3000 cuvinte arabe timp de 1, 5 luni

Un scop dur și incredibil pentru mine acum, dar o voi realiza, chiar dacă trebuie să fac o liposucție a creierului.

Sunt deja fluent în 3 limbi. Dar chiar și asta nu este suficient pentru mine acum. Lucrul este că am trăit în Egipt mai mult de doi ani. Estul mă fascinează și nu intenționez să mă întorc în patria mea, mai ales că am de gând să deschid o afacere aici. În această privință, există o nevoie urgentă de a vorbi fluent limba arabă: Dacă în Sharm El Sheikh, unde locuiesc, puteți trăi în continuare în liniște cu limba engleză ideală, iar dincolo de limitele ei, nu sunteți toți "educați". Am călătorii regulate la Cairo, unde, desigur, nu am auzit de engleză.







În plus, mi-e rușine să-mi fie rușine că în doi ani cunosc doar o sută de cuvinte arabe, deși cu gramatică nu sunt deloc rău. Acest lucru îmi permite să mă duc la magazin și să spun "Salam Aleicum", pentru a ghici uneori sensul cuvântului, dar nu pot să susțin conversația cu nimic altceva decât să-ți spun.

De fapt, se explică prin faptul că limba arabă este o limbă extrem de dificilă, are o logică complet diferită față de limba rusă, engleză sau română, despre care vorbesc perfect. Chiar mi-am scris un articol curios despre această limbă, la care eram inspirat de primul șoc de a încerca să învețe arabă. Poți citi.







Complexitatea suplimentară a arabă este că el are o mulțime de dialecte. Am avut noroc, pentru că dialectul egiptean este cel mai popular. Dar ziarele, cărțile și știrile sunt doar pe arabă "formală" și nu în dialect. Aceasta înseamnă că atunci când studiază arabă, o persoană trebuie să învețe două limbi cu cuvinte și gramatică complet diferite.

Așa că, la un an după ce am participat la primul an, am decis să nu mă rușinez, să nu sufăr din conștiința mea și să încep să arat și să învăț ca un cal.

Desigur, intrebati "Scopul este super, si cum esti, draga, sa inveti 3000 de cuvinte, nu 300, dar 3000?" Este interesant si pentru noi, nu putem invata limba engleza timp de 11 ani ".

În primul rând, o motivație tare.

Dar, cel mai important, pentru a atinge acest obiectiv, vreau să folosesc cursul unui cunoscut lingvist din Sankt Petersburg, pe care l-am cumpărat deja și care promite 3.000 de cuvinte străine în mai puțin de o lună. Eu însumi dau un pic mai mult timp, care ar avea timp să pregătească materialele.

Criteriul de completare

99% din cele 3.000 de cuvinte arabe stocate în memorie după 1,5 luni

Resurse personale

Motivația este cea mai dificilă, cursul, 2 ore pe zi și abilitatea pentru limbi







Trimiteți-le prietenilor: