10 sfaturi despre cum să fugi în frig

10 sfaturi despre cum să fugi în frig
Am adunat pentru dvs. 10 sfaturi de la fanii de a alerga despre cum să fugi în sezonul rece

Este important să vă mențineți cald și să nu vă udați picioarele. Fugiți în pantofi, în care există mai puține deschideri. Cel mai bine este dacă partea din față a pantofilor este fabricată din șosete Gore-Tex, purtați șosete care nu absorb umiditatea, păstrând în același timp căldura piciorului. Nu-i rău pentru acest șosete de lână obișnuite, pe un picior gol







Vrei să fie cald, dar nu transpira mult. Principala regulă este să te îmbraci ca și cum ar fi cu 20 de grade mai calde pe stradă. Înainte de antrenament, puteți chiar să simțiți răcoarea. Este mai bine să purtați haine din material termoizolant care absoarbe umezeala, cu un fermoar în jurul gâtului și axile pentru ventilarea aerului, când vă încălziți. Veți înțelege, în ce vă va fi mai confortabil. Nu uitați de mănuși sau de mănuși, precum și de coafura.

- 1C: două lucruri în sus, 1 - sub fund: lenjerie cu mânecă lungă și vesta, va permite corpului să se încălzească + chilot sau pantaloni scurți

- 7 - 12C grindina de whiskers: 2 lucruri sus, 2 - sub partea de jos: o jacheta peste lenjerie si suflare pantaloni peste chilot.

-12 - 18 grade: 3 lucruri în sus - haine de fleece și sacou, 2 lucruri de dedesubt. Bărbați - pantaloni scurți de încălzire

-18 - 23 de grade: 3 lucruri în sus, 2 - sub partea de jos, o pereche suplimentară de mănuși, înfășurat în jurul unei eșarfe în jurul gurii sau pus pe o balaclava.

- 30 de grade: 3 lucruri în sus. 3-sub fund, 2 perechi suplimentare de mănuși, 1 Balaclava, ochelari de soare sau: Stai acasă!

Când ziua de lumină este scurtă, trebuie să alergi în întuneric. De exemplu, în spatele cercului polar, ziua luminoasă este foarte scurtă. Datorită zăpezilor înalte de pe străzile acoperite cu zăpadă, nu poți fi văzut. Prin urmare, purtați reflectoare, haine fluorescente și nu ezitați să fiți ca un pom de Crăciun. Luați o lanternă sau o lumină intermitentă, nu mai puteți vedea singuri, ci să vă vedeți de departe.







5. Încălziți-vă înainte de jogging.

Rulați suficient timp pentru a dispersa sângele, fără a vă lăsa să transpirați. Ca o încălzire, o bună curățenie acasă este bună. Frigul nu pare atât de rece când te simți cald. Dacă vă întâlniți cu prietenii pe stradă, nu vorbiți cu ei - veți îngheța. În timp ce așteptați pe cineva, este mai bine să nu înghețeți, ci să așteptați într-o mașină caldă.

Începeți să alergați spre vânt și să terminați fuga - astfel încât să bată în spate. O briză ușoară nu este atât de groaznică când suflă în spate, chiar și după ce te-ai transpirat. Pentru a evita un vânt puternic, puteți să-l rupeți în părți: alergați la vânt pentru primele 10 minute, întoarceți-vă, astfel încât vântul se afla în spate timp de 5 minute, apoi repetați. Nu uitați să utilizați o cremă protectoare grasă sau un vas petrolier dacă aveți de gând să alergați pe vremea vântului

Rularea în timpul iernii este mai mult menținerea funcționării decât viteza de lucru. În vreme foarte rece, căutați, de exemplu, locuri înălțate unde aerul este mai cald. Chiar și la o altitudine de 90 -100 de metri, aerul poate fi mai cald cu 2 grade, ceea ce nu este neimportant. Dacă nu puteți rula în mijlocul zilei, când temperatura cele mai calde, executați de două ori pe zi - 5 km dimineața și la fel în seara, e mai bine decât o cursă de 10 de kilometri, în cazul în care sfârșitul ciclului, nu poate îngheța slab.

8. După jogging, schimbați repede hainele.

Odată ce nu mai rulați. temperatura corpului scade. Pentru a evita cazurile de frisoane prelungite, schimbați de la cap până în picioare cât mai repede posibil. Femeile trebuie să îndepărteze repede umezeala de la sconturile de antrenament. Pe părul umed, puneți-l pe o coafură uscată. Și bea ceva fierbinte. Dacă sunteți cu mașina, aduceți un termos cu ceai verde sau ciocolată caldă.

Prietenii - alergători din regiunile nordice - locuri în care plouă adesea chiar și în vară au împărtășit astfel de sfaturi.

"În mașina mea există întotdeauna o pereche de pantofi de schimb, haine pentru alergare și 3 prosoape. Când plouă, mi-am așezat șosetele pe picioare, apoi mi-am împins picioarele în saci de plastic și am pus pantofi sport pe partea de sus. Polietilena păstrează piciorul uscat, chiar și atunci când alerg prin bălți.

Dacă doriți ca pantofii să se usuce peste noapte, scoateți tălpile din interior și împingeți-le într-un ziar crud. Ziarul va absorbi umezeala.

10. Fugi unde este cald.

Cel mai ușor sfat din partea prietenilor noștri din Pyatigorsk și Krasnodar - "Fugiți acolo unde este cald!". Deși iarnă pentru ei este cel mai bun moment pentru un nou record personal.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: