12 Întrebări despre Rusalii - Revista ortodoxă - Foma

Responsabil Serghei Khudiev

1. De ce este Cincizecimea numită uneori ziua de naștere a Bisericii?

Biserica nu este doar o colecție a credincioșilor, ci și Trupul, organismul în care curge viața lui Cristos. Și acest organism este construit de Duhul Sfânt, după cum spune apostolul, cum trupul este unul și are multe mădulare, și toți membrii unui organism, fiind multe, sunt un singur trup - așa este și Hristos. Căci toți am fost botezați într-un singur trup printr-un singur Duh, iudei sau neamuri, sclavi sau liberi, și toți au fost făcuți să bea într-un singur Duh (1 Corinteni 12: 12-13).







2. Este posibil, așa cum uneori spun, să vorbească despre Biserica Vechiului Testament?

Desigur, după cuvântul "Biserică" înseamnă "o colecție de persoane numite", iar poporul Vechiului Testament al lui Dumnezeu a fost o astfel de congregație. Dar Cincizecime marchează o etapă fundamentală nouă în istoria mântuirii și a construirii Bisericii, exact ca Trupul lui Hristos prin acțiunea directă a Duhului Sfânt.

3. Cine este Duhul Sfânt? Este putere sau personalitate?

Scriptura spune clar despre Duhul Sfânt ca o persoană, de exemplu, El doar spune el însuși „eu“ când au slujit Domnului și posteau, Duhul Sfânt a spus: Puneți deoparte pentru mine Barnaba și pe Saul pentru lucrarea la care i-am (numit Fapte 13: 2); testamente: Căci sa părut nimerit Duhului Sfânt și să ne punem peste voi nu mai mare decât aceste lucruri necesare (Fapte 15: 28); poate ofensa păcatele noastre: Și nu întristați pe Duhul Sfânt al lui Dumnezeu, prin care ați fost pecetluiți pentru ziua răscumpărării (Efeseni 4: 30); Se poate minți, minciuna și El - Dumnezeu se află mijloace (Fapte 5: 4).

4. De ce nu a fost dat Duhul Sfânt morții și învierii lui Hristos?

12 Întrebări despre Rusalii - Revista ortodoxă - Foma
În primul rând, pentru că păcatul nostru ne-a împărtășit cu Dumnezeu - și a fost răscumpărat. În al doilea rând, deoarece Duhul Sfânt este dat atunci, astfel încât să putem fi atașați de Hristos, de cei răstigniți și de cei înviați. Noi suntem creați de Dumnezeu ca să cunoaștem și să ne bucurăm în El pentru totdeauna, să fim o familie veșnică, fericită, fericită, al cărei cap este Dumnezeu. Am căzut din destinul nostru pentru păcat și de aceea avem nevoie de mântuire. Păcatul are două părți - vina și corupția. Noi suntem vinovați înaintea Dumnezeului Sfânt, am comis (și continuăm să comităm) păcatele și nelegiuirile - ceea ce este dezgustător înaintea Lui, ceea ce trebuie condamnat înainte de judecarea Adevărului lui Dumnezeu. După cum spune profetul, nelegiurile voastre au făcut o separare între voi și Dumnezeul vostru, iar păcatele voastre și-au întors fața de la voi, pentru a nu auzi. Pentru că mâinile tale sunt pângărite de sânge și degetele tale cu nelegiuire; buzele tale vorbesc o minciună, limba ta rostește o minciună (Isaia 59: 2-3).

Dar, mai rău, suntem corupți - daunele adânci ale naturii noastre cauzate de păcat, ne împing spre noi și noi păcate și ne fac incapabili și nefiind dispuși să ne corectăm viețile. Acest lucru poate fi comparat cu poziția dependentul: el este vinovat, pentru că distruge viața lor și viața celor dragi lor, furtul, vânzarea de droguri altora și comiterea altor infracțiuni pentru a satisface pasiunea morbidă pentru îmbătător otravă. În același timp, este răsfățat: boala (care a fost rezultatul propriei sale alegeri vicioase) a corodat profund corpul și sufletul său și nu poate abandona stilul său de viață dăunător. Are nevoie de ajutor, dar nu-l poate obține, pentru că trebuie să se ascundă, temându-se de pedeapsa meritată pentru crimele sale.

Și noi toți păcătoșii săraci care au nevoie de ajutorul lui Dumnezeu pentru a corecta viața noastră, dar nu putem intra în comuniune cu Dumnezeu, din cauza convingerii, graviteaza la noi din cauza păcatelor noastre. Din această situație disperată în care noi am fost înșiși, Dumnezeu ne salvează prin Isus Hristos. Fiul fără păcat al lui Dumnezeu moare pentru păcatele noastre, "Dreptul pentru cei nelegiuiți". După cum el însuși a spus (și Biserica repetă acest lucru pentru fiecare Liturghie), acesta este sângele meu al legământului, turnat pentru mulți, spre iertarea păcatelor (Matei 26: 28). Venind la El în pocăință și credință, suntem complet liberi de condamnare pentru păcatele noastre - pentru că el este Mielul lui Dumnezeu care ridică păcatul lumii (Ioan 1: 29).

Primirea iertare și pace cu Dumnezeu, vom găsi tot ce ai nevoie pentru a repara viața noastră. După cum Sfântul Filaret a scris, Mitropolitul Moscovei, în „catehism spațiu“, „prețuri nesfârșite și demnitatea de suferință voluntară pentru noi, fără păcat, Dumnezeu-om și moartea Sa pe cruce - este împlinirea totală a dreptății lui Dumnezeu, pentru păcat ne-a condamnat la moarte, precum și meritul imens al Mântuitorului, care a dat el dreptul de a nu încălcarea dreptății ne servi păcătoși, iertare și har pentru biruință asupra păcatului și a morții. "







Dar există și un alt motiv: Duhul Sfânt este dat doar pentru a ne aduce la Hristos, pentru a ne cuprinde într-o nouă viață în Hristos, pentru a ne ajuta să rămânem în Hristos. Tot ce face Duhul Sfânt este centrat pe Isus Hristos. După cum spune Domnul Însuși, Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe care Tatăl îl va trimite în numele Meu, vă va învăța totul și vă va aminti de tot ce v-am spus. ... Când va veni Mângâietorul, pe care vă voi trimite de la Tatăl, Duhul adevărului, care vine de la Tatăl, El va mărturisi despre Mine (Ioan 14: 26, 15: 26).

5. Locuiește Duhul Sfânt în toți creștinii sau numai în sfinți?

În toate; nimeni nu poate fi creștin fără ajutorul Duhului Sfânt: dacă cineva nu are Duhul lui Hristos, nu este al Lui (Romani 8: 9). Sfinții da Duhul Sfânt să acționeze mai multe oportunități - și în care el se manifestă în mod explicit și de multe ori evident pentru orice fel, dar oricine, inclusiv și nu sfânt, devine creștin numai printr-o acțiune specială a Duhului Sfânt. Credința noastră - nu este doar o credință umană, este un dar supranatural de la Dumnezeu. Am putea recunoaște nici în Isus Mântuitorul, nici să schimbe viața noastră, sau chiar doriți, fără ajutorul Duhului Sfânt.

6. Poate Duhul Sfânt să acționeze în afara Bisericii?

Într-o anumită măsură, da - Dumnezeu lucrează în viața noastră înainte de a ne-am alăturat Bisericii, aceasta este ceea ce este numit uneori „chemarea pentru har.“ Dar dacă răspundem la acest har, ne aduce în Biserică. De fapt, Duhul Sfant convinge lumea necredinței în Domnul Isus, glorifies, ne amintește de ceea ce a spus el, și a spus, în special, voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui (Mt 16: 18). Prin urmare, chiar dacă Duhul Sfânt și poate acționa în afara Bisericii, El mereu ne conduce în Biserică.

12 Întrebări despre Rusalii - Revista ortodoxă - Foma

Coborârea Duhului Sfânt asupra apostolilor. Biserica Învierii lui Hristos, Sankt Petersburg, fotografie www.lori.ru

7. Care este semnul adevăratului biserică? Acum, oamenii s-au adunat, s-au rugat și Duhul, respirând oriunde dorea, a coborât asupra lor. Ei predică și chiar (în cuvintele lor) au semne și minuni. Cum să înțelegem unde este adevărata Biserică?

Unul dintre semnele adevăratei Biserici este succesiunea credinței. Biserica întemeiată de Domnul Isus Hristos - nu în XVI, nu în XIX, nu al douăzecilea, și în secolul I, și de atunci el există în mod continuu, după făgăduința Lui: Eu sunt cu voi întotdeauna, chiar și până la sfârșitul timpului. Amin. (Matei 28:20). Aceasta înseamnă că, în orice epocă - în I, II, III, IV, V ... ..XXI - găsim aceeași Biserică care mărturisește aceeași credință și îndeplinește aceeași Euharistie. Fiecare episcop ortodox și preot este asociat cu apostolii printr-un lanț continuu de ordonări. Noi nu putem (și nimeni nu poate) „pereosnovat“ Biserica din nou, ne putem uni doar cea întemeiată de Cristos apostolilor Săi.

8. Dacă Duhul Sfânt este furnizat prin punerea mâinilor, este imposibil să fie astfel încât să poată „pus în fața faptului“, „forța“ pentru a obține un om de a face ritualurile potrivite?

Situația este exact opusul: este Duhul Sfânt stabilește exact cum se construiește Biserica, și care alege să facă acest lucru. Deoarece zilele apostolilor un dar special al Duhului Sfânt pentru slujirea pastorală a sacramentelor și este transmisă prin punerea mâinilor. De exemplu, apostolii le-au ordinat bătrâni în fiecare biserică și s-au rugat cu postire, și le-a livrat Domnului, în care a crezut (Fapte 14: 23), așa cum apostolul Pavel îi îndeamnă pe Timotei să stârnească darul lui Dumnezeu care este în tine prin punerea mâinilor mele (2 Timotei 1 : 6).

9. Ce se întâmplă dacă un preot (sau un episcop) este clar o persoană nedemnă? Duhul Sfânt lucrează prin el?

Da. Ca un mesager nevrednic care vă dă o scrisoare din partea țarului, nu distruge nici conținutul său, nici eficacitatea acestuia. Dumnezeu nu va lipsi niciodată un credincios sincer al harului pentru păcatele altora, inclusiv episcopii sau preoții. Omul care cu credință, evlavie și cu frică de Dumnezeu începe Bowl primește Împărtășanie, chiar dacă paharul deține un preot nedemn. Dacă el mărturisește păcatul și acceptă rugăciunea, atunci el este iertat de Dumnezeu, indiferent de calitățile personale ale preotului.

10. Poate oamenii în care locuiește Duhul Sfânt, păcătuiesc sau se înșeală?

Duhul Sfânt nu oferă un creștin individual cu infailibilitate; apoi învățătura pentru tot adevărul. despre care vorbește Evanghelia, este de un caracter delicat, poate să spunem, delicat - Duhul Sfânt nu dictează, ci conduce numai mintea și voința credinciosului. Acest lucru nu-i distruge voința liberă și, prin urmare, posibilitatea de a face greșeli. Unerring nu este creștinul individual, ci numai Biserica ca întreg, atunci când își exprimă învățătura în cadrul Consiliilor Ecumenice.

În ceea ce privește păcatul, este necesar să se clarifice ce fel de păcat este implicat. Opoziția persistentă și deliberată a voinței lui Dumnezeu, obraznici și încălcarea intenționată a poruncilor Lui respinge omul (până la pocăință) din comuniunea cu Duhul Sfânt. Cu toate acestea, chiar și cei în care locuiește Duhul Sfânt pot comite păcate prin slăbiciune sau ignoranță.

11. Semnul coborârii Duhului Sfânt asupra apostolilor a fost acela că au început să vorbească multe limbi. De ce acest fenomen nu mai există în Biserica Ortodoxă?

12. În ce semne se manifestă Duhul Sfânt în viața unui creștin ortodox?

Sfintele Scripturi arată că darurile Duhului sunt, în primul rând, religioase și morale. Duhul Sfânt ne condamnă păcatul, ca să ne putem pocăi de el și să-l lăsăm; Am zis Părinții, care au învrednicit să vadă păcatele comise de către persoana care a fost acordat pentru a vedea îngerii. Duhul Sfânt inspiră credința fermă creștină în Domnul nostru Isus Hristos, conform mărturiei apostolilor. Duhul Sfânt ne dă speranța fermă că în Hristos, credincioșii sunt acceptați și iertați de Dumnezeu, așa cum spune apostolul, că nu ați primit un duh de robie, ca să mai aveți frică, dar ați primit un duh de înfiere, prin care strigăm: „Ava, Tată!“, Aceasta însuşi Duhul adeverește împreună cu duhul nostru că suntem - copii ai lui Dumnezeu (Romani 8: 15-16). Duhul Sfânt construiește Biserica în termenii fructului moral pe care Pavel enumeră într-un alt mesaj: roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia, blândețea, înfrânarea poftelor (Galateni 5: 22-23). Deși Dumnezeu poate da sfinților Săi să facă atât minuni și semne, ei nu ar trebui să fie căutați. Cel mai important semn al prezenței Duhului Sfânt în viața unei persoane - este pocăința sinceră a păcatelor noastre, adevărata libertate, credință drept și de viață dreapta care dă plinătate și spălat departe conținutul, satisfacție interioară și adevărata fericire.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: