11 Mituri despre dragoste nerecuperată (post lung)

Mitul 1. Dragostea necondiționată este inevitabilă, adică prin fiecare test

Nu, nu și nu din nou! Vrei să te distrugi de suferință? Du-te de la ahov-ohov la acțiuni concrete. Acesta este indicatorul maturității unei persoane: ce sarcini stabiliți pentru dvs. și cum realizați realizarea lor. Nu puteți face ceva - sunteți încă departe de relațiile mature (indiferent cât de vechi sunteți).







Mitul 2. Dragostea necondiționată înalță o persoană, învață cum să simtă și să iubească

Mitul 3. Dragostea necondiționată promovează formarea creativă

Mi-am amintit liniile minunate: "Brevetul este sora talentului. Dar cu prezența ei. "Un om talentat, talentat și, chiar mai mult, un om de geniu poate fi uneori împiedicat prin sublimare și frustrare. Pentru oameni suferința senzorială mediocră și imatură - cea mai scurtă cale spre o defecțiune nervoasă.

Mitul 4. În dragostea nerecuperată, trebuie să atingeți scopul prin orice mijloace


În acest caz - apa nu pisa piatra. Dimpotrivă, chiar și dimpotrivă, obiectul pasiunii tale, care a simțit o răcire puternică, va fi interesat de ce sa întâmplat asta. În orice caz, răspundeți sincer la întrebarea: Și cine încerc să realizez? El / ea merită suferința mea? Apoi, poate veți vedea că ei au creat pentru ei înșiși un idol, închinându-se unui ideal care în sine nu este un purtător al virtuților atribuite lui.

Mitul 5. Dragostea nerecuperată exaltează o persoană la cel mai înalt grad de sacrificiu de sine


De fapt, "iubirea tuturor", ne regretăm în secret, noi înșine plângem pentru noi înșine. Chiar dorim ca acești "toți" să observe și să aprecieze acest lucru. Adesea se întâmplă că dragostea neremită îi face pe oameni o femeie sau un om de mizerie. și nu este absolut necesar să distribuiți totul în sine - experiența istorică și literară arată că oamenii nu înțeleg acest lucru și nu îl apreciază. Și dacă vreți cu adevărat să dați cineva - dați-i pe cei dragi, pe aceia care vă apreciază și vă iubesc.








Mitul 6. Dragostea necondiționată - ispita drăcească


Și aș spune - un sentiment divin! În sensul că Dumnezeu îi iubește pe toți oamenii, iar oamenii nu se răsplătesc cu Dumnezeu. Din aceasta aproape toate necazurile noastre încep. Mai devreme, fetele tinere ale unei fete sunt determinate în relația lor cu divinul și cu Dumnezeu însuși, cu atât mai puțin au șansele să devină victime ale suferințelor senzuale goale.

Mitul 7. Dragostea necondiționată - cea mai frumoasă dintre sentimente


Doar dacă reușești să convingi omenirea de asta. Și acest lucru este posibil numai în cazul creării unor lucrări demne de încredere în literatură, pictură, muzică. Depinde de tine?

Mitul 8. Nu-mi pasă: să sufăr sau să mă bucur

Aceasta este o scenă din piesa Sado-Mazo, în care rolul victimei este jucat de cel care iubește neîncetat. Umanitatea în sine este concepută în așa fel încât vrea fie să contemple în aer liber, fie să privească la gaura de chei pentru suferința altora. Se pare că o persoană vrea să savureze o astfel de suferință din partea ei, dar nu vrea să sufere. La invitația de a "suferi" personal, întotdeauna răspund: "Mai trebuie să suferiți sau să vă bucurați? Mult noroc. "

Mitul 9. Dragostea necorespunzătoare necesită eforturi care modelează voința

Chiar înainte de a fi prea târziu, întrebați-vă o întrebare - de ce și pentru ce? Înțelegeți de ce vă îmbunătățiți abilitățile profesionale, de ce petreceți nopți în încercarea de a scrie un roman sau de a merge la un scop științific foarte complicat. Și care este obiectul pasiunii tale nedivizate? Cu cât reușești mai devreme să discernezi acest lucru, cu atât mai bine pentru tine.

Mitul 10. Îndepărtează dragostea necorespunzătoare

Mitul 11. Există cure pentru dragoste nerecuperată

Dacă există, nu sunt pilule și injecții. Cel mai bun remediu pentru iubirea nerecuperată este simțul umorului și abilitatea de a râde de tine în timp. Colegul meu și colegii institut recomandă ca, într-un astfel de caz să fie introdusă (de preferință dimineața), în fața unei oglinzi și cu toată seriozitatea o sută de ori la rând să-mi spun fraza: „Sunt atât de frumos / frumoasă, și am fost aruncat. "Numai, te rog - vorbește conștient, serios, cu cea mai profundă convingere demnă de gravitatea turbulențelor tale spirituale. Rezultatul va fi ceva de genul: la a zecea a unei fraze te va zâmbet, la cincisprezece sau douăzeci - sincer izbucni în râs, pentru a treizecea - va râde. Dar până când fraza sute nu a trăit încă. Vrei să fii primul?

15 pluses 16 con







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: