27 Moduri de a scăpa de lucruri (cu excepția coșului de gunoi) - poate fi diferit

27 Moduri de a scăpa de lucruri (cu excepția coșului de gunoi) - poate fi diferit

Pentru anul proiectului 365 am scăpat de 2 854 de lucruri. Pentru mine, cheia pentru a elibera cu ușurință casa de la inutil este să știi la ce să-i pună. În acest post minunat am adunat toate ideile despre cum și unde să ataseze lucrurile inutile cu beneficiul maxim (sau rău minim). În primul rând, eu, bineînțeles, mă bazez pe experiența mea și vorbesc despre inițiativele de la St. Petersburg, dar, sper, cititorii din alte orașe și țări vor găsi ceva util pentru ei înșiși.







Una dintre cele mai universale căi de a scăpa dintr-o mare varietate de lucruri este proiectul Dump. Băieții se pot deplasa până la tine și pot scoate tot ce nu aveți nevoie sau vă pot duce în depozitul dvs. din Moscova, Sankt-Petersburg, Tomsk, Saratov, Krasnodar și Kazan. Ei se clasifică în lucruri care nu reprezintă nicio valoare, ce au nevoie organizațiile caritabile și ce altceva poate fi pus în ordine și vândut. Pentru unele lucruri, ele oferă chiar și un bonus.

Limbile rele mi-au spus că am reușit să salvez 73800 ruble pentru lucruri de care nu aveam nevoie. Toată lumea, desigur, își găsește relația cu banii însuși. Cineva pedepsește el însuși pentru consum excesiv că totul odată ce a cumparat este acum departe oferind gratuit și numai liber, dar unii simt rău pentru bani, și el încearcă să se întoarcă totul la penny (mine, de exemplu, atinge că oamenii sunt de vânzare cutii de gadget-uri, dar dacă funcționează pentru ei, de ce nu). În orice caz, dacă aveți ceva să cheltuiți bani, vă sfătuiesc cu tărie să încercați să vindeți excesul. În procesul schimbului de lucruri inutile pentru bani, are loc un proces mult mai important: schimbul de energie. L-am simțit prima dată când a participat la primul său Garage Sale 5 ani în urmă, apoi a fost chestii din camera copiilor mei cu părinții, lucrurile mamei mele și cu rezultatele noastre de tip mezanin tata raskhlamleniya. Pentru ziua despărțirii de lucruri inutile, am câștigat mai mult de 10.000 de ruble! Și m-am însărcinat cu o lună înainte.

Vânzări de garaj. Nu avem acest lucru la fel de popular ca în SUA, dar grupurile creative încep de atunci ceva de genul asta. Cel mai popular este vânzarea garajelor pe podele.

27 Moduri de a scăpa de lucruri (cu excepția coșului de gunoi) - poate fi diferit

Același lucru funcționează bine atunci când, de exemplu, închideți o afacere. Așa că am aranjat o vânzare mare a rămășițelor magazinului meu de jucării la un preț și mai jos pentru a obține niște bani înapoi. Proprietarii au, de obicei, o urgență și dorință de a scăpa de totul dintr-o dată, astfel încât comorile reale ieftine sunt uneori vândute. În plus, este o modalitate de a împărți o parte din locul preferat cu fanii, așa cum a făcut Lyudmila Ivanova, de exemplu, închiderea CoffeeStation. Mă bucur că casa mea are acum flori, o ceașcă și mumii confortabile.

Rețeaua socială. Vânzările în rândul prietenilor sunt încă foarte eficiente. Postul în LJ, VKontakte sau pe Facebook cu fotografii și prețuri va atrage imediat atenția. Toată lumea îi place să cumpere de la prieteni.

Reciclarea și reciclarea

Colectarea separată. Una dintre cele mai populare materiale din blog-ul meu - instrucțiuni pas cu pas pentru cei care doresc să înceapă să colecteze gunoiul separat. În doi ani, mulți dintre cititorii mei vor veni mai întâi să cunoască bucuria de a vizita acțiunile de colectare separată, și apoi folosit doar că în prima sâmbătă a lunii, casa este spatioasa si aruncarii nu crește. Și cine nu are SM, vezi toate punctele de primire a deșeurilor pe harta "A doua viață a lucrurilor".

27 Moduri de a scăpa de lucruri (cu excepția coșului de gunoi) - poate fi diferit

Ekomobil. Multe lucruri populare în viața de zi cu zi, care apar într-un depozit de deșeuri, provoacă daune uriașe pământului. Pentru a preveni acest lucru, există un sistem Ecomobile. Pentru a include lyumenestsentnye de eșapament și lămpi de economisire a energiei, termometre cu mercur, baterii vechi care au devenit inutilizabile baterii, echipamente de birou, anvelope, produse chimice de uz casnic, medicamente cu termen de valabilitate expirat. Programul Ecomobile.

Peremolka. Moara de rectificat reciclează toate hainele vechi (lână, îmbrăcăminte de bumbac, țesături mixte și sintetice), deșeuri de cusut, saltele, second hand. Ei mănâncă hainele pe fibre și produc fibre regenerate, care ulterior au o gamă largă de utilizări, de exemplu substrat de linoleum, izolație fonică etc. Vestea bună este că acum magazinul face același Multumesc!

Magazine. Unele magazine care vor să pară eco-responsabile. de asemenea, luați pentru a recicla lucrurile. De exemplu, hainele vechi pot fi transportate în HM, iar Kiehls acceptă borcane goale de sub produsele lor cosmetice. De asemenea, o opțiune!

Transferați la organizațiile caritabile

Magazine Multumesc! du-te la visul lor - un ciclu complet de lucru cu haine inutile într-un oraș mare. Acum acceptă orice haine curate (cele mai la modă sunt vândute în magazine, dau o mulțime celor nevoiași și lucrurile vechi sunt șlefuite). În plus, puteți aduce pantofi, accesorii, pungi, cărți și multe alte lucruri. Magazinele sunt deja 4. iar numărul de containere din oraș este în creștere.

27 Moduri de a scăpa de lucruri (cu excepția coșului de gunoi) - poate fi diferit

O pătură de prietenie. Proiect bun de caritate a femeilor de ac. Ei iau orice fire, tricot din pătrate ei colorate și le coase în pături, chiar și șosete calde și alte lucruri confortabile, și să dea căldura lor la orfelinate și de casele de ingrijire medicala. Grup în St. Petersburg și Moscova.

27 Moduri de a scăpa de lucruri (cu excepția coșului de gunoi) - poate fi diferit

Să dai în mâini bune

Pe parcursul acestui an, am dezvoltat un obicei: de fiecare dată când aud pe cineva are nevoie de ceva, cineva ceva adună sau realizează acțiunea pentru care doriți lucruri imediat cred că dacă, dacă am ceva apoi potrivite, și dacă nu, atunci cel puțin întrebați prietenii. Trecerea de la "ce pot să iau" la "ce pot să dau" - este garantată pentru a salva inutil.







Așa că am atașat fire și ace de tricotat pentru o eșarfă nesfârșită într-o cafenea unui prieten, un semn "Hippies utilizează ușa laterală" în Abonamente. cartonul Findus în Istoricul favorit. butoane în pieptul pieptului. carton pentru diapozitive-cărți poștale Denis Ryabov. bancnote din diferite țări din cafeaua lui Rudy.

Giveaway. Nu, aceasta nu este doar una dintre modalitățile de a promova Internetul. Acesta este un alt mod de a determina aleatoriu persoana norocoasă căreia îi veți prezenta ceea ce a exprimat dorința de a avea! Am avut ocazia de a juca niște jucării rămase din magazinul meu. Au fost mulți oameni și multe cuvinte calde, pe care le-am cerut în acest fel. Și destul de puțini norocoși!

27 Moduri de a scăpa de lucruri (cu excepția coșului de gunoi) - poate fi diferit

Raskhlam-petrecere. Acasă (sau curte) petrecere, în cazul în care puteți apela doar prietenii și cunoștințele. Doar puneți tot ce vreți să faceți și așteptați-vă prietenii. Ele aduc snacks-uri, ai pus ceai, sunteți pe chat, ei se uita la lucruri mici, găsi ceva potrivit, fericit ... am petrecut o zi înainte de a trece la mai puțin de transport (ca opusul unei housewarming), amintiți-vă încă primirea călduroasă.

DaruDar. Câte scrisori am primit în acest an de la oameni care au vrut cu sinceritate să-mi deschid ochii la site-ul Darudar. Știu despre el încă de la început, mulțumesc. Pe acest site, oamenii postează fotografii cu lucrurile lor cu descrieri, iar alții ar putea dori acest lucru pentru ei înșiși. Dintre cei care doresc să aleagă una, sunt de acord cu o întâlnire și se întâlnesc.

O voi da departe. Nu este calea mea preferată, dar, probabil, se va potrivi cu tine. Există comunități regionale în LJ. pe forumuri. în ziare. Am avut o astfel de utilizare mai ales pentru obiectele mari care au nevoie de o auto-livrare, de exemplu, peretele cehului iubit al bunicii mele cehă, care este chiar dificil de a lua pentru o cutie de gunoi, a găsit instantaneu noi proprietari. Pericolul este că cei cărora se presupune că este nevoie de lucrurile voastre, de fapt, pur și simplu nu pot trece de libertatea. Și apoi, adesea, păcătuiesc capul, suporta întâlniri, uită. Acest lucru este neplăcut.

schimb

Aceasta este doar așa-numita "schimb", de fapt, nimic de luat nu este necesar. Dar puteți aduce foarte mult.

Traversarea cadourilor. Acest format a fost născut pe paginile blog-ul meu și a reușit să prindă fantezie multor festivaluri la Ziua simplă (1 și 2). Ideea a fost să regândească oferindu-cadou în ajunul Anului Nou - se agită raft cu cadouri și suveniruri (ceea ce le-ați prezentat, și nu utilizați ceea ce ați cumpărat ca un cadou, dar nu și-au prezentat) și să aducă pe schimb. Cât de multe au fost interesante!

Rochie-trecere. Multe fete au încercat să organizeze schimbul de haine fără sfârșit, dar nimeni nu a atins astfel de înălțimi ca # MATRSSHKI! Nu este doar o piață de purici, este o adevărată sărbătoare, cu limonadă, capcane, sponsori, o licitație, multe lucruri îngrijite pe umerase, monedă proprie și comunicare plăcută. Nu vorbesc despre trecerea de rochie pentru copii, care vă permite să economisiți o mulțime de bani pentru a cumpăra lucruri, deoarece copiii cresc constant din ele. Alăturați-vă grupului și urmăriți următorul eveniment.

27 Moduri de a scăpa de lucruri (cu excepția coșului de gunoi) - poate fi diferit

Rezervați arbori. A inventat și a lansat proiectul Designer de arbori de carte Timofey Zhuravlev. Mai intai a dezvoltat rafturi clasice din placaj sub forma copacilor, apoi le-a stabilit liber in diferite locuri confortabile si atmosferice ale lui Peter. Carti bune acolo pentru o lungă perioadă de timp nu stai, aduce mai mult!

Frimarket. Nu am mai fost pe freerarket de mult timp. dar aparent, acest format trăiește și câștigă popularitate.

Schimbul urban de plante. Dă viață! de la dacha din oraș pentru iubitorii de flori. Pot fi schimbate nu numai cu plante, ci și cu semințe, vase și cărți despre floricultură și design peisagistic.

27 Moduri de a scăpa de lucruri (cu excepția coșului de gunoi) - poate fi diferit

Lăsați unde oamenii să poată lua

ENEA. Eu folosesc această abreviere pentru a se referi la spațiul din jurul gunoi, în cazul în care vă puteți lăsa lucrurile foarte bune, în speranța că vor lua pe cei care au nevoie de ele. Sunt în mare parte săraci sau chiar oameni fără adăpost. Așa că haideți să-i încânte jacheta, aproape ca nu au fost, cookie-urile pe care nu le plac taruretka, care nu se încadrează în design-ul și alte lucruri destul de potrivit. Dacă nimeni nu ia aceste lucruri, portarul îi va arunca în gunoi, dar experiența arată că de obicei, după o oră, totul este dezmembrat.

Intrarea. Mulți în intrare au o masă VDNH, un raft cu cărți, o cutie pentru baterii. De obicei, aceste lucruri sunt, de asemenea, dezasamblate rapid. Cer doar să respecte spațiul comun, să fie un lucru foarte bun pe care doriți să dea în mod anonim la vecini, și nu ceea ce ai adus la gunoi.

Lăsați unde va fi util sau frumos

Travel. În călătorii și vreau să fiu mai ușor, mai mobil, mai rapid, multe lucruri repede nu mai sunt necesare și doar ocupă spațiu în rucsac. Tot ceea ce nu aveți nevoie, dar încă se potrivește, puteți pleca în locuri de congestie a călătorilor. Pensiuni, case de oaspeți, popas de călători, este util și de încărcare, și ceainic electric, și o ceașcă în plus și această cărămidă voluminoase Lonely Planet, care nu este bun.

Street. În climatul nostru, multe lucruri nu trăiesc pe străzi mult timp, dar și câteva zile de spirite înalte printre trecători este, de asemenea, un rezultat. Pentru copii Messier pat de flori pe oraș, vechiul candelabru pe banca de rezerve curte, muzica de vânt în parc ... Să nu este arta de stradă, dar va face orașul mai frumos.

27 Moduri de a scăpa de lucruri (cu excepția coșului de gunoi) - poate fi diferit

Mașina. Dacă aveți o mașină, veți petrece suficient timp în ea pentru a aduce confort. caramele Reserve, cupa convenabil (poate ai dat țigareta încălzită brichetă?), o pernă pentru un prieten pe bancheta din spate, DVD-urile preferate pe care nu asculta la domiciliu, medicamente duplicate într-o trusă de prim ajutor, un antrenor pentru degete.

Sandbox. În zona centrală pe locuri mari există o tradiție minunată: să părăsiți jucăriile. Desigur, nu este așa de frumos atunci când acest winnie-pooh prafuit și umed este mai înalt decât un copil, dar jucăriile din plastic sunt foarte plăcute copiilor. Cel mai adesea acestea sunt scapule, matrițe și mașini.

Stocați în altă parte

Dacă nu te poți despărți de lucruri pentru totdeauna, și acasă ei iau mult spațiu, de ce să nu-i duci la dacha? Și dacă nu există nici o dachă, atunci pentru tine ați venit cu o cameră virtuală MyCell.

Dacă sunteți de acord că nu toate locul inutil în coșul de gunoi, împărtășesc aceste căi cu prietenii tăi!

Și vă invit la seria de întâlniri "Locul pentru important". Pentru că este un lucru să scapi de exces și altceva - să găsești un loc pentru ceva mai mult. Acesta este exact ceea ce vom face într-un cerc de oameni simpatici la întâlniri. Vom face un inventar atent al ceea ce suntem obișnuiți să considerăm drept al nostru.

La elaborarea programului, am luat în considerare metodele cele mai eficiente din practica internațională de "viață simplă", am adăugat propriul meu know-how dintr-o carte nepublicată și experiența cititorilor blogului.

Programul de întâlniri nu va conduce participanții la același rezultat garantat. Probabil nu este vorba despre rezultatul. Timp de o lună întreagă, vom păstra accentul pe neobișnuit: pe ceea ce este important pentru noi în diferite sfere ale vieții, cum să găsească un loc pentru tine în cazul în care puteți să-l elibereze de ce și cum să scape de lucruri. Alăturați-vă acum!

27 Moduri de a scăpa de lucruri (cu excepția coșului de gunoi) - poate fi diferit

Blogger, inițiatorul proiectului "Poate este diferit". Cred că fiecare dintre noi este important pentru lume așa cum este. Și toată lumea face tot ce poate face. Dacă nu uitați de gama largă de nuanțe între alb-negru, există întotdeauna o alternativă.

Pe același subiect

27 Moduri de a scăpa de lucruri (cu excepția coșului de gunoi) - poate fi diferit
simplificare

27 Moduri de a scăpa de lucruri (cu excepția coșului de gunoi) - poate fi diferit
Compatibilitate ecologică

27 Moduri de a scăpa de lucruri (cu excepția coșului de gunoi) - poate fi diferit
știri

Mulțumesc! Link-uri foarte utile. Este păcat că nu există atât de multe informații verificate despre Moscova.

De la mine, pot adăuga că unele lucruri pot fi vândute prin Facebook. Există un punct de "rețea socială", dar - un post pe prieteni, iar eu în FB am găsit un număr mare de grupuri de vânzări pe teme. Cele mai multe dintre toate hainele și pantofii, există lucruri pentru copii, echipament fotografic, picturi și obiecte de interior. În general, aproape pentru fiecare gust. (Vkontakte are și grupuri similare, dar din anumite motive nu a funcționat).
Și despre cărți - rețeaua de republici de carte acceptă cărți și oferă o reducere de 10-20%. Cărțile pe care le aduc ei înșiși, apoi ceva merge la biblioteci, iar restul pentru prelucrare







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: