10 Sfaturi înțelepte de la cei mai buni oameni

10 Sfaturi înțelepte de la cei mai buni dintre bărbați

10 Sfaturi înțelepte de la cei mai buni oameni

10 Sfaturi înțelepte de la cei mai buni dintre bărbați

Cu numele lui Allah, Cel Milostiv și Cel Milostiv!

Pentru toată viața ta nu vei primi nici un sfat. Dar există și aceia care pot deveni "însoțitori înțelepți" ai unei persoane pe viață, salvându-i de diverse necazuri. "Sfaturi pentru totdeauna" - de la cei mai buni oameni.







Amețeli și regrete asociate cu fapte din trecut, iau o mulțime de forță mentală la om și, în general, nu contribuie la nici o schimbare semnificativă. Presupunerea se întâmplă, indiferent de cum te duci. În hadith relatat de Abu Hurayrah, poate fi mulțumit Allah „anhu, el a spus că Trimisul lui Allah“ alaihi wa sallam, a spus, „... Și dacă ai veni peste tine nimic, nu spune:“ Dacă am făcut ceva si-asa „dar spune:“ este rânduit de Dumnezeu și El a făcut ceea ce El vrea «pentru că acest» dacă «deschide calea spre Satana faptele lui.» (Muslim)

Există astfel de "if" care se referă la ceea ce nu poate fi schimbat, și ele doar diminuează puterea unei persoane, împing-o spre disperare. De exemplu, "dacă aș fi fost atunci aproape, nu a murit" "dacă aș fi născut într-un alt loc, nu aș suferi această nenorocire", etc. Există și acelea, datorită cărora o persoană își ia o lecție din greșelile din trecut. De exemplu, „dacă nu am petrece timpul în zadar, mi-ar fi mai multe cunoștințe“, „Dacă am început să învețe Coranul în timp, aș ști deja pe de rost“ etc. Și dacă prima - calea către machinarea lui Shaitan, acesta din urmă - calea spre înțelepciune și schimbare pozitivă.







  1. Nu fă ceea ce te îndoiești.

Al-Hasan ibn „Ali, Allah să fie mulțumit de el și tatăl său, a transferat următoarele:„Din Mesagerul lui Allah“alaihi wa sallam, îmi amintesc următoarele:" Părăsiți inspiră să te îndoiești (și rotiți) la această întrebare nu te sună. Cu adevărat, adevărul este calm, iar minciuna este îndoielnică. " Ibn Rajab, poate Allah să aibă milă de el, a spus: "Hadith spune că trebuie să lăsați ceea ce este îndoielnic și să le evitați. În ceea ce privește ceea ce este absolut permis, credinciosul nu are anxietate și neliniște în inima sa, dimpotrivă, sufletul său este calm și inima lui este pacificarea. În ceea ce privește discuția, suspiciunea, provoacă anxietate și emoție. "

  1. Nu spuneți că nu este nimic bun.

Însoțitorul a început să enumere toate faptele bune. Profetul, pacea fie asupra lui, a spus: „Pentru cei care au o mai bună decât aceasta!“ Muadh a spus: „O, Mesager al lui Allah! Fie ca mama și tatăl meu să fie victime pentru tine! Ce ar putea fi mai bun decât ceea ce am enumerat „Mesagerul lui Allah„alaihi wa sallam, a spus:“Dacă spui bine - spune - dacă nu, taci"?!.

Transmiteți cuvintele lui Abu Hurayrah, fie Allah multumit „anhu ca Mesagerul lui Allah“ alaihi wa sallam, a spus: „Credinciosul puternic este mai bun și mai iubit de Allah decât un credincios slab, dar în fiecare dintre ele este bun. Fiți persistenți în ceea ce vă ajută, căutați ajutor de la Allah și, în nici un caz, nu renunțați ".

Vezi și:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: