19 - Vcds 17

După cum a devenit clar din înregistrare, am cumpărat o dantelă cu ocazia. Este inutil să se facă înregistrări despre includerea funcțiilor, așa că vă voi spune despre o altă posibilitate a programului, și anume diagnosticul progresului tijei de stoarcere.







Iată ce ne spune descrierea:
„CAT DSG-7 este destul de tineri în dezvoltarea și, în consecință, nu este lipsit de“ bolile copilariei“. DSG-7 mecatronica cleme ambreiajul proporțional cu timpul pe care doriți să le transferați, de exemplu, ca și în cazul în care joacă stocuri eliberator. Cu cât vom apăsa pe gaz, producția mai puternică a mecatronica tijei respective și cleme de ambreiaj frecare. Prin urmare, există un domeniu de lucru de călătorie de tije, și există valori limită. Când grosimea ambreiajului deteriorat extrem, accident vascular cerebral nu este suficient, iar discul începe să alunece. același disc poate începe să alunece și p Anshi din cauza pierderii proprietăților sale de supraîncălzire sau deformarea materialului de fricțiune. Consecința naturală a acestei unități va fi supraîncălzite.
Pentru a evita „surprize“ post-vânzare și repararea de cutii pe propria cheltuială, vă recomandăm să verificați periodic starea stocului în termeni de reziduuri Mecatronică curs, condițiile de temperatură și să se adapteze chiar și în perioada de garanție. "

Această diagnosticare este relevantă numai pentru DSG-7 0AM DQ-200 cu ambreiaje uscate și nu se aplică la DSG-6 02E DQ-250.

Treapta ambreiajului nr.1
2 bloc - 08 Grupuri măsurate - introduceți valoarea "096" în fereastra "Grup" - citiți







Accidentul real se află în a treia fereastră a grupului "096".

2 bloc - 08 Grupuri măsurate - introduceți valoarea "097" în fereastra "Grup" - citiți

Valoarea maximă a cursei este în fereastra a patra a grupului "097".

Conducerea ambreiajului nr. 2
2 bloc - 08 Grupuri măsurate - introduceți valoarea "116" în fereastra "Grup" - citiți
2 bloc - 08 Grupuri măsurate - introduceți valoarea "117" în fereastra "Grup" - citiți

Pe restul cursei tijei: pentru fiecare ambreiaj scădem valoarea reală de la valoarea maximă - diferența este restul cursei tijei. La punctele de control noi acest parametru fluctuează în intervalul 7,5 - 8,5 mm. Când se dezvoltă restul cursei, mecatronica nu va mai putea "fixa" ambreiajul și va începe să alunece

Am 2,5 mm și respectiv 3,5 mm pentru primul și al doilea ambreiaj.

Metoda de testare a coeficientului de aderență și deformare:

2 bloc → 08 - Grupuri măsurate → în fereastra "Grup" introduceți valoarea "098" și faceți clic pe "Citire".
2 bloc → 08 - Grupuri măsurate → introduceți "118" în fereastra "Grup" și faceți clic pe "Citire".

Am un coeficient pentru ambele cuplaje de 1,03, o deformare de 0,00.

Prin coeficient de cuplare: coeficientul variază de la „0.95“ la „1,00“ (deși, uneori prezintă mai multe unități de senzor, este o caracteristică de măsurare indirectă), în funcție de temperatura curentă. Dacă coeficientul de aderență este mult mai mic decât "1" - un simptom alarmant.
La deformarea discurilor de ambreiaj: 0 mm este norma, orice altă valoare înseamnă prezența deformării discului ambreiajului, care nu este bună

Cu toate că munca mea nu este satisfăcătoare în cutie, am văzut că ambreiajul fiind stocuri mici (în special №1 ambreiaj), care nu poate să nu dezamăgesc. Apropo, DSG sa schimbat în Germania, sa ruleze la momentul 57.000 km.

P.S. Continuarea diagnosticului poate fi găsită aici. care are nevoie de ajutor în Minsk cu un cablu - bate pe lichku, te voi ajuta mai mult decât pot. Mult noroc tuturor!







Trimiteți-le prietenilor: