3 1 Adevăruri adevărate care vă vor ajuta să dezvoltați o viziune fotografică, deveniți fotograf, deveniți

Vrei reteta cea mai importanta pentru dezvoltarea unei viziuni fotografice?

Nici o carte, nici un manual, nici o imagine frumoasă nu mi-ar putea deschide întregul punct, ca o persoană.







Primul meu profesor este fotografia. În primul rând, pentru că există doi oameni care m-au influențat foarte mult, dar cred că lucrul cel mai important. Este partea din spate pe care o ascund. Experiențele pe care îmi amintesc, când sunt singur, și descurajat ... Este mirosul de printuri de mari alb-negru ale fotografiilor sale, care a arătat atunci când întâlnirea. Și TV vechi pe care am urmărit primele încercări fotografice, până când el nu a avut un calculator.

3 1 Adevăruri adevărate care vă vor ajuta să dezvoltați o viziune fotografică, deveniți fotograf, deveniți

Profesorul meu este Mikhail Blonshtein. Este student al lui Alexander Iosifovich Lapin, cel mai renumit fotograf din Rusia. Colecțiile de fotografii sovietice au zburat peste Internet. Uită-te la ADME.ru - și acolo îi vei găsi numele.

Ne cunoastem de 7 ani. De-a lungul anilor, am învățat de la el că cel mai important lucru în fotografie este să fii tu. Mai jos, voi împărți trei adevăruri pe care le-a primit profesorul meu de la prietenii săi, clasici ai fotografiei sovietice neoficiale. Desigur, ei nu vor înlocui comunicarea cu el. Dar, sper, veți fi motivați să vă căutați pe propriul dvs. drum.

1. Iubiți fotografia în interiorul dvs., nu vă aflați în fotografie. Această expresie este foarte versatilă și potrivită pentru un fotograf de orice nivel. Pentru un începător, ea va ajuta să nu vă supărați atunci când este criticat de portretele sale ca un pașaport, flori și pisici. Pentru fan, ea va ajuta să nu fie prea mândru de cât de rece a stăpânit tehnicile de compoziție și de a lucra cu lumina, dar trece mai departe. Aceasta îi va ajuta pe profesioniști să găsească noi modalități de a-și realiza ideile despre viață și să nu se abțină de ceea ce a reușit deja să se descurce bine.

De fiecare dată când sunteți prea agățat de ceea ce a fost deja luat, amintiți-vă această frază. Dacă iubiți fotografia în tine, și nu în fotografia ta, nu te vei opri niciodată acolo.

Scrieți-vă această frază și, poate, în cinci ani, veți investi în ea o semnificație complet diferită decât este acum.

3 1 Adevăruri adevărate care vă vor ajuta să dezvoltați o viziune fotografică, deveniți fotograf, deveniți






2. Sunt un fan al fotografiei. Îmi place fotografia pentru că iubesc fotografia. Înainte de a înțelege semnificația acestei fraze, vă voi spune o poveste de la profesorul meu.

Odată ce a participat la o întâlnire a unor fotografi sovietici renumiți, profesorul său A.I. Lapin, precum și clasica fotografie documentară sovietică - Vladimir Semin. Toată lumea la această întâlnire a încercat să-și înfrumusețeze statutul, chemând toate titlurile și câștigurile. Când rândul a venit la Vladimir Semin, sa ridicat și sa prezentat. Crezi că a enumerat întreaga listă a numeroaselor sale premii? Nu, nu este. El a spus foarte atent și pe scurt: "Vladimir Semin. Fotograf ».

Acest adevăr vine după precedentul. Și vă va ajuta să vă amintiți că nu trebuie să vă agățați prea mult de statute.

3 1 Adevăruri adevărate care vă vor ajuta să dezvoltați o viziune fotografică, deveniți fotograf, deveniți

3. O fotografie este o atitudine. Cu privire la stilul individual creați o corespondență lungă pe forumuri și întrebați într-un interviu. El caută mereu, el este în mintea tuturor fotografilor care au decis să meargă dincolo de fotografiile amatorilor pe călătorii turistice și în cercul familiei.

Dar acest adevăr vorbeste despre cum să-ți dezvolți stilul, mai mult decât oricare altul. Niciodată nu puteți săriți deasupra propriului cap și deveniți un geniu într-o săptămână. Dar puteți să fiți voi, pur și simplu, exprimându-vă atitudinea față de ceea ce fotografiați. Dacă ați tras o lovitură pe care cineva ar dori-o, dar nu-ți place chiar tu, dacă acest cadru contravine valorilor tale - nu-l publica.

Pe discul dvs. pot exista gigabytes de cadre impersonale. Dar numai acele cadre au valoare pentru dvs., ca fotograf, care vă exprimă atitudinea față de ceea ce ați fotografiat. Privind imaginea, întrebați-vă - cum vă simțiți despre ceea ce ați împușcat? Ai lăsat fotografia ca un tribut adus unor trucuri fotografice, sau are sens?

3 1 Adevăruri adevărate care vă vor ajuta să dezvoltați o viziune fotografică, deveniți fotograf, deveniți

Poate, pentru unii dintre voi, aceste fraze par prea patetice. Deci, pentru că am văzut fața profesorului meu, am auzit intonația cu care le-a vorbit. Am simțit fiecare din aceste inspirații în vocea lui.

Am înțeles mult mai mult în aceste cuvinte decât în ​​cuvintele obișnuite. Aș vrea cu adevărat să exprim acest sens. Dar dacă această încercare nu a mea a fost un succes, atunci ultimul 4 adevăr pe care te pot deschide - nu există nimic care va consolida miezul interior, în calitate de profesor.

Iubitul tău de fotografie,

Se pare că ai scris un post de la mine. Prin urmare, vom emite versiunea noastră despre "amatori".
"Sunt un profesionist", spune baiatul de operație la interviu. Sunt jenat pentru el. Dar prea mult pentru a explica măreția cuvântului "iubit". Iubitorii erau toți pionieri: Tsiolkovsky sau Curie sau Eisenstein, etc. Pentru că nu exista o profesie înaintea lor, "profesioniști" în care erau urmașii lor. "Profesionist" este cineva care știe cât de mult merită timpul său. Amatorul face ordinea spirituală interioară, așa că nu ia în considerare timpul.
Sunt un amator, pentru că îmi place și continuu să cercetez și să îmbunătățesc. În mod ironic, de altfel, pentru a vedea pe site-ul dvs., aceste două contradictorii apel (extern): „Fii un profesionist!“ Și „Fii un amant!“ Ei bine, desigur, ușor de înțeles, cum ar fi nu contrazic, în unele tăiate, pe de altă parte, a treia ....







Trimiteți-le prietenilor: