Polul Horse este jocul

Esența jocului.

Pentru un joc de polo sub cerul deschis, situl are o lungime de 274,2 m și o lățime de 146,2 m.

Meciul Polo constă în 4-8 chakkers, fiecare având o durată de 7 minute și este separat de celălalt printr-o pauză de trei minute. În mijlocul jocului există o pauză de cinci minute. Ambele echipe se aliniază în ordine numerică; fiecare număr corespunde aceluiași număr din comanda opusă. Arbitrul aruncă mingea între echipe, iar jocul începe. Jocul se oprește în caz de încălcare a regulilor, căderii ponei sau a jucătorului, rănirea ponei sau a jucătorului, deteriorarea muniției, pierderea cascadei sau a mingii din teren.

Pentru fiecare echipă sunt patru jucători. Forward-urile primesc primul și al doilea număr; principala lor sarcină este să înscrieți bilele. Cel de-al treilea număr este mijlocașul care ajută atât pe atacator, cât și pe apărător. Al treilea număr este de obicei cel mai experimentat jucător al echipei. Cel de-al patrulea număr sau apărătorul trebuie să păstreze apărarea și să facă salturi rapide.

Jocul folosește 4 lovituri principale: Direct (Forehand, 1, 4) - pentru a transfera mingea înainte sau în lateral coechipierului; înapoi (Backhand, 2, 3) - pentru a transfera mingea înapoi la coechipier; de sub gât (Neckshot, 5, 6) - a lovit mingea sub gâtul calului; (Tailshot, 7,8) - a lovit mingea în spatele și sub cal.

Practic, jocul este gestionat de doi arbitri de top. iar în caz de dezacord între ele, cuvântul decisiv aparține judecătorului-șef. situat la linia mediană a terenului.

Lovitură liberă este acordată de către judecătorul de la orice loc de pe linia porții la mijlocul terenului, în același timp, în funcție de gravitatea încălcării judecătorului poate permite sau nu permite apărătorului să fie la țintă. După fiecare gol, echipele își schimbă scopul.

În orice meci, jucătorii din echipe pot să difere în nivelul de calificare. În acest sens, este necesar un sistem care să egaleze toți jucătorii.

Toți jucătorii - bărbați și femei - sunt evaluați pe același sistem. Aproximativ două treimi dintre jucători au o clasificare de două goluri și mai puțin. Aproape nimeni nu reușește să se ridice la nivelul a trei goluri. Evaluarea de la cinci goluri și mai mult poate fi obținută numai de profesioniști. De la apariția acestui sistem în 1890, mai puțin de 50 de jucători au primit un handicap maxim de 10 goluri. În prezent, există 11 jucători activi cu un handicap de 10 goluri, înregistrat de Asociația Polo din Statele Unite.