2-Frecventa tpu, bazata pe coliziunea câmpurilor magnetice rotative (2 freq-magclashtpu) ver

Acum câțiva ani, un electrician pe nume Stephen Mark a inventat un dispozitiv care, după lansare, a produs o cantitate destul de mare de energie electrică. Dispozitivul pe care la numit generatorul TPU Stephen Mark. Acest generator a fost alimentat de diferiți consumatori de energie electrică din lămpi cu incandescență și se încheie cu aparate de uz casnic complexe, cum ar fi un televizor, o mașină de găurit electrice. Este demn de remarcat că, după lansarea TPU, generatorul nu necesită nicio reîncărcare a energiei din exterior și funcționează pe o perioadă nedeterminată. Când se lucrează cu cuvintele testerelor, se simte un mic efect giroscopic, precum și încălzirea dispozitivului. Mulți au reușit să repete acest dispozitiv. Principiul de funcționare se bazează pe crearea de frecvențe rezonante, impactul curent asupra metalului, precum și crearea unui vârtej magnetic.







2-FREQUENCY TPU. Bazat pe COLLISION de câmpuri magnetice rotative (2 freq - MAGCLASH TPU)

Acest TPU "cu un singur inel" constă din.

  1. Baza inelară interioară.
  2. Bobină colector internă.
  3. Patru bobine de control.
  4. Bobină de colectare externă.

Bază interioară în formă de inel

Baza interioară în formă de inel servește ca o platformă stabilă, pe și în jurul căreia vor fi localizate toate bobinele. În acest caz, pentru a accelera producția, am folosit 5mm. lemn compensat (placaj?), dar, desigur, puteți folosi de plastic sau chiar mai bine: o foaie întinsă de poliuretan (foaie de poliuretan expandat) (utilizate în mod obișnuit pentru izolarea termică a pereților), deoarece el este „moale“ și va ajuta să absoarbă vibrația rezervorului intern. Iată o imagine a acestei baze de lemn.

2-Frecventa tpu, bazata pe coliziunea câmpurilor magnetice rotative (2 freq-magclashtpu) ver

Pentru al tăia din foaie, am folosit un jigsaw și am lipit peste o foaie cu marcaje.

Diametrul interior este de 18,0 cm.

Diametrul exterior 23,0 cm.

Bobină colector internă

Bobina de colectare internă din această variantă este realizată din 3 răsuciri de 5 lăzile paralele *, fiecare centru de lingură constă din 40 de miezuri de cupru cu un diametru de 0,05 mm. Ca în figura următoare. Total Am 40 * 5 = 200 conduc.

Această litiază trebuie așezată pe bază și situată în apropierea centrului. Tocmai l-am blocat pe un copac pentru ao rezolva.

În mod alternativ, cred că puteți utiliza un fir standard cu un singur fir cu o secțiune transversală de 1 ... În cele din urmă, puteți pune 2-4 fire în paralel ... sau încercați altceva.

Notă: În ceea ce privește numărul de virajuri, am folosit 3, dar probabil unul va fi suficient.

Bucle de control

Bobinele de control sunt bifilare (două fire). Un total de 4 bobine, fiecare de 90 de grade, ca de obicei pentru instalarea unui câmp magnetic rotativ, conform brevetului 390721. Aceste bobine, din motive de bază, vor fi de tip plat, deoarece lățimea lor este mai mare decât grosimea. Iată o imagine a acestor CC cu fir. arătând clar ceea ce am vrut să spun.

2-Frecventa tpu, bazata pe coliziunea câmpurilor magnetice rotative (2 freq-magclashtpu) ver

Este vizibil. că există o distanță de aproximativ 1,5 cm între bobine (eterogenitatea lățimii copacului este o consecință a greșelilor mele de a face baza).

Fiecare bobină este înfășurată cu un conductor solid solid cu secțiune transversală de 1 mm. cu izolație standard "CE". Fiecare bobină are 21 bifilar bifilar.

De asemenea, se văd două terminale de litzendrata paralelă (cu pinii roșii Faston).







Vă sfătuiesc să tăiați preliminar 8 fire cu o lungime mai mică de un metru înainte de începerea lichidării, astfel încât numărul de viraje la bobine să fie același. Folosirea culorilor diferite va ajuta de asemenea (mai târziu) la distingerea rezultatelor.

Ieșirea colectorului

Bobina colectorului de ieșire este de asemenea un tip bifilar. Am folosit același fir ca și pentru CC. Este necesar să se acopere toată suprafața disponibilă.

În imagine, colectorul are goluri, dar l-am derulat, acoperind întreaga suprafață.

2-Frecventa tpu, bazata pe coliziunea câmpurilor magnetice rotative (2 freq-magclashtpu) ver

Considerații generale pentru Adunare

După cum puteți vedea, acest TPU este foarte simplu și ușor de asamblat. Acesta cântărește mai puțin de 100 de grame.

Vă recomandăm cu insistență utilizarea unei baze din lemn (de exemplu, din același material din care ați realizat baza bobinei) să instalați TPU însuși și locația tuturor electronicii sau cel puțin cele două MOSFET-uri de putere necesare.

Asta vreau să spun. Acesta este un exemplu dur, dar acum mă interesează să fac asta repede.

2-Frecventa tpu, bazata pe coliziunea câmpurilor magnetice rotative (2 freq-magclashtpu) ver

TPU cu fire complet conectate

Această schemă este împărțită în 4 secțiuni:

Secțiunea de intrare (secțiunea intrare).

Secțiunea de control (secțiunea șoferului).

Segmentul bobinei (secțiunea de ulei).

Secțiunea de ieșire (o secțiune de ieșire).

O atenție deosebită ar trebui acordată înființării unui teren comun de returnare (commonreturnground). Acest lucru este obligatoriu. Am folosit un bloc terminal mare pentru a reuni toate + VDC și toate ieșirile la sol (instalați acest bloc terminal în interiorul sau pe TPU însuși).

Din nou, este obligatoriu să se stabilească între aceste două puncte un condensator de poliester de 10 microfarad / 100V (10microF / 100Vpolyestercapacitor). Dacă nu, veți vedea că toate echipamentele. începând cu BP, radiațiile / curenții returnați vor fi afectați (BP-ul meu a fost alimentat de TPU). Am petrecut mult timp încercând să scap de acest efect.

Scopul secțiunii de intrare (la stânga din partea de jos a desenului) este de a furniza o interfață pentru generatorul de unde pătrat și pentru a scoate în mod corespunzător undele pătrate sincronizate (prima și cea de-a doua armonică). Această problemă poate fi rezolvată cu ușurință cu multivibratorul CMOS (flip-flop CMOS (FF)).

Problema este că, după cum am aflat, Wavetek mea 145 nu poate fi alimentat integral (unitate) IRF 7307, și el FF (flip-flop?) La viteză maximă (până la 2 MHz), și am fost nevoit să furnizeze (unitate) IRF 7307 viteză tranzistor (de mare viteză de comutare tranzistor) 2 N 914. Desigur, puteți folosi ceea ce ai, probabil, 2 N 2222 sau similar este, de asemenea, frumos (lipsă () valoarea impedanței colector - 220 ohmi (valoarea rezistenței colector lipsește este de 220 ohmi )). Dacă este necesar. Voi da mai multe informații.

După o mulțime de teste, am decis să folosesc interfața standard IRF 7307 oferită de designer. Aceasta oferă în mod eficient o soluție bună pentru alimentarea completă a unei puteri MOSFET. încărcarea corectă a capacității sale de intrare. Cu toate acestea, am văzut că forma semnalului de pe obturatorul POWER-MOSFET este departe de a fi ideală la viteză maximă. exploziile fugare sunt atât de mari încât reflectă în mod inevitabil, în fiecare mod imaginabil de poarta (acesta este motivul principal pentru a utiliza IRF 7307, așa cum prevede (este?) o impedanță foarte mică (cale de impedanță) și, astfel, a minimiza alte impacturi).

Aici văd baza pentru îmbunătățirea ulterioară. Deci, puteți încerca alte soluții care vă oferă o lățime de bandă de cel puțin 100 MHz.

2-Frecventa tpu, bazata pe coliziunea câmpurilor magnetice rotative (2 freq-magclashtpu) ver

După cum puteți vedea, este plin de suprapuneri de zgomote care apar din comutarea de mare viteză a curenților mari. În opinia mea, o parte din ea (zgomotul) vine de pe pământ (și, prin urmare, pot fi optimizate), o parte din - a efectului Miller (este foarte dificil de a compensa), iar unele - prin interacțiuni electrostatice cu circuitele din apropiere.

În ciuda tuturor acestor lucruri, MOSFET, așa cum ați văzut, se deplasează în mod normal.

În prezent, este dificil de spus dacă există loc de îmbunătățire.

2-Frecventa tpu, bazata pe coliziunea câmpurilor magnetice rotative (2 freq-magclashtpu) ver

În bancul de testare fotografic utilizat.

ȘI CELE MAI IMPORTANTE. Doar un om fără a defini cunoașterea și electronică - model de lucru va fi dificil COLECTAREA
Sau chiar imposibil!

Prelegerea lui Atsyukovsky în Politehnică. Generatorul de energie liberă al inventatorului georgian Tariel Kapanadze, care a reușit să obțină 5 kW de energie electrică, este pe ordinea de zi.







Trimiteți-le prietenilor: