12 Mituri despre fotografi și fotografii

Mitul 1: Nu voi trage astăzi, pentru că este o lumină proastă.

Nu există lumină proastă. În timp ce există cel puțin puțină lumină, aveți ocazia să faceți fotografii uimitoare. De asemenea, nu vă limitați la un ceas de aur la sfârșitul fiecărei zile. Cele mai nefavorabile condiții meteorologice sunt cele mai potrivite pentru crearea celor mai frumoase și neobișnuite fotografii. Deci îndrăznești!







Mitul 2: Doar în cazul în care iau câteva lentile.

Este minunat daca iti doresti sa faci echipament greu toata ziua "doar pentru caz". Dacă vă limitați la un obiectiv, în special fix, de exemplu 50 mm. atunci vă puteți îmbunătăți abilitățile în fotografie. Da, vă va încetini, vă va face să căutați unghiul drept mai îndelungat și să vă forțați să lucrați cu picioarele, dar și să faceți grija cu atenție. În plus, nu veți pierde un moment interesant prin schimbarea obiectivului.

Mitul 3: Cu cat tragi mai mult, cu atat mai bune sunt fotografiile.

Această abordare nu garantează că veți obține mai multe fotografii bune. În acest loc, pretindeți mai bine că filmați și vă limitați la 24 sau 36 de cadre pe zi. Veți descoperi rapid puterea creativă a acestei limitări. Când fiecare cadru este în număr, veți obține multe fotografii interesante.

12 Mituri despre fotografi și fotografii

În ceață poți să iei peisaje frumoase

Mitul 4: Nu pot trage, pentru că am uitat trepiedul.

Mitul 5: Sunt într-o criză creativă. Trebuie să mergem în locuri exotice pentru a ieși din ea.

Mitul 6: Voi trage mai bine cu o nouă cameră mai bună.

Într-adevăr, echipamente scumpe cu o abilitate de utilizare vor oferi o imagine mult mai bună decât o cameră simplă cum ar fi "arătată și scoasă". Cu toate acestea, una dintre greselile fotografilor tineri. mergeți la o nouă tehnică fără a utiliza întregul potențial al celui pe care îl aveți acum. Crede-mă, este foarte ușor să intri în această capcană a cursei pentru tehnologie, dar majoritatea dintre noi nu depășesc niciodată echipamentul nostru. Investiți fondurile în formarea dvs., participați la ateliere sau ateliere de lucru sau mergeți în vacanță în loc să cheltuiți zeci și sute de mii pe cele mai recente modele de camere și lentile. Dacă puteți face ambele, este minunat, dar nu întotdeauna necesar. În plus, există o mulțime de fotografii rău împușcat pe camerele scumpe și există lucrări uimitoare împușcat pe iPhone. Aceasta este mâncare pentru gândire.







12 Mituri despre fotografi și fotografii

Mitul 7: Sunt prea bătrân ca să învăț să folosesc o cameră digitală.

Dacă aveți puterea de a ține camera și apăsați butonul de declanșare, puteți afla cum să utilizați camera digitală. Fotografia este o pasiune pentru tot restul vietii tale. Nu este niciodată prea devreme sau prea târziu pentru a începe!

Mitul 8: fac o fotografie. Știu deja totul despre această ambarcațiune.

Nimic nu este atât de departe de adevăr! Dacă credeți că știți totul, veți înceta să crească și să se dezvolte. Lumea fotografiei este atât de interesantă și se schimbă într-un ritm atât de rapid încât mereu trebuie să ții pasul cu noile tehnologii, tehnici și tendințe și să le studiezi.

Mitul 9: Trebuie să am sute de fotografii în portofoliul meu înainte de a-mi arăta munca mea clienților.

Aceasta pur și simplu nu corespunde realității. Ceea ce este adevărat și cu adevărat important este dorința de a arăta numai cele mai bune lucrări. Calitatea este întotdeauna mai importantă decât cantitatea.

Mitul 10: Fiind fotograf este o lucrare plină de farmec și creativitate.

Poate în filme este adevărat, dar în viața reală este diferit. Majoritatea fotografilor nu înțeleg imediat cât de mult va trebui să facă o muncă de rutină și neinteresantă, de îndată ce o fotografie a pasiunii devine o profesie. Pentru majoritatea dintre noi, aceasta este de 80% din afaceri și 20% din sondaj. Acest lucru este valabil pentru orice artist, trebuie să fii realist.

Mitul 11. Tot ceea ce este necesar pentru succes este talentul.

Suna tentant. Dar ați auzit o expresie ca un "artist de foame"? Talentul, dacă este disponibil, este un avantaj absolut, dar fără abilități de afaceri nu poate fi promovat. Afaceri și marketing sunt o parte vitală a succesului oricărui fotograf. Dacă nu înțelegeți foarte mult acest lucru, trebuie să folosiți ajutorul cuiva sau să angajați pe cineva să o facă.

Mitul 12. Fotografii profesioniști sunt mai buni decât amatori.

Faptul că unii fotografi fac bani cu fotografiile lor nu le face munca mai bună. Un profesionist de succes poate oferi o calitate stabilă a muncii. Văd munca zilnică a așa-numitelor fotografi amatori, unii dintre ei sunt mult mai buni decât lucrările profesioniștilor. De fapt, fotografii profesioniști riscă să-și piardă pasiunea pentru meseria lor, dacă lucrarea devine o rutină și acest lucru va afecta negativ calitatea muncii lor. Este foarte important ca profesioniștii să găsească timp pentru propriile lor proiecte de creație pentru a-și menține această pasiune în sine.

fundații. fotografiere. fotografie







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: