• Elena Vyalbe
  • Andrey Bokarev
  • Alexey Kravtsov
  • Natalia Garth

Competițiile dublelor nu au trecut întotdeauna în forma în care trec acum. Inițial, sportivii au pornit cursa cu un start separat la 18 km, apoi au sărit de pe rampa de lansare de 70 de metri. La jumătatea anilor 1950, părțile de sărituri și de schi ale competițiilor au fost inversate, iar distanța de curse a fost redusă cu 3 km. Câștigătorul a fost determinat de suma punctelor care, conform unei scheme complexe, a fost calculată pentru salturi și pentru cursa.

Competiția a fost cel mai spectaculos dintre toate sporturile de iarnă, deoarece complexitatea normelor nu permite fanilor să determine care în final este câștigătorul. La începutul anilor 1980, Norvegia Gundersen Gundersen, care el însuși un medaliat de două ori în lumea combinată nordică, iar în 1980 a fost la Lake Placid în funcția de director tehnic al turneului olimpic în controlul Nordic combinat, a inventat un sistem de puncte de transfer în secundele sărituri cu schiurile.

În sistemul său, un decalaj punct de pe trambulină sau aproximativ patru secunde în spatele pe pista în competițiile individuale și 1,33 secunde în releu în turneu echipa. Gundersen prima dată când sistemul a fost testat la Campionatele Mondiale 1985 și la Jocurile Olimpice a început să fie utilizat cu Calgary 1988. cursă de schi clasic cu grație start separate la acest sistem a fost înlocuit cu cursa de urmărire, listă care a fost determinată pe baza de salturi începe.

Astfel, la finisajul cursei determină imediat câștigătorul - care este de a fi primul, iar apoi a devenit campion. Prezentare și divertisment în cursa de biatlon de urmărire a dus la ideea că urmărirea a preluat de schi fond și biatlon.

Câte medalii sunt cele două la Jocurile Olimpice?

La Jocurile Olimpice, biatlonii joacă trei seturi de medalii.

Primul set - într-un campionat personal, cu un salt de la o platformă normală și o cursă de 10 km cu un stil liber. Cel de-al doilea set - în campionatul personal, cu un salt de la o rampă de lansare mare și o cursă de 10 km. În competițiile individuale, fiecare participant are doar o singură încercare la rampă de lansare. Cursa de persecuție începe în aceeași zi cu săriturile, după o scurtă pauză.

Cel de-al treilea set de medalii este jucat în turneul echipei. Fiecare echipă expune patru membri. Partea de sărituri are loc pe o rampă de lansare mare și fiecare sportiv are o încercare. Sunt rezumate rezultatele tuturor sportivilor unei echipe și se afișează scorul final pentru salturi. După o scurtă pauză în aceeași zi, se ține o cursă de releu de 4 până la 5 km stil liber. Primii participanți ai fiecărei echipe merg la început cu handicapul de la lider, care a fost format după salturi. Echipa în care va câștiga primul participant al cursei releu va trece prima linie.

Prognozele sportului

Campionul olimpic Sochi în releu Dmitri Malyshko a spus că în sezonul următor va căuta să câștige medalii la Cupa Mondială.

De două ori campion olimpic la Soci, asociat cu Tatiana Volosozhar Maxim Trankov a spus despre particularitățile de pregătire pentru sezonul viitor și noile programe.