10 Secretele psihicului uman, din care puțini oameni știu - stabilirea sănătății

10 Secretele psihicului uman, din care puțini oameni știu - stabilirea sănătății

Cât de des trebuie să luptăm cu noi înșine! Cu ispită, cu emoții, cu lenevie ... Uneori se pare că întreaga viață constă în această luptă și adesea o victorie este dată de mari dificultăți.






Vă spunem despre zece secrete psihologice care vă vor ajuta să vă înțelegeți mai bine să vă controlați viața.

1. Bucurați-vă bine

Evitați tentația de a vă certa pentru greșeli și întârziere. Nu aduce în jos pe capul lui tunete și fulgere pentru defalcarea cazurilor programate sau un semn de slăbiciune. Tratează-te cu simpatie și iartă neajunsurile, chiar și atunci când nu este ușor. Iartă-le dezactivați Start creierul pe o pantă alunecoasă clemenței morală, ceea ce duce la agravarea în continuare întreruperile și a procrastinare.

10 Secretele psihicului uman, din care puțini oameni știu - stabilirea sănătății

Explicație științifică

"Haideți, ați mâncat deja o bucată de prăjitură, dieta este ruptă, mănâncă și se odihnește, nu-i nimic!" Sau "Din nou pierdut termenul limită? Da, renunțați la această chestiune, totuși la un astfel de loc de muncă nu sunteți în stare, procrastinator leneș! Și naibii cu asta! Voi trece printr-o selecție de sigilii și voi merge la culcare! ". Acestea sunt ilustrații ilustrative ale modului în care funcționează indulgența morală. Bucurați-vă bine, iertați slăbiciunile, sărbătoriți succesele și evitați să rămâneți blocați într-un cerc nesfârșit de vinovăție și indulgențe reconfortante.

2. Capcana "iubitului"

În magazinele de buticuri, saloanele de înfrumusețare, dealeri de automobile, restaurante și alte locuri de cheltuieli active, puteți fi prinși de o capcană foarte comună: servicii gratuite sau mici cadouri.

De exemplu, o ceașcă de ceai, în timp ce vă așteptați la rândul tău la tunsul stăpânului. Dulciuri într-un vas transparent la magazinul de marcat al magazinului. Un compliment de la bucătar în timp ce ordinul este pregătit. Deci unitatea se formează la voi așa-numita "loialitate" față de ea însăși și de brand.







10 Secretele psihicului uman, din care puțini oameni știu - stabilirea sănătății

Sfat: nu luați nimic gratuit dacă nu doriți să cheltuiți bani în plus.

Explicație științifică

Deși nu îți dai seama de "datoria" tău, creierul privește un dăruitor neașteptat ca datorie și te face să te simți obligat. Creierul nostru antic privește darul la fel ca în urmă cu milioane de ani, când societatea oamenilor nu se deosebea de populația maimuță - ca o invitație la cooperare.

Vrând-nevrând, la „datoria“ inconstienta de a da: .. cumpărături spontană, atitudine calmă la preț umflat, recomandarea de brand a unui prieten, etc. O ceașcă de cafea gratuite oferite - și aici vă aflați deja în „freebies capcană.“

Întreprinzătorii și oamenii de afaceri cunosc bine toate aceste lucruri, deci dacă nu doriți să fiți manipulați, amintiți-vă de regulă: niciodată și nu luați nimic gratuit - nu există nici unul liber în lumea noastră.

10 Secretele psihicului uman, din care puțini oameni știu - stabilirea sănătății

Explicație științifică

Cartea deține de obicei 200-300 de pagini, ceea ce înseamnă că veți citi o carte, în medie, pe lună. 12 cărți pe an - nu prea mult, dar sunt 12 cărți mai mult decât nimic, nu? În plus, trebuie doar să vă convingeți să luați cartea în mână și să începeți să citiți: atunci veți fi desenați și citiți, desigur, mai mult: cât doriți. Dar dacă nu - deci nu, citiți cel puțin o duzină de pagini și lăudați-vă pentru consecvență și dorință pentru cunoaștere.

4. Tren în minte

Vizualizați abilitățile pe care doriți să le obțineți. Indiferent ce faceți, ce obiective doriți să realizați - alocați timp în timpul zilei și înainte de a merge la culcare pentru a vizualiza practica: în detaliu, imaginați-vă ce doriți. Doar nu ceea ce aș vrea să am, ci abilitatea, priceperea, situația.

10 Secretele psihicului uman, din care puțini oameni știu - stabilirea sănătății

Explicație științifică

Vizualizarea este un concept cunoscut specialiștilor din domeniul creierului și al unei game largi de oameni. Abilitatea creierului uman de a învăța este atât de mare încât chiar și o simplă prezentare a acțiunilor dorite îi forțează să "angajeze" activitatea în acele zone care sunt responsabile pentru aceste acțiuni desfășurate în realitate. Acest lucru se aplică tuturor acțiunilor, chiar și efortului fizic greu: atunci când vă imaginați că, de exemplu, ridicați bara, sângele curge către mușchii necesari: creierul le pregătește pentru exerciții fizice. Bineînțeles, cu o singură imaginație nu vă pompiți până la mușchi, dar vizualizarea vă poate scurta calea spre un vis și vă va întări motivația.







Trimiteți-le prietenilor: