17 scrisori de dragoste și 1 cântec pentru Anna Boleyn

O poveste tristă. Exemplul exact al cuvântului "de la dragoste la ură". Nimic nu se schimbă în natura umană.

Desigur, totul a început foarte frumos. Frumos, pentru o lungă perioadă de timp, el a căutat cu perseverență dragostea lui Anna, a dat-o cu daruri, titluri. Dar cel mai interesant lucru este scrisorile lui.







17 scrisori ale lui Henry Anne au supraviețuit. Originalele sunt în Vatican. Heinrich a scris scrisori iubitei sale în franceză.

17 scrisori de dragoste și 1 cântec pentru Anna Boleyn

17 scrisori de dragoste și 1 cântec pentru Anna Boleyn

Toate scrisorile dintr-un stil și o silabă.

inima mea si m-am dat în mâinile tale, în rugăciune umilă pentru voința ta bună și afecțiunea pentru noi, nu ar fi mai puțin, în timp ce noi nu suntem acolo. Căci nu va fi o nenorocire mai mare pentru mine decât să vă agravez durerea. Suferința suficientă aduce separarea, chiar mai mult decât mi-am imaginat vreodată. Acest fapt îmi aminteste de astronomie: mai departe polul de la soare, căldura insuportabilă. Același lucru este cu dragostea noastră, pentru că absența voastră ne-a separat, dar iubirea își păstrează ardorul - cel puțin din partea mea. Sper, și cu a dumneavoastră. Vă asigur că, în cazul meu dorința de separare este atât de mare, încât ar fi de nesuportat dacă nu am fost cred cu tărie în puterea sentimentelor tale pentru mine. Fără a vedea oportunitatea de a vă apropia de tine, vă trimit un lucru care este cel mai apropiat de mine, adică o brățară cu portretul meu, cu dispozitivul pe care deja îl cunoașteți. Cum aș vrea să fiu în locul lui să te văd și cum te vei bucura de el. Mână scrisă a robului și prietenului vostru credincios,

17 scrisori de dragoste și 1 cântec pentru Anna Boleyn

„De acum încolo, inima mea va aparține numai pentru tine“ - spune Anna monarh, un notoriu însetat de sânge, și aduce scuze pentru faptul că anterior au permis să-i ofere rolul unui amant simplu.

17 scrisori de dragoste și 1 cântec pentru Anna Boleyn

El se plânge că este "peste un an întreg lovit de săgeata iubirii" și că nu este încă sigur că va găsi un loc în inima celui pe care îl iubește.

Este interesant faptul că, în a treia scrisoare, Heinrich se îngrijorează de sănătatea lui Anna, la acea dată a existat o epidemie de ciumă. Manifestarea de îngrijire nu era partea puternică a caracterului său.

Toate scrisorile au un colorant romantic, ceea ce indică faptul că are o senzație puternică față de fata.

"Atâta timp cât îmi amintești de mine în rugăciunile tale, numele meu nu va fi uitat, la fel ca dragostea mea pentru tine".

„Aș vrea să fie în brațele mele sau eu în a ta, pentru că eu cred că a trecut mult timp de când te-am sarutat pentru a scrie după crimele de cerb în 11 ore, am plâns cu ajutorul lui Dumnezeu, mâine ucide un alt :. Asta mâna, cred, care în viitorul apropiat va deveni a ta.
Henry R.

„Expresia de afecțiunea pentru mine la fel de mult ca și cuvintele frumoase ale mesajului astfel cordială că sunt pur și simplu obligat să respect, dragoste și vă servească pentru totdeauna. Din partea mea, eu sunt gata, dacă este posibil, va depăși în fidelitate și dorința de a te rog.“







Balada "Greensleeves", despre care se presupune că ar fi fost Henry VIII Anne Boleyn.

17 scrisori de dragoste și 1 cântec pentru Anna Boleyn

Căderea lui Anna Boleyn.

Ultima scrisoare a lui Anna Boleyn către soțul ei. Nu avea mult timp să trăiască:

17 scrisori de dragoste și 1 cântec pentru Anna Boleyn

neplăcerea Majestății Sale, și concluzia mea în închisoare pare atât de ciudat pentru mine că eu nu știu ce ar trebui să scriu pentru tine, și ce trebuie să ceară iertare. Ai fost trimis la toate cunoscute medicul meu mi-a spus că trebuie să recunosc adevărul, dacă doriți să cumpere din nou favoarea ta. El nu a avut timp să-mi explice ordinele sale, așa cum am observat, ceea ce este intenția ta. Dar dacă, așa cum ați spus, recunoașterea adevărului poate da-mi libertate, voi asculta de poruncile toată inima ta, și cu toată pacea de ascultare. Nu imagina, Maiestate, că soția ta săraci ar putea fi vreodată adus la infracțiunea de care ea nu nu permite să se contempla. Niciodată nici împăratul nu avea soție atât de fidel toate îndatoririle, ca duioasă afecțiune a evoluat, ceea ce Anne Boleyn (în orig. - Boelen), dețin soțul. Ea a fost în măsură să aprecieze starea de mare la care a ridicat mila sa din Providence și îngăduință. Dar, în picioare pe înălțimea și grandoarea tronului, care a fost ridicat, nu am uitat niciodată că ar putea intra într-o astfel de soartă, care a fost supus acum. elevație mea a avut nici o altă temelie decât înclinația dvs. pe termen scurt pentru mine, și nu am nici o îndoială că cea mai mică schimbare în facilitățile externe pe care le-au făcut în inima ta, va trebui să plătească pentru un anumit subiect.

Deci, personalizate, Sire, pentru a investiga cazul meu, respectând legile sacre ale dreptății și nu lăsa dușmanii mei au fost împreună informatorii mei și judecătorii mei. Spuneți-mi să fac public procesul meu. Credincioșia mea mă va proteja de ocară și rușine. Vei vedea: nevinovăția mea va fi justificată, suspiciunile tale spulberate, spiritul este calm și tăcere a luat locul de condamnare, sau - crima mea va fi găsit în ochii întregii lumi. Deci, spune-mi să fac cu mine ceea ce vrea Dumnezeu și pentru tine. Puteți, Majestate, să scăpați prin acest zvon public; crima mea, fiind găsit în toate corectitudine, vă va da, înaintea lui Dumnezeu și înaintea oamenilor, dreptul de a nu numai pentru a mă pedepsi ca un preacurvar, dar în mod liber urmați înclinațiile, te-ai simțit la ceea ce este cauza starea mea nefericită. Aș fi putut să-i pronunț cu mult timp înainte. Nu știi, Majestate, cât de departe în acest caz se extind suspiciunile mele. În cele din urmă, în cazul în care v-ați decis deja să-mi strice și dacă moartea mea, bazată pe calomnie infam, onora singurul mijloc de a obține binele dorit de voi, voi cere lui Dumnezeu să ierte această mare crimă atât tu cât și dușmanii mei, servit la familia instrumente și până în ultima zi, stând pe scaunul lui de domnie, înaintea căruia voi și voi sta în curând, și înaintea căruia nevinovăția mea, dacă îndrăznesc să spun, va evident deschis, nu este necesar să vă raporteze strict în actul, deci nedemne de tine și atât de crud.

Ultima și singura mea cerere este că aveți unul pus greul de furia ta și să nu fie supuse nici unei primejdie a acestor accidente, pe care le-am auzit în cazul meu sunt conținute într-o închisoare din apropiere. Dacă vreodată te-aș putea convinge ceea ce, în cazul în care numele de Anne Boleyn fost vreodată frumos pentru auzul, nu mă refuza în această cerere și nu mai am nimic să vă deranjez, nu va fi; În caz contrar, pot trimite rugăciuni fierbinți către Dumnezeu, ca el să fie milă de tine și de a gestiona toate acțiunile tale.

Credincioși și umili
soția Anna.

Și cu o zi înainte de moartea sa:

"Acum am experimentat în întregime bunăvoința voastră. Nu am fost nimic; M-ai făcut stat-daemoi, Marquise, regină; și când pe pământ nu mai era posibil să mă ridici, mă faci sfânt. "

17 scrisori de dragoste și 1 cântec pentru Anna Boleyn

- Nu poți ierta execuția. Executați! Împăratul a distrus, împreună cu Snei și familia ei, tot ce i-ar putea împiedica:

amărăciunea amară, amintirile ei, eventuala răzbunare.

Și a distrus în sine toate cele mai bune lucruri pe care le poate avea un om.

P.S. Ultimele poezii Anne Boleyn au dedicat lui Thomas Wyatt:

Thomas Wyatt - Aceste zile sângeroase

Inima mea a fost bătută de zile sângeroase,
Pasiunea și tineretul au dispărut pentru totdeauna.
Cât de limpede este mintea, nu plânge -
Nu mi-e rușine deloc, nu ascund lacrimile.

Ce pierdere, acum ești mort,
Aceasta este plata pentru pasiunea și dragostea regelui.
Doar o ramură putredă va plânge cu mine,
Îți voi aminti pentru totdeauna.
Și prietenii tăi vor pleca fără întoarcere,
Dar cred că ne vom întâlni undeva, cândva ...

Inima mea a fost bătută de zile sângeroase,
Pasiunea și tineretul au dispărut pentru totdeauna.
În aspirația celor îngroziți ați fost orbi,
Cu cât zbori mai mult, cu atât mai mult pământul,
Mai tare căderea.
Acum ești mort.







Trimiteți-le prietenilor: