10 sfaturi pentru fotografierea de familie

Pentru un fotograf, abilitățile în portretele de familie sunt importante. Uitați-vă la istoria fotografiei, unul dintre cele mai populare genuri, nu numai arta abstractă sau fotografiile unui animal de companie, ci și fotografierea oamenilor și a familiilor acestora. În acest articol vă voi spune aproximativ 10 sfaturi care vă pot ajuta să lucrați în acest gen.







Ce trebuie sa faci cu portretul familiei

1. Denser colectăm toate în cadru

10 sfaturi pentru fotografierea de familie

Nu pentru prima dată când am dat seama că majoritatea familiilor dintr-un portret de grup nu se apropie unul de celălalt. Poate că este un spațiu personal american, dar a fost întotdeauna o problemă pentru mine, pentru că este o familie, trebuie să arăți cât de apropiați sunt, așa că încercați să le faceți cât mai aproape unul de celălalt. Dar este recomandabil ca ei să nu se sprijine pe umărul celuilalt, mai întâi să încerce să le așeze într-un unghi ușor, astfel încât umerii să se suprapună unul pe celălalt. Acordați atenție, de asemenea, vârstei familiei dumneavoastră. Dacă există o bunica, asigurați-vă că aveți un scaun pentru ea. În cazul în care bunica și bunicul, atunci aveți nevoie de două scaune.

2. Coordonați-vă în alegerea hainelor

Înainte de a vă întâlni cu familia, trebuie să le dați direcția corectă în alegerea hainelor pentru filmare. Desigur, alegerea finală va depinde în întregime de ele, dar merită să ne amintim de evitarea culorilor extreme, a logourilor și a desenelor pe haine. Acest lucru vă va ajuta în continuarea postprocesării și posibilitatea de a realiza două variante ale imaginii - culoarea alb-negru. Așa cum am spus, aceasta este fotografia și alegerea lor, însă o recomandare ocazională a unui profesionist este de obicei apreciată.

3. Uită-te la ecran

Fotografiind fără a ține cont rezultatul acest lucru este normal, atunci când rama este una sau două persoane, dar atunci când se ocupă cu un grup mare poate fi un succes sau o greșeală, și puteți sări peste cadru unic, care sunt deschise pentru toți ochii. Adesea m-am gândit: "Hei, eo figură. Fac o grămadă de cadre și unul cu siguranță, va fi perfect! „Dupa cateva sesiuni de transplant de ochi în Photoshop de la o fotografie la alta, m-am schimbat abordarea mea la această imagini. Aveți posibilitatea să scape cu un zâmbet slab, dar dacă cineva ca un negru de dormit în cocoșul de singurul portret de familie într-un deceniu ... clientul nu poate fi prea fericit pentru a avea o astfel de fotografie. Cu experiență, veți învăța cum să vizualizați rapid toți ochii simultan.

4. Încercați și fiți veseli pentru a obține răspuns la zâmbete autentice

10 sfaturi pentru fotografierea de familie






Câteva glume bune pot ajuta la dezamorsarea situației. Spectacolul obișnuit al fotografului "Ok, dar acum trebuie să mă concentrez." Sau cereți-i pe toți să-și imagineze o poză "plină de farmec". Alte opțiuni pentru a obține zâmbete, cereți-le să facă ceva ce nu ar face în mod normal. De exemplu, sărind, alergând, făcând piramide umane sau ceva ce îți vine în minte.

5. Încercați să estompați fundalul

10 sfaturi pentru fotografierea de familie

Alegem diafragma maximă deschisă, dar nu uitați să vă asigurați că toată lumea este în foc. Diafragma 2.8 poate face copaci și arbuști pe un fundal difuz minunat și nu interferează în cadru, dar se poate face, de asemenea, în picioare unchiul lui Bob pe marginea cadrului ușor căzut în afara focalizării. Adesea, aceasta este o mare problemă atunci când fotografiați grupuri de oameni care stau pe planuri diferite. Există o soluție simplă la această problemă, puteți realiza mai multe cadre cu deschideri diferite și puteți privi rapid ecranul, indiferent dacă toate sunt focalizate. Noi alegem cel potrivit și continuăm. Dacă sunteți cu adevărat serioși în legătură cu acest lucru, am auzit chiar de fotografi care țin cupă longitudinal pe o masă de picnic pentru a estima distanțele de la focalizare. Hmm ... pentru mine pare extrem de dificil de făcut, așa că nu uitați de unchiul Bob!

Ce nu lucrează cu portretul familiei

1. Nu uitați să verificați TOATE setările de bază ale aparatului foto înainte de a începe să lucrați.

ISO (valori minime posibile), tipul imaginii (RAW!), Compensarea expunerii, măsurarea, etc. Ar fi trist dacă, la sfârșitul unei fotografii minunate, veți înțelege că setările camerei au fost la o calitate minimă. Firește, setările se schimbă în timpul fotografierii, în interior, în exterior, în funcție de lumină. Doar nu uita de asta.

2. Nu permiteți înclinarea capului

Este normal pentru un grătar zilnic cu prietenii, dar nu pentru un fotograf plătit. Modelele cred că, dacă își înclină capul, ele se potrivesc mai bine în cadru. Dar știm că nu este așa. Urmăriți acest lucru.

3. Nu sunați nesigur

10 sfaturi pentru fotografierea în familie

Niciodată să nu spui cuvintele: „Aceasta nu va funcționa“ Reformulați în ceva mai pozitiv, „Mare, să încercăm câteva opțiuni.“ Cu cât le spui despre ce imaginile sunt bune, focurile de armă mai bine te în cele din urmă. Puteți folosi clișee de modele de fotografi: "Excelent", "Ești frumoasă", "O șansă bună". Cu cât sunteți mai pozitivi, cu atât sunteți mai pozitivi de la persoanele cu care lucrați.

Următoarele două consilii par să se excludă reciproc. Așa că i-am pus împreună:

4. Nu lăsați mama să conducă procesul.

5. Nu vă fie teamă dacă mama, tata sau copiii încep să-și expună ideile și să le ridice.

Cea mai simplă modalitate de a distruge un portret de familie este de a da un răgaz liber unui copil de 8 ani care se va grăbi acolo. Din nefericire, adesea nu există nici o modalitate de a controla această creatură, așa că rămâne în astfel de cazuri să sperăm pentru o mamă care poate pacifica copilul pe durata împușcăturilor. Deci, amintiți-vă - nu alerga, nu sari, nu murdărie, și multe altele până când imaginile sunt complete. După ce terminăm cu partea tradițională a imaginilor, merită să dăm frâu liber copiilor și să-i lăsăm să fie copii, adică să facă tot ceea ce fac de obicei.

cum să fotografiezi. portret. fotografie







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: