Câte minute se rupe în răspunsul ambiguu de hochei

În lume există trei tipuri principale de hochei. Cel mai popular (în țara noastră) este hocheiul pe gheață. Dar există și hochei pe gheață, hochei pe teren. Deci, întrebarea cât de multe minute pauză în hochei, răspunsul nu va fi întotdeauna neechivoc.

golf

Jocurile de hochei au loc pe câmpuri marcate în mod special, care sunt, de asemenea, numite loc de joacă.

În câmpul de hochei câmp are o dimensiune de 91,4 m de 55 m. Acoperirea este de obicei iarba, dar uneori sintetice sau lut.

În hochei cu mingea, câmpul atinge 90-110 m la 50-65 m, cu pucul - 51-61 m la 24-30 m. În ambele cazuri, jocurile au loc pe terenuri de gheață.

Joc colectiv

Indiferent de genul, hocheiul este un joc colectiv. În hochei pe iarbă și cu mingea, echipa este formată din unsprezece jucători, inclusiv un portar. În hochei cu un puc de jucători de câmp șase, în timpul jocului se schimbă periodic, excepția este portarul. El este o unitate constantă.

Cât durează pauza de hochei?

Meciul în hochei pe iarbă constă din două perioade de 35 de minute. fiecare și o pauză în 20 de minute. În hochei cu mingea, de asemenea, două perioade, dar timp de 45 de minute. și o pauză în același timp - douăzeci de minute. Câte minute pauză în hochei cu un puc, cel mai popular joc? Deci, avem trei perioade standard de câte douăzeci de minute fiecare. Astfel, timpul de joc net este de șaizeci de minute. Există două pauze. Acestea durează fiecare cincisprezece minute și sunt standard pentru toate competițiile deținute de Federația Internațională de Hochei pe Gheață. Câte pauze de hochei? 15 minute.

Excepții de la reguli

Timp și pauze suplimentare

În cazul în care, în timpul meciului scorul nu a fost deschis, sau este o remiză, apoi, de obicei, prescris mai mult timp, așa-numitele ore suplimentare. Dacă orele suplimentare nu dau rezultate, aruncările post-meci (gloanțe) se sparg. Numărul lor, precum și durata (și nevoia de cele mai multe) ore suplimentare, discutate în prealabil în momentul turneului de hochei a regulamentului.

Din importanța sa depinde principiul determinării timpului de lucru și a pauzelor. Astfel, în ligi cunoscute (NHL și KHL), în contul de draw, este desemnată o pauză de cincisprezece minute, apoi cinci minute de ore suplimentare (timp curat) până la primul gol. Dacă nici una din echipe nu a reușit, umpleți gheața. Este nevoie de zece până la cincisprezece minute (o altă pauză suplimentară). Apoi urmează aruncări libere sau împușcături, câte trei din fiecare echipă. Cu o remiză, aruncă continuă până când primul gol este marcat sau prima ratare a adversarului.

Etapele finale ale campionate majore (Cupa Mondială, de exemplu) este deja unul dintre a patra ore suplimentare prelungit până la zece minute de timp pur. Apoi (din nou, cu o remiză), versiunea cu bullet este urmată. În jocul final, când a fost deschis sau nu cont de timp regulate (șaizeci de minute), în timp ce atrage ore suplimentare durează până la prima de goluri. Și se poate întinde mult timp. Final - o chestiune serioasă, și fără un câștigător în ea, bine, cum să nu faci. Cât de multe minute pauză în hochei între orele suplimentare și împușcăturile? Tot 15 minute.