28 august - Adormirea Maicii Domnului, reni, obzhinok, ospozhinki, semne ale oamenilor pe 28 august

De la Adormire, soarele adoarme.

Vara tinereană indiană începe și soarele adoarme.

Iarnă, cu trei zile înainte de Uspenia și trei după Uspenia.

Înainte ca Petrova să privească zilele, Ilyin trebuie să fie hărțuită până când Mântuitorul este semănat.







Până la Uspenia, arat, apăsând suplimentar.

Presupunerea este dozinci. Adunarea - sfârșitul recoltei, crează, bere frățească.

Akulina. matusa,
Lucru greu.
Toate cositurile,
Boala mea de spate doare.

La fel ca în toamnă
Red Kalinushka,
A țesut în câmp -
Mi-am rupt spatele.

Îmi pare rău de dimineață până seara
Grâu și ovăz,
Numai fată pâine albă
Masa a eșuat.

Fetele, fete,
Cuplu zhneiushki,
Supraviețuiește câmpului de secară,
Tinerii vor veni în curând la tine.

Recoltarea și însămânțarea pâinii de iarnă se termină. Postul de Adormire începe. "Cu toate acestea, nu este nimic de a arăta: este mai bine să lucrezi decât pâinea în câmpul minciunii și într-un mod gol dispar".

Postul lui Uspenski se numește spini. Când se taie recolta, femeile vor spune: "Cine a arat - la mătase și care a semănat - celor doi și cine a lovit - asta e tot". La terminarea lucrării, secerătorii s-au rostogolit pe câmp cu cuvintele:

Turnarea, aglomerarea,
Dă-mi mătasea:
Pe pistil,
Pe baterea,
Pe treierat,
Pe arborele strâmb!

Felicitări pentru sfârșitul recoltei:

Și mulțumim lui Dumnezeu,
Ce Zhito ridică din umeri!
Ce părere Zhita
Și polițiștii au fost influențați:
În aria anterioară,
În cutii de cutii,
Și de la cuptoarele din cuptor.

Conform obiceiului vechi, toate-rus pe stânga, o mână de urechi netaiate, ei bandajat in care - „ondulată barba“ - și spunând: „! Să dea Dumnezeu ca în vara a fost o altă recoltă bună“

Oh we vyem, conducem o barba
La Gavrila pe poli,
Îi încurcăm o barbă
În Vasilievici, da, într-o largă,
În Vasilievici și pe larg.
Pe marile câmpuri,
Pe larg,
Da, în munți de sus,
Pe pământul negru,
Pe terenul pe arabil.

Fii angajat, zbura, barba,
Bărbat, dracu,
Soussek, umple-te!

Lăsând câteva urechi neuniforme de porumb, secerătorii speră să revină pământul puterea pe care o consumă pe culturile în creștere. Pentru a spori acest efect, banda „barba“, decorat (legat), cameri într-o coroană de flori, să-l îndoiți la pământ și ușor stropi pământul, picurat; sub aceste tulpini au pus pâine și sare, s-au înclinat jos și au fixat cuvintele:






- Tu ești, Ilya. barba, pentru vara, dati-ne secara si ovaz!
- Părul Ilya-barbă! Urodi secară, ovaz, orz și grâu!

Yegorov. vin,
Calul duce,
Și ne hrănim caii,
Și hrăniți mielul,
Și hrăniți vaca!

Nivka, nivka,
Dă-mi mătasea!
Te-am ucis,
Și a pierdut mătasea!
Turnare, aglomerare.
Dă-mi mătasea
Pe yarivinku,
Pentru ovăz, hrișcă,
Pe scaune!
Ca să pot încerca,
Grăbește-te!

Ultimul Sheaf a presat tacut. Fetele erau înțepenite într-un tufiș - în tăcere: dacă vorbeau, mirele era orb (buza Kostroma).

Ultima fascicol făcut în mod specific svitochkom unește pe, gazda se aseaza pe un snop și spune: „Rzhitsa-mama, oamenii din vara mai bine decât acest lucru, și dacă da, nu are nevoie de nici un“
Ultimul comprimat fascicol - „ziua de naștere“, el folosește o onoare specială: rochia lui în sundress sau încolăci batiste creton și cântând sunt un târg sărbătoare, numit „clubbing“ sau „Bratchina“ așa cum este aranjat el colectate din întreaga lume banii satului.
Ultimul sheaf este pus pe cântare, sub icoane. Apoi fac ouale (ouă) din ouă. Ultima snop de ovăz miriștea pe Giulgiul vițeilor sau da găini, oi, porci, vaci și cai - (. Provincia Kostroma) toate pentru o mână.

În multe locuri ultimul sheaf se păstrează până la Anul Nou.
Cel mai izbitoare început de confuzie se manifestă în așa-zisa "vyzhankah", în asistență reciprocă la sfârșitul recoltei. Singura recompensă pentru cei care au venit la "izzhanku" este un tratament. Este anunțat în prealabil că astfel și-așa va avea apoi o "vyzhanka". Femeile se duc de bună voie la "vyzhanku", adică să se distreze în mijlocul muncii pe teren, pentru a oferi același tip de ajutor. Ei lucrează cu cântece și glume, încurajându-se unii pe alții. Succesul lucrării în acest caz este atât de mare încât alții lasă jumătate din recolta lor pentru "izzhanke" (provincia Arkhangelsk).

Când s-au întors din câmp, intră în casă, ei au spus:

Shook, scuturat,
Trei încuietori împinse,
Prima componentă este pentru hrană,
A doua parte este pe semințe,
A treia blocare este în rezervă. (Pinezhye).

Zhnei transmise proprietarului, cu cununa de proprietar din urechi. Cununa, care a fost depozitat în colțul din față al cabanei.

Petrushechka stăpânul!
Scoateți pușca!
Otsyty ești plin,
Stați la masă.
Rămâneți pus la masa pentru masă,
Aduceți miere la bere!
Bine pentru mine, eu culeag, -
Voi cânta acel cântec.

La sfârșitul sărbătorii, proprietarul și gazda au fost mulțumiți pentru tratamentul:

Mulțumesc șefului
Pentru plăcinte moi!

Oh, au zburat, oh, așa au fost.
Pentru plăcinte moi!

Mulțumesc.
Cine este stăpânul casei!

Oh, au zburat, oh, așa au fost.
Oh, băieții mei!

O lună mai mare decât cea clară
Pentru toate norii,
Mai bine, mai bine, stăpânul nostru
Pentru toți băieții!
Știe cum, poate
Știe cum, poate
Onorarea preoților.
(Regiunea Smolensk.)

La sfârșitul zilei, spunând la revedere, au interpretat ultimul cântec:

Cântat, a trăit,
Oaspeții s-au întâlnit,
Vaca se odihnea.
Tolokna era înfloritoare.
Oaspeții au fost tratați,
Rugați-vă lui Dumnezeu!
Hlebushko, cresc!
Vremechko, acoperi, zbura!
Până la noul izvor.
Până în vara nouă,
Până la noua pâine!


Acordați atenție următoarelor materiale ale site-ului nostru:



















Trimiteți-le prietenilor: