor financiar. Riscurile din nișă sunt mari, dar profitabilitatea este de asemenea mare. Este prea devreme să vorbim despre succesul investițiilor mele, deoarece primele investiții au fost făcute numai cu șase luni în urmă. Dar chiar și la o distanță atât de mică, există un exemplu de implicare a unuia dintre proiectele unei noi runde de evaluare, de două ori mai mare decât cel pe care am fost membru. Ne așteptăm ca profitabilitatea totală a tranzacțiilor SmartHub să depășească 30% pe an.

Motiv 7. Afaceri preferate

Activitățile unui investitor privat mi-au schimbat radical viața. Nu exersați doar de la 9 la 18, respectându-vă regulile corporative, dar vă acordați în întregime afacerii preferate în perioadele de inspirație și productivitate maximă. Există mai mult timp pentru familie, sport, călătorie, nu există cerințe speciale la locul de muncă. Noi, împreună cu echipa, am creat un "birou de vis", care promovează creativitatea maximă. Vederi uimitoare, multe zone funcționale diferite, culori luminoase interioare, abundență de lumină, locuri de muncă ale nimănui sau altor persoane - vă aflați în care vă simțiți mai confortabil într-un anumit moment în timp.

Ordinea zilei mele este diferită. De regulă, 2-3 contacte pe zi cu companii de portofoliu sau cu echipe pe care le căutăm pentru investiții. Cheltuim cateva ore pe zi pentru dezvoltarea proiectului SmartHub, comunicam cu investitorii. De două ori pe lună trebuie să călătoresc pe călătorii de afaceri, în special la Moscova: vizite la sesiunile de investiții ale Clubului Venture Club, Clubul de Business Angels Skolkovo, diverse competiții, întâlniri cu parteneri și proiecte.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: