14 Opinii despre articoli at москва, Тверской, красная площадь, 3

Bună ziua! Aș dori să împărtășesc opinia mea cu privire la calitatea serviciilor oferite de magazinul dvs. Fiind într-o călătorie de afaceri la Moscova, a vizitat artikoli în GUM. Plăcut surprins de serviciile profesionale ale consultanților, de atitudinea prietenoasă și, bineînțeles, de cadouri plăcute de la branduri pentru achiziția mea. Am împărtășit impresiile mele prietenilor mei. Și, revenind la Sochi, a fost plăcut surprins să învețe de la deschiderea magazinului și în orașul nostru. Cu toate acestea, după cum sa dovedit, nivelul de serviciu în ramura Soci (port). Data viitoare ›







Bună ziua. Vizitat și astăzi pe 04/04/14 în departamentul Artikoli din departamentul GUM Hermes și Byredo. Și datorită consultanților pentru atitudinea lor politicoasă și discretă. Recomandă competent. Multumesc!

Articoli este locul unde se vând produse cu adevărat de înaltă calitate și originale. Recent, m-am confruntat cu faptul că în multe magazine de parfumuri se vinde un fals. În Artikoli, ele sunt strict urmate. Trebuie remarcat faptul că magazinul în sine este suficient de mare și puteți găsi tot ce vă trebuie aici - cosmetice decorative, produse de îngrijire, parfumuri, produse pentru îngrijirea unghiilor și accesorii și accesorii. Sunt prezentate atât mărci de buget, cât și de lux. Data viitoare ›

Recent, sora mea a avut o zi de naștere și am decis să îi dau ceva bun de cosmetică și am vizitat un magazin numit "Artikoli", care se află pe Piața Roșie. Magazinul este suficient de mare, iar sortimentul este imens. Nu am putut da seama ce să dea, și am sfătuit vânzătoarea, care a fost foarte amabil și prietenos, să ia un set de creme pentru îngrijirea corpului în același set de intrări și mai mult parfum tub mic, ceea ce conferă pielii o aroma funky. Costul. Data viitoare ›

Îmi place să vizitez Artikoli. În parfumul acestui magazin poți să cumperi toate noutățile și chiar și arome simple, primind o reducere la ei. Și câte spirite scumpe, rare și reale există. Nu puteți găsi un fals în Artikoli.

Acum 2 zile am cumparat parfum in Artikoli, GUM, a fost prima mea si ultima achizitie in aceasta institutie. Parfumul sa dovedit a fi un banal fals, mirosul se evaporă după câteva secunde fără urmă. Parfumul shiseido zen, 30 ml costa mai mult de 2 mii. Ajuns astăzi la GUM și adresat managerilor cu problema, realizat repede că Vitrine spumante și numele străine nu înseamnă nimic: eu pe drum, Sovietul rostit magic fraza „schimbul de bunuri și nerambursabile„, De asemenea, a refuzat să recunoască!. Data viitoare ›







Bună ziua. Astăzi, pe 28 aprilie 1944, m-am dus la GUM. A decis sa vada darul fiicei sale de 16 ani. M-am dus la Artikoli. Trecând cu flacoane frumoase drăguțe, vederea mea sa oprit pe sticlă sub formă de picătură, este un cip de negociere. marca La Prairie. Consultant a venit imediat la mine și spune că „e scump“ (rețineți că prețul lor a fost de 5000, cu o coadă. Aceasta este o cantitate normală de parfum, dar este necesar și ca aroma ca pentru mine.) Și îndrăzneală mă aduce la parfum la prețul de 3000 ruble. Și el mi-a spus că ascult mirosul. Data viitoare ›

Aveda în GUM. S-a încercat să rezolve problema cu nuanțarea părului, a apelat la Aveda / Aveda în GUM. Consultantul este foarte sărac la înțelegerea mijloacelor. Impuscat, impresionant, un șampon de colorat și un balsam. Deși, într-un fel, pată aerul condiționat. Dar, în general, Aveda din partea colorantului pentru păr este destul de slabă în calitate. În plus, pentru a răspunde la întrebarea despre culoare, nu a reușit. Clientul în haine simple, fără etichete, nu era deloc interesat de ea. E amuzant și trist.

Bună dimineața, ieri am fost la cumpărături la magazinul dvs., casierul tău a căzut în picioare și mi-a rupt degetul prietenului în sânge. Era sânge și niciunul din personalul tău nu a reacționat, abia a cerut șervețele. Am un șoc, mi-ai pierdut clienții în fața mea. Un magazin de prestigiu într-un astfel de loc nu ar trebui să facă acest lucru sau să-ți învețe prost personalul? S-ar putea scuza.

Bună ziua! Aș dori să împărtășesc opinia mea cu privire la calitatea serviciilor oferite de magazinul dvs. Fiind într-o călătorie de afaceri la Moscova, a vizitat artikoli în GUM. Plăcut surprins de serviciile profesionale ale consultanților, de atitudinea prietenoasă și, bineînțeles, de cadouri plăcute de la branduri pentru achiziția mea. Am împărtășit impresiile mele prietenilor mei. Și, întorcându-se la Sochi, a fost plăcut surprins să învețe de la deschiderea magazinului și în orașul nostru. Cu toate acestea, după cum sa dovedit, nivelul de serviciu în ramura Soci (port). Data viitoare ›

Destul de des merg la Gum Artikoli pentru a mă familiariza cu parfumul. noutăți. Nu pentru prima oară am atras atenția asupra activității unui consultant pentru brandul Boadicea. Femeia este atât de lipsită de tact și de intruziune încât se teme de presiunea ei. Sculează sticla pe care vreau să o pun pe braț, pretinzând că nu-mi place exact această aromă ("singura potrivită pentru consultant este" potrivită "). Brandul are o alegere bogată, dar nu ne putem cunoaște în detaliu. Pot exista îndrumări. Data viitoare ›

Consultanții Artikoli din GUM sunt foarte aroganți







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: