8 lecții valoroase de viață pe care câinii ne pot învăța

Charming caine rasa Pomeranian pe nume Puff locuia cu proprietarul ei Keith Wood din Carolina de Sud. Prietenia lor a durat aproape 11 ani și în acest timp, Kate a reușit să învețe multe de la favoritul lui, pe care a folosit pentru a împărtăși bucuriile și necazurile, pentru a face față schimbărilor și de a experimenta momente semnificative ale vieții sale.








Observând comportamentul lui Puff, amanta lui a realizat că o persoană ar trebui să învețe înțelepciunea câinilor care demonstrează clar o abordare naturală și sensibilă a multor situații de viață. Încercând să împartă cu asociații ei puțină descoperire, Kate Wood a prezentat audienței online mai multe lecții de viață învățate de ea de un câine mic.

8 lecții valoroase de viață pe care câinii ne pot învăța

1. Câinii oferă tuturor o șansă.
Am început un câine când încă locuiam în New York. La acel moment nu am știut, în numele oricăruia dintre vecinii săi: nu este un secret faptul că în orașele mari, oamenii rareori comunica cu persoane necunoscute la fel ca asta. Dar când am început să ies cu Puff, de fiecare dată când ea a fost într-o plăcere de nedescris altora, primitoare toate, fără excepție - de la cei bogați la cei fără adăpost. Astfel, eforturile Puff sa întâmplat să aibă numeroase conversații cu locuitorii din New York, și chiar, în cele din urmă, întâlni oameni din casa mea și zona la care eu, probabil, asa ca n-ar fi ajuns fără să pară că sociabilă fiara cu blană trăgând pasiv lesa. Desigur, locuitorii orașelor mari sunt adesea zgârcit cu privire la exprimarea de prietenie, dar cele mai multe dintre ele nu pot rezista farmecul catelus minunat. Oamenii tind să judece în grabă pe alții, în timp ce câinii au opinia opusă.

8 lecții valoroase de viață pe care câinii ne pot învăța

2. Câinii vor risca să încerce ceva nou cel puțin o dată.
Într-o zi, în timp ce înota în apropierea piscinei, Puff căzu brusc în apă. Spre surprinderea mea, ea a început imediat să înoate cu încredere. Câțiva ani mai târziu, am venit în California și am luat câinele pe plajă, hotărând că ar vrea să se rătăcească în apă puțin adâncă. Cu toate acestea, Puff a sărit cu bucurie în apă și a înotat. Spitzul este greu de numit un înotător născut, dar câinele meu este încântat de un miros al oceanului. Având în vedere ceva nou, chiar dacă se pare că nu vă convine deloc, încercați încă. În cel mai rău caz, pur și simplu nu-ți place. Ei bine, în cel mai bun caz - veți avea o nouă ocupație preferată.
3. Câinii apreciază plăcerea atingerii.
Puff iubește atenția și afecțiunea, adesea cerșind pentru tufișuri sau chiar o ușoară patare pe cap. Și nu este singură în căutarea plăcerii tactile. Plecările senzaționale din lovituri și îmbrățișări sunt date de natură și de om, sunt naturale și chiar necesare. Dar în condiții de angajare constantă este atât de ușor să uiți și să ignori această parte a vieții. Chiar dacă trăiești împreună cu iubitul tău, îl putem stăpâni din nou să-l sărutăm sau să-i zgâriem cu spatele. De ce nu-ți exprimi afecțiunea? Astfel de gesturi trecătoare pot spori starea de spirit, oferind un sentiment de încredere în sine și sprijin prietenos.







8 lecții valoroase de viață pe care câinii ne pot învăța

4. Câinii găsesc timp să se mențină tonifiați.
Chiar și acum, tot mai în vârstă, Puff rămâne atât de neliniștit ca niciodată, alergând și frolicking. Adesea mă implică în activitatea ei, cerând cu insistență să participe la jocurile ei și uneori atașată de altruist la divertismentul câinelui. Chiar dacă o astfel de trăsătură nu este decât o manifestare a unui instinct, cu siguranță acest lucru este cazul atunci când instinctul are o importanță majoră pentru viață. Pentru a rămâne sănătos, uneori nu există un obicei obișnuit de activitate constantă.
5. Câinii trăiesc în prezent.
Desigur, Puff își amintește lucruri importante (mai ales la ora prânzului și locul în care am stoca goodies), precum și multe lucruri utile (de exemplu, detectează o gamă deosebit de largă de cuvinte rostite de un om), dar pentru cea mai mare parte, nu se blocheze în trecut și Nu vă faceți griji cu privire la viitor. Desigur, acest lucru nu este întotdeauna practic: cu plăcere cracare în jos, cu o cutie grea de ciocolată găsite în Ajunul Crăciunului, sub bradul de Crăciun, Puff nici o idee despre ce consecințele unei astfel de sărbătoare pentru stomac va fi destul de dramatice. Dar dacă ceva te face fericit, nu amenință să cauzeze probleme în viitor, trebuie doar să faceți tot posibilul să se bucure de ea. Lăsați-vă temerile și bucurați-vă ce se întâmplă chiar acum.
6. Câinii acceptă fericit complimentele.
Puff, la fel ca majoritatea fraților ei, primește cu înălțime laudă și aprobare din partea prietenilor și străinilor. Furios îndoind coada, ea exprimă bucurie sinceră de la o astfel de manifestare a atenției față de persoana ei. În schimb, pentru oameni această formă de comportament este adesea însoțită de un sentiment de jenă și neplăcere. De ce nu luați un compliment bine meritat, cu o mândrie potrivită, dacă ați făcut cu adevărat ceva bun? În loc de obișnuita timiditate de laudă, încercați să spuneți cu încredere "mulțumesc" și, din fericire, acceptați-o. Recunoscând propriile lor realizări, o persoană consolidează în mod sincer stima de sine și învață să-și aprecieze eforturile.
7. Câinii știu să ierte și să meargă mai departe.
Fac multe lucruri pe care Puff nu le place, de exemplu - mergeți la lucru, nu acordați o atenție adecvată sau, de exemplu, interzic săpat în gunoi. Dar indiferent de ce i-am făcut, Puff mă iartă mereu. Ea poate fi tristă și tristă pentru o perioadă scurtă de timp, dar destul de repede, noi devenim din nou prieteni apropiați. Puff ma ajutat să devin mai flexibil și acum îmi uit reproșurile mult mai ușor. În cele din urmă, problemele mici ale gospodăriilor, cum ar fi cărțile mestecate și puloverele, nu sunt, de fapt, de mare importanță în comparație cu toată fericirea pe care mi-o aduce câinele meu. Dorința de iertare ne eliberează și ne permite să ne bucurăm de viață, împărtășind bucuria noastră cu ceilalți.

8 lecții valoroase de viață pe care câinii ne pot învăța

8. Câinii sunt capabili să se adapteze și să beneficieze de schimbare.
Acum câteva luni am luat un alt Spitz din adăpost, Rico. Puff nu au trăit niciodată cu alți câini și la început ea nu a fost prea fericit cu apariția unui astfel de „frate.“ Am aranjat Rico saltea, care Puff nu a arătat mult interes în, și odată ce am făcut, ghici cine stabilit imediat pentru a dormi pe ea! Și totuși, după un timp, Puff sa dezghețat. Când Rico a bătut odată o boală severă, ea a păstrat mereu aproape de cei săraci. Deși la începutul comunicării de câine se reduce doar la growl mai în vârstă acum Puff este aproape întotdeauna acționează ca conducător al jocurilor comune. Am fost îngrijorat de faptul că, după ce a trăit atât de mulți ani cu privire la Drepturile unul și numai pentru animale de companie, Puff nu reușește să se adapteze la noul mediu și să înceapă să împartă gazda cu celelalte animale, dar am fost greșit - a adaptat destul de ușor și elegant, în timp ce primește un adevărat tovarăș de joacă . Schimbări neașteptate în viața ta - chiar și ceea ce la prima vedere pare infricosator - sunt în măsură să vă prezinte cu ceva complet nou și valoros în cazul în care este în măsură să ia în mod corect.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: