55 - Roti diferite anvelope pe tractiunea integrala - moarte sau ...

Orei bune din timpul zilei - a treia oară pentru ziua de azi :-).

Vă voi spune despre instalarea mult așteptată a diverselor anvelope pe diferitele discuri AVS Model T5. De asemenea, voi încerca să risipesc mitul pe scară largă că tracțiunea integrală și diversele anvelope sunt incompatibile.







Astfel, potrivit legendei anvelopele raznoshirokie au diferite lungimi pe circumferință, ceea ce duce la diferite viteze roților pe axele față și spate, care, în cele din urmă duce la moartea diferențialul central.

Cu toate acestea, dintr-un motiv necunoscut, putini oameni se deranjeaza prin calcule matematice simple.

De exemplu, m-am stabilit cauciucurile Bridgestone Potenza S001 în dimensiune 245/35 R20 fata si 285/30 R20 in partea din spate. Cu ajutorul numărului de simplu matematica inaltime profil: fata - 245mm * 85.75mm = 35%, spate 85.50mm = 285 * 30%. Astfel, se pare că raza roții din față este cu 0,25 mm mai mare decât roata din spate, iar diametrul este mai mare cu 0,50 mm. Deja în acest stadiu puteți opri - la urma urmei, 0,5 mm nu este deloc! Având în vedere faptul că roțile din față sunt purtate pe o unitate completă mai rapid decât partea din spate, este ușor să se presupună că diferența de adâncime a profilului în viața reală și poate fi ușor 1, 2 și 3 mm. Și avem doar o diferență de 0,25 mm în înălțimea profilului. Ie Diferența între axe stoc trebuie să permită astfel de diferențe.







Un argument suplimentar este procentul de diferență dintre diametrele roților din față și din spate la diametrul oricăruia dintre ele. Pentru a calcula acest diametru, de exemplu, roata din față - pentru a adăuga diametrul discului, cu o înălțime dublă profil (profil în pneu și de sus și de jos și dreapta și stânga). Obținerea = 508mm 679.5mm 171.5mm + = 20dyuymov * 25.4mm * 245mm + 35% * 2. Diferența de diametru Am considerat deja roțile față și spate - este egal cu 0.5mm. Avem raportul 0.0007 = 0.07% = 0.5mm / 679.5mm. Nu știu despre tine, dar mi se pare o astfel de diferență, mai ales având în vedere argumentele anterioare. În acest caz, este necesar să folosiți anvelope de aceeași marcă.

Astfel, anvelopele de dimensiuni diferite, cu tracțiune integrală, pot deveni prieteni, dar într-o gamă foarte restrânsă de dimensiuni.

După toate cele de mai sus, sa temut în special temerile că chiar și discurile de dimensiuni diferite cu același cauciuc sunt periculoase pentru diferențialul între axe.
Sper că tema este prezentată în detaliu.

Acum mă voi întoarce la mașina mea. Anvelopele se potrivesc perfect pe roți - 245/35 de 9 inchi, 285/30 de 10 inci. Numai aici, întinsul lat 285/30 sa dovedit a nu fi pentru care se trădează ei înșiși. Mi se păreau înguste. Am hotărât să măsoară lățimea reală - era de 26 cm, iar cele din față erau sincere cu o lățime de 24 cm. Am vrut cu siguranță un alt efect, așa că voi pune anvelopele unei alte mărci. De fapt, acest kit pe care l-am cumpărat folosit pentru un pic de bani - doar pentru a încerca și nu face o greșeală.

Bridgestone Potenza S001 245/35 R20 pe AVS Model T5 20x9.0 +42







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: