10 Sfaturi pentru inscripționarea portretelor

10 Sfaturi pentru inscripționarea portretelor

10 Sfaturi pentru inscripționarea portretelor

1. Stați într-o stare bună.

Ați mai întâlnit vreodată un vânzător de hamovani într-un magazin sau un chelner care are astăzi o stare proastă? Cum v-ați simțit?







Starea voastra in ziua filmarii va avea un impact imens asupra persoanelor care se afla in apropierea dumneavoastra. Dacă doriți ca oamenii pe care îi fotografiați să pară naturali și în largul lor, trebuie să vă relaxați și să vă liniștiți.

2. Fii mai interesat de alte persoane.

Fotografii cunoscuți din portret știu să comunice cu modelele, astfel încât să se simtă confortabil, încrezători și relaxați.

Numele persoanei este cel mai dulce sunet pentru el. Amintiți-vă și utilizați acest fapt.

Pentru majoritatea oamenilor, acestea sunt subiectul lor preferat de conversație. Puneți întrebări, fiți interesați de oameni și sunteți ascultători buni.

3. "Fii tu însuți - toate celelalte roluri sunt deja luate." Oscar Wilde

Nu copiați manierele altor oameni și frazele vulgare, arată prost.

Vorbiți așa cum spui mereu. Dacă vorbim de obicei liniștit și calm, apoi instrucțiuni în timpul ședinței foto, hai să ne liniștit și calm. Dacă încerci să fii altcineva, instrucțiunile tale vor părea pentru tine și pentru modelul tău pentru a fi "ciudat".

10 Sfaturi pentru inscripționarea portretelor

4. "Prin neglijarea formării, vă pregătiți pentru eșec". Benjamin Franklin

Ca fotograf, ar trebui să veniți întotdeauna la împușcare și să lăsați ultima cu ea.

Planificați întotdeauna în avans locul de fotografiere, modelele posibile și schemele de iluminare. În sesiunea foto, modelul dvs. va fi nervos și inconfortabil. Dacă vă simțiți nesigur, agitați, atunci starea dvs. va fi transferată în model.

5. Tu ar trebui să știi cum să arați

Practicați-vă în pozitie pentru a ști care sunt pozițiile care pot pune accentul pe anumite trăsături profitabile și ascund defectele. Sau încercați-vă ca un model pentru a înțelege ce înseamnă să urmați instrucțiunile altcuiva în timpul filmării.

Explicați ceea ce doriți din model în diferite moduri.

  1. Arătați-vă modelele care reprezintă dreptul. Arătați-i ce doriți să vedeți.
  2. Explicați simultan acțiunile necesare în cuvinte.
  3. Apoi, cereți modelului să ia poziția potrivită, dacă este necesar, ajustați poziția.

Acesta nu este doar cel mai rapid si cel mai eficient mod de a vă asigura că modelul dvs. a luat poziția corectă, dar, de asemenea, un mijloc care vă permite să stabilească un contact cu ea. Odată ce modelul învață că prezintă arată bine în performanța (și își dă seama că ea nu se va uita prost în ea), este cu mare entuziasm va face ceea ce ceri.







10 Sfaturi pentru inscripționarea portretelor

6. Utilizați semnale vizuale, nu verbale

"Am auzit și am uitat. Văd și-mi amintesc. Fac și înțeleg "- Confucius

Cea mai rapidă și mai eficientă metodă de a ghida oamenii este să le dai oamenilor o legătură cu informațiile vizuale și nu doar să-i spună ceva.

Dacă dau informații verbale, cum să te ridici, atunci se va face așa:

„Stai drept, a muta greutatea pe piciorul din spate, misca soldurile la partea, punctul nas în cameră, mâna dreaptă pe șold, mâna stângă în buzunar, piept 3/4 rândul său, la aparatul de fotografiat, pentru a îndoi capul ușor spre stânga ... Oh, îmi pare rău, am vrut să spuneți-ne, acum mergeți la stânga ... Oh, nu, nu.

Deci, puteți confunda complet modelul și puteți pierde contactul cu acesta. Veți fi confruntat în mod constant cu faptul că se va mișca în direcția greșită, ceea ce vă va înlătura din echilibru și va confunda modelul, insuflând incertitudine.

Am constatat că legăturile vizuale funcționează mult mai bine.

Tocmai schimbăm locurile cu modelul: mă duc la locul potrivit și iau poziția corectă. Deci, modelul poate vedea cu claritate ce vreau de la el.

După ce modelul a adoptat poziția dorită, continuați să îi dați instrucțiuni cu referințe vizuale.

Iată câteva exemple ale acestei abordări:

"Întoarceți-vă fața la acest copac" în loc de "a vă întoarce fața spre stânga"

"Închideți-vă fața spre această fereastră și îndreptați-vă privirea spre camera mea" în loc să "întoarceți fața spre dreapta și să priviți la mine"

7. Lăudați și încurajați

Lăudați modelul atunci când face totul corect. Acesta este un clasic al genului, dar lauda merge întotdeauna bine. Nu acordați atenție celor răi și încurajați binele.

Comunicați cu modelul dvs. Acest lucru îl va ajuta să se relaxeze și să nu vă faceți griji cu privire la ceea ce vă gândiți la ea în timpul filmărilor (adesea despre acest model și despre îngrijorare).

10 Sfaturi pentru inscripționarea portretelor

8. Nu toate se potrivesc la același lucru.

"Fotografia este doar o bucată mică. O bucată de viață într-unul din momentele existenței sale. E prea presumptuos să crezi că poți obține ceva mai mult "- Annie Leibovitz

Este foarte important să alegeți pozițiile potrivite pentru modelul dvs.

Încercarea de a impune un anumit stil sau starea de spirit în cadru este o modalitate directă de a face modelul să se simtă nesigur și să arate nefiresc. Majoritatea fotografilor celebri de portrete permit personalității modelelor să se manifeste în fotografiile lor.

9. Ochii, ochii, ochii

"Nu poți ascunde minciuni în ochii tăi" - formația "Eagles"

Tot ceea ce vă gândiți este reflectat în ochii voștri. De fapt, femeile citesc prin ochi mai ușor decât bărbații.

Chiar dacă poziția, lumina și locația sunt ideale, un zâmbet strans sau un aspect în care nu există emoție, pot strica fotografia.

Cum arăți emoție în ochii tăi?

Desigur, nu puteți face modelul să nu mai gândească la problemele sale, dar puteți să-i îndreptați cursul gândurilor în direcția corectă, care va apărea cu siguranță în ochi.

Iată câteva tehnici de vizualizare pe care le folosesc:

  • Locul preferat de relaxare
  • Prezentați modul în care visul prețuit devine realitate
  • Întâlnire cu unul dintre idoli

Cereți modelului să se uite departe de aparatul foto pentru o perioadă de timp după fiecare cadru, apoi reveniți înapoi. Acest lucru este util în special dacă fotografia este lungă în timp. Această abordare face aspectul mai proaspăt și semnificativ.

Modificați poziția ușor pentru ao face mai interesantă. De exemplu, cereți modelului să facă un indiciu al unui zâmbet sau al unui zâmbet mai larg.

Continuă să vorbești.

10. Între serii.

Unele dintre cele mai bune portrete ale mele au fost obținute doar între seria de cadre. La momente când modelul credea că nu fac fotografii și mi-am relaxat "fața în imagine" sau m-am uitat undeva / n-am râs la aparatul de fotografiat. Prindeți acele momente. Ei merită greutatea lor în aur.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: