10 mistere nesoluționate ale lumii, cronograf de fotografie

Codul lui Bale este un set de trei coduri care se presupune că dezvăluie locul uneia dintre cele mai mari comori îngropate din istoria Americii: multe mii de kilograme de aur, argint și pietre prețioase. Comoara a fost inițial minată de un om misterios numit Thomas Jefferson Bale în 1818, în timpul exploatării de aur în Colorado.







Textul descifrat a indicat zona în care se află comoara: Bedford County, Virginia, dar locația exactă pare să fi fost criptată într-unul din textele cipher rămase. Până în prezent, vânătorii de comori au căutat cu atenție (adesea ilegal) dealurile din Bedford County în căutarea acestei bogății nespuse.

Rongorongo este un sistem de semne misterioase înscrise pe diverse artefacte găsite pe Insula Paștelui. Mulți cred că reprezintă un sistem pierdut de scriere sau de prototip, și poate fi unul din trei sau patru sisteme de scriere, în mod independent, inventate în istoria omenirii.

Semnele sunt încă necorectate, iar adevăratul lor înțeles - despre care unii cred că conține indicii despre soarta civilizației dispărute care a construit statuile pe Insula Paștelui - este probabil pierdut pentru totdeauna.

Există multe teorii cu privire la originea și natura manuscrisului. Unii cred că el este o farmacopee care descrie diverse cunoștințe despre medicina medievală și cea modernă timpurie. Multe imagini de ierburi și plante sugerează de asemenea că este ceva de genul unui manual pentru alchimiști.

Faptul că multe diagrame par să reprezinte fenomene astronomice, împreună cu schițe biologice neidentificabile, chiar au condus pe unii dintre cei mai interesanți teoreticieni la presupunerea că această carte are o origine extraterestră.
Dar, într-o singură opinie, practic toți teoreticienii sunt de acord că această carte este puțin probabil să fie un miting, având în vedere timpul, banii și munca scrupuloasă necesare pentru a-l crea.

Zodiac Letters sunt o serie de patru scrisori criptate despre care se crede că au fost scrise de faimosul Zodiac, un criminal în serie care a terorizat locuitorii din San Francisco în a doua jumătate a anilor 1960 și începutul anilor 1970. Scrisorile au fost probabil scrise ca o modalitate de a teza jurnaliștii și poliția, și deși o literă a fost descifrată, celelalte trei rămân nerezolvate.

Personalitatea zodiacului nu a fost niciodată stabilită, deși uciderea Zodiacului nu mai era identificată încă din anii 1970.

Ghicitul discului Phaistos este similară cu o poveste în spiritul Indiana Jones. Descoperit de arheologul italian Luigi Pernier în 1908 în ruinele palatului minoic din Festa, discul este alcătuit din lut ars și conține simboluri misterioase care pot reprezenta o formă necunoscută de hieroglife. Se crede că a fost făcută undeva în cel de-al doilea mileniu î.Hr.

Unii cercetători cred că aceste hieroglife se aseamănă cu simbolurile literelor "Linear A" și "Linear B", cu alte cuvinte, limbi scrise care au fost folosite odată în Creta antică.

Această expresie este tradusă ca "terminată" sau "finalizată" și este utilizată pe ultima pagină a colecției de poezii "Rubaiat" de Omar Khayyam. Pe lângă această ghicitoare, în curând a fost găsită o copie a lui Rubaiat, care conținea un cifru ciudat lăsat de presupusul om mort. Din cauza conținutului poemelor lui Omar Khayam, mulți cred că acest mesaj a fost o notă postumă de un fel, dar rămâne încă nesoluționată, precum și problema în sine.







Cryptos este o sculptură misterioasă cu cifru, creată de artistul Jim Sanborn, care se află în fața sediului Agenției Centrale de Informații din Langley, Virginia. Este atât de misterios încât chiar CIA în sine nu și-a putut descifra codul.

Criptarea de la Shabboro.

Priviți din afară la mănăstirea păstorilor din secolul al XVIII-lea, în Staffordshire, Marea Britanie, și o puteți lua pentru reproducerea sculpturală a faimoasei picturi a lui Nicolas Poussin "Arkady Shepherds". Dar uita-te mai aproape și vei observa o secvență ciudată de litere DOUOSVAVVM - un cod care nu poate fi descifrat mai mult de 250 de ani.

Multe dintre cele mai mari minți din lumea noastră au încercat să decodeze acest cod și au eșuat, inclusiv Charles Dickens și Charles Darwin.

Într-o noapte de vară din 1977, Jerry Eman, un voluntar SETI (un program utilizat pe scară largă pentru căutarea semnalelor inteligente extraterestre, note: Mixednews), poate să fi devenit prima persoană care primește un mesaj de pe altă planetă. Eman a scanat undele radio din spațiul adânc în speranța de a se împiedica accidental de un semnal purtând semnele transmise de o rasă inteligentă când a observat un salt în măsurătorile sale.

Semnalul a durat 72 de secunde - timpul maxim de măsurare posibil, ceea ce a permis echipamentelor și gamei de scanări Enman. Ea a fost tare și aparent a trecut dintr-un loc în care niciunul dintre oameni nu a vizitat vreodată: din constelația de Sagetator din punctul de lângă stea, numit Tau Sagetator, la 120 de ani lumină de la Pământ.
Eman a scris cuvântul "Wow!" La imprimarea originală a semnalului și, prin urmare, a fost numit "Wow! semnal ".
Toate încercările de a prinde din nou semnalul nu au reușit, ceea ce a condus la o mare dezbatere cu privire la natura originii sale și a semnificației ei.

Pietre de ghidare din Georgia

Pietrele de ghidare ale Georgiei, denumite uneori "American Stonehenge", reprezintă un monument de granit, construit în 1979, în județul Albert, Georgia. Pietrele conțin gravuri în opt limbi - engleză, spaniolă, swahili, hindi, ebraică, arabă, chineză și rusă - și fiecare conține zece porunci "noi" pentru "Era rațiunii". Pietrele sunt, de asemenea, stabilite ținând cont de unele considerente astronomice.
Și, deși monumentul nu conține mesaje criptate, scopul și originea rămân un mister. El a fost înălțat de un bărbat a cărui identitate nu era exact stabilită și care era ascunsă în spatele pseudonimului R.C. Christian.

Dintre cele zece porunci, primul este, probabil, cel mai controversat: "Sprijiniți numărul umanității sub 500 de milioane în echilibrul veșnic cu natura vie". Mulți cred că acesta este un apel pentru a reduce populația de oameni la numărul specificat, iar criticii de la Gems Guiding chiar au cerut distrugerea lor. Unii fani ai teoriilor de conspirație chiar cred că au fost creați de "Societatea secretă a lui Lucifer", cerând o nouă ordine mondială.

Împărtășește în social. crearea de rețele

Bună ziua!
Numele meu este Nikolay.
La întrebarea cheii pentru manuscrisul Voynich.
Pentru ziua de azi trebuie să adaug următoarele la această problemă.
Manuscrisul nu este scris cu litere, ci cu semne care denotă literele alfabetului uneia dintre limbile străvechi. În plus, în text există încă două niveluri de criptare, care practic exclud posibilitatea traducerii computerizate chiar și după înlocuirea caracterelor cu litere.
Am luat o cheie cu care am putut citi următoarele cuvinte în prima secțiune: cânepă, haine de cânepă; alimente, alimente (foaia 20 privind numerotarea pe internet); purifica (intestine), cunoastere, poate dorinta, bautura, bautura dulce (nectar), maturarea (maturitatea), conteaza, crede (frunza 107); a bea; șase; înflorirea; în creștere; saturate; mazăre; băutură dulce, nectar etc. Acestea sunt doar cuvinte scurte, 2-3 caractere. Pentru a traduce cuvintele formate din mai mult de 2-3 caractere, trebuie să cunoașteți acest limbaj străvechi.
Dacă sunteți interesat de acest lucru, sunt gata să trimit informații mai detaliate, inclusiv scanează pagina care indică cuvintele traduse.
Cu stimă, Nikolay.

În prima jumătate a secolului al XX-lea, practica medicală înrădăcinată a mașinilor care au fost aplicate universal ...

Societatea din Petersburg a fanilor de a alerga pe patine a fost fondată în 1877. În 1881 Societatea a început ...







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: