12 Calități care disting oamenii super-supuși

Există oameni care gestionează literalmente totul. Acasă, familie, muncă, sănătate - reușesc să aibă succes în toate sferele vieții, de aceea se numesc super-reușite. Dr. Travis Bradberry ne dezvăluie secretele unor astfel de oameni.







Compania de consultanță TalentSmart a realizat un studiu pe scară largă a fenomenului de succes. După ce au studiat datele a peste un milion de persoane, angajații companiei au descoperit că oamenii cu super-succes au multe asemănări în comun. De exemplu, 90% dintre aceștia sunt capabili să-și gestioneze emoțiile, rămânând concentrați, calm și productiv în situații dificile. Dr. Travis Bradberry, șeful TalentSmart, a identificat 12 strategii-cheie pe care oamenii de super-succes le utilizează pentru a-și atinge obiectivele. Unele dintre aceste strategii pot părea evidente, dar problema este și să înveți cum să le aplici la timp.

1. Ei se posedă singuri

Persoanele cu o înaltă experiență știu să-și controleze emoțiile. să le înțeleagă și să folosească înțelegerea lor pentru a-și menține auto-controlul în situații dificile. Atunci când lucrurile nu merg bine, oamenii cu super-succes rămân calm și restrâns (care uneori irită pe cei care sunt înclinați să dramatizeze). Ei știu că totul se schimbă și, dacă circumstanțele sunt împotriva lor, atunci trebuie doar să vă adaptați la noile condiții, încercând să păstrați o atitudine pozitivă și un control asupra evenimentelor.

2. Învață

Persoanele cu o înaltă experiență știu mai mult decât altele, deoarece caută în mod constant și primesc noi cunoștințe. Ei incearca sa creasca, sa umple fiecare ora libera cu auto-educatie. Și nu fac asta pentru că sunt "atât de necesari" - ei experimentează plăcerea din procesul cunoașterii. Ei nu se tem să se uite la prostii când pun întrebări. Persoanele cu o înaltă performanță vor alege mai degrabă să învețe ceva nou decât să apară omniscient.

3. Ei se gândesc

Oamenii cu o înaltă reușită iau decizii după o analiză atentă, caută consiliere și nu acționează într-un temperament. Ei cred (și nu este nerezonabil) că comportamentul impulsiv bazat pe instinctele este ineficient. Abilitatea de a lua o pauză și de a gândi în mod logic vă ajută să vedeți toate nuanțele problemei.

4. Vorbesc cu încredere

De la oameni prea zgomotoți rareori auzi expresii precum: "Ei bine ...", "Nu sunt sigur", "Mi se pare că ..." și altele asemenea. Oamenii de succes vorbesc încrezător și afirmativ. Acest lucru îi ajută să-și aducă ideile la alte persoane și să le încurajeze să urmeze aceste idei.







5. Ei folosesc limbajul corpului

Utilizarea semnalelor pozitive non-verbale atrage oamenii și face pe cineva mai convingător. Tonul convins, mâinile demascate, contactul vizual cu interlocutorul, o ușoară înclinație în direcția lui este doar o parte a ceea ce oamenii super-reușesc să-i aducă pe alții. Limba corpului determină modul în care vorbiți și adesea acest lucru este mai important decât ceea ce spuneți.

6. Impresioneaza imediat

Studiile arată că facem o impresie despre o persoană în primele șapte secunde de întâlnire. Și apoi încercăm să întărim această impresie prin toate mijloacele. Oamenii de succes folosesc momentul primei întâlniri pentru a face imediat o impresie bună. Și acest lucru este, de asemenea, limbajul corpului foarte util: o postură puternică, o strângere de mână fermă, ochii deschiși, se îndreptă umerii lui, zâmbet.

7. Ei câștigă mici victorii

O persoană de succes super vrea să se convingă și să câștige, o face chiar și în lucruri mici. Orice victorie câștigată conduce la apariția de noi receptori de androgen în zonele creierului responsabile pentru recompensă și motivație. Creșterea numărului acestor receptori crește efectul testosteronului asupra organismului, care crește încrederea în sine și disponibilitatea de a rezolva problemele viitoare. Efectul unei serii de victorii mici poate dura câteva luni.

12 Calități care disting oamenii super-supuși
andresr / Depositphotos.com

8. Nu se tem

Pericolele sunt reale. Dar frica este doar o emoție, alimentată în principal de imaginație. Frica este un fel de alegere. Persoanele cu super-cunoștințe știu asta mai bine decât oricine, așa că aruncă frica din cap. Ei nu numai că le-au depășit temerile. dar, de asemenea, obține plăcere de la ea.

9. Sunt politicoși

Persoanele cu o înaltă experiență îmbină puterea și delicatețea. Ei nu recurg la intimidare și manipulare pentru a-și apăra punctul lor de vedere, ci se bucură de încredere în sine și de curtoazie. Cuvântul "softness" este adesea folosit într-un mod negativ, în special în ceea ce privește sfera de afaceri. Dar, în realitate, politețea permite atingerea unui lucru care nu poate fi realizat niciodată prin forța bruta.

10. Sunt cinstiți

Oamenii cu o înaltă convingere cred că onestitatea, deși dureroasă, este benefică pe termen lung. Onestitatea ajută la stabilirea unor relații puternice cu oamenii, iar în cele din urmă minciunile se îndreaptă împotriva mincinosului. Specialiștii de la Universitatea din Notre Dame (Australia) au constatat că adevărul îmbunătățește sănătatea noastră mintală, iar minciuna, dimpotrivă, este asociată cu probleme în acest domeniu.

11. Ei sunt recunoscători altora.

Persoanele cu o înaltă experiență știu cât de mult efort și timp au cheltuit pentru a obține ceea ce au. De asemenea, știu că, în succesul lor, un rol imens a fost jucat de alții: familie, colegi, profesori, prieteni. Oamenii de succes nu se înghesuie în razele de glorie, dar simt recunoștință sinceră tuturor celor care i-au ajutat pe calea dificilă.

12. Ei știu să aprecieze ceea ce au

Oamenii cu adevărat de succes au atins multă mulțumire față de capacitatea de a opri și de a evalua treptat ceea ce au deja. Și recunosc că le datorează mult la pozitiv, la auto-restrângerea și la motivația lor evaluarea corectă a oportunităților pe care le-a dat soarta.

Potrivit lui Travis Bradberry, după ce a dezvoltat aceste calități, toată lumea poate deveni mai reușită. Ce crezi?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: