6 Reguli pentru alegerea și comportamentul în teatru cu copii

Unde să mergem cu copilul și ce poate fi permis să facă copiii în teatru.

Scandalul recente din Bolshoy, unde nu i sa permis să se mameze cu un mic copil în seara "Lacul lebedelor", a dezvăluit o problemă care a durat mult atât în ​​interiorul teatrului, cât și în rândul publicului. Această problemă se numește "reguli de vizitare a teatrului cu copii". Mel a cerut directorilor, directorilor și personalului teatrelor din Moscova, care au copii, cum aleg unde să se ducă cu copilul și ce poate fi permis să facă copiii în teatru.







Am decis să vorbim despre acest lucru cu părinții, pentru care teatrul este o profesie. La urma urmei, aceștia sunt cei care, pe de o parte, sunt mai interesați decât alții pentru a vedea spectatorii și copiii care vin în teatru cât mai des posibil. Pe de altă parte, ei știu singuri, care sunt dificultățile cu care se confruntă adulții, aducând copiii la joc - și părinții, alți telespectatori și actori.

1. Aveți încredere în calificarea de vârstă, ceea ce indică faptul că teatrul se află pe piesa de joc a piesei

"Orice teatru este interesat de public și, bineînțeles, nu va interfera cu sosirea lor. Cu toate acestea, dacă teatrul nu recomandă aducerea la joc a copiilor mai mici decât o anumită vârstă, acest lucru nu ar trebui făcut. Indiferent de modul în care credeți că copilul este gata și se va uita atent, în cele mai multe cazuri se va termina în situații neplăcute în timpul spectacolului ", continuă directorul RAAM, Sofia Apfelbaum. - În același teatru în care performanțele sunt pentru copii rang performanțele lor mult mai mult decât este prevăzut de lege „Cu privire la protecția copiilor de la informații“ și este plasat în materialele sale informative instrucțiuni clare pentru ce varsta este un joc ".

Pentru a facilita orientarea părinților în semne de restricții de vârstă, pedagogul teatral al RAMT Alla Lisitsina a compilat un comprimat special cu explicații:

0+. Povestea este de 5-10 minute pentru copii sub doi ani. De fapt, o astfel de performanță este un joc cu obiecte care nu se află într-o casă. Pentru copiii de o asemenea vârstă este important să existe o mamă aflată în apropiere, și nu alți copii sau adulți.

3+. Tale timp de 20 de minute, cu un complot monosillabic. Poate fi un teatru de masă sau de păpuși.

5+. Performanță de 30-40 de minute în teatrul de păpuși cu o istorie cu personaje pronunțate "bune" și "rele", precum și spectacole de cameră ale teatrului de teatru sau dramatic.

6+. Orice spectacol de zi de teatru dramatic sau muzical.

12+. Orice spectacole de repertoriu de zi și de seară.

2. Studiați în detaliu orice informație despre performanță

Pentru a nu intra în această situație, veți învăța în detaliu tot ce privește producția: o descriere pe site-ul teatrului, fotografiile, durata, apropierea de sursa literară. Puteți citi recenziile criticilor de teatru și recenziile altor părinți. În cazul în care spectacolul cel puțin cumva "sunat", ambele fiind cu siguranță pe Internet.

Cu cât un adult va ști mai mult despre ceea ce îl așteaptă pe el și pe copilul din teatru, cu atât mai puține surprize neplăcute vor fi în timpul spectacolului.

În special se referă la Anul Nou și la spectacolele muzicale. Din anumite motive, adesea în Rusia nivelul sonor al performanțelor "maselor" copiilor este prohibitiv ridicat. Cocoșii nu sunt ca niște copii, mulți adulți nu pot suporta o astfel de încărcătură.

În cazul în care părinții încă mai au dubii după toate lucrările "pregătitoare", indiferent dacă este necesar să meargă la această producție, merită consultată cu casierii sau administratorii de teatru. Nu există oameni care ar fi știut repertoriul propriu de teatru este mai bine din punct de vedere al „hit“, fiecare spectacol pentru publicul său.







"Crede-mă, casierii vor răspunde întotdeauna la întrebările cele mai dificile și mai dificile, vor sfătui sau descuraja. Ascultați aceste femei înțelepte. Dacă spun că nu merită, atunci nu merită. Și nu este doar marcajul de vârstă care stă pe bilet. Indiferent cât de avansat este copilul tău, e mai greu să stai trei ani și jumătate șase ani decât un copil de nouă ani. Casierii înțeleg perfect acest lucru. Încercați să înțelegeți și tu ", - sfătuiește Anastasia Sergeeva.

3. Nu întârziați pentru o interpretare

Aceasta este o regulă banală și veche, dar nu mai puțin importantă. În primul rând, îi împiedică pe artiști. În al doilea rând, distrage atenția altor spectatori.

În al treilea rând, orice întârziere este, de regulă, foarte nervoasă pentru copil. Copilul dumneavoastră, în primul rând. Prin urmare, este mai bine, mai uman și mai rezonabil din toate punctele de vedere să ajungă în avans.

Și dacă dintr-o dată nu știi ce să faci cu tine și cu copilul înainte de spectacol, iată câteva sfaturi de la Anastasia Sergheva: "În orice teatru există un foaier cu fotografii ale actorilor. Încercați să găsiți pe cei care vor fi ocupați astăzi în joc. Crede-ma, copiii sunt foarte pasionati de astfel de "quest-uri". Du-te la bufet.

George Isahakyan, director artistic al Teatrului de muzică pentru copii Natalia Sats:

"În întreaga istorie a vizitei nereușite în Teatrul Bolshoi, sunt cel mai mult afectată de gradul de inadecvare al părinților copiilor săraci. Acesta este rezultatul perseverenței culturii în "sfera serviciilor".

Pierdut sens al măsurii "consumatorii" încep să se comporte în muzee și teatre ca și în rândurile de carne din bazar sau în spălătorie.

Îmi amintesc două cazuri în această privință. Una din copilăria mea, cealaltă - din experiența recentă a teatrului copiilor noștri. Odată, cu multe decenii în urmă, mama mea, în scurta noastră vizită la Moscova (aveam șase sau șapte ani), m-am decis să mă duc la Teatrul Bolshoi pentru "Lacul lebedelor".

Tot ce imi amintesc de acea calatorie, e ca si cum mama mea saruta a convins pe nobilii batrani din Bolshoi sa ne lase sa intram. Realizând (și îmi amintesc perfect) că se întreabă aproape imposibil, pentru copii nu li sa permis să participe la spectacole de seară. El nu a pledat pentru că este „utilizatorul legitim“ și „apăra drepturile lor“, ci pentru că este infinit de important ca copilul era în teatru, am simțit fiorul contactului cu baletul clasic si muzica. Am fost îngăduiți.

Poate că e nevoie să spun, nu-mi amintesc de joc (spre deosebire de călătorii noastre la „ghebos Horse“, în Palatul Kremlin „Carlson“, în Teatrul de Satira). Îmi amintesc doar această conversație cu pictorii.

Și al doilea episod. Recent, în piesa noastră "Viața și extraordinarele aventuri ale lui Oliver Twist" sa întâlnit cu o cunoștință teatrală care a venit cu fiul său de patru ani. La întrebarea mea uimită, nu este prea devreme, am auzit un mândru și arogant: "El nu este dezvoltat ani de zile".

Comparăm cu atenție marcajele pe jucării, înțelegând cât de important este să întâlniți o anumită vârstă și ce pericol se întâmplă uneori în încălcarea acestei respectări pentru copil. Și numai atunci când alegem un teatru și o interpretare dintr-un anumit motiv, ni se refuză sentimentul de măsură, tact și adecvare ".

4. Nu vorbiți în voce în timpul acțiunii

"Hush și mai liniștit! Dacă performanța nu implică interacțiunea (comunicarea directă și directă a actorilor cu audiența), atunci regula este strictă și nu poate fi atacată. Vorbește în voce plină, pleacă până la intermitență. În timpul acțiunii, toate întrebările și răspunsurile clarificatoare sunt doar o șoaptă. Aduceți această abilitate la reflexul necondiționat, la trenul acasă. De îndată ce lumina se stinge, mergeți la o șoaptă. Este greu, dar recunoștința sinceră a vecinilor din auditoriu va fi recompensa ta ", este convinsă Anastasia Sergeeva.

Ruzanna Movsesyan, atât ca regizor, cât și ca mama: "Întotdeauna spun copiilor mei: nici o întrebare în timpul spectacolului. Dacă mi se pare necesar să explic ceva, îmi șoptesc liniștit în ureche în timpul acțiunii.

În principiu, teatrul nu ar trebui să fie înțeles, ci perceput de toate sentimentele sale, să fie deschis la el, absorbit prin emoție și nu prin cap.

Nu întrebați mereu: "Ce este asta?" Și de ce? Și de aceea? »».

"Pentru mine este valoroasă când copilul are timp să trăiască cu ceea ce a văzut, să gândească. Când imediat după spectacol, chiar înainte de închiderea cortinei, părinții nu-și pese copiii cu întrebări, indiferent dacă le-a plăcut sau nu. Seara, acasă, împreună cu părinții săi, el poate discuta totul, părinții pot explica ceva. Este important ca copilul să-și păstreze propria părere, să nu-și impună propriul. - spune Boris Konstantinov. - Nu contează cât de tineri copilul nu a fost în interiorul ei - lumea fără margini a imaginației, pe care noi, în teatrul nostru doresc doar să completeze și să dezvolte ".

5. Uitați gadget-urile pe durata performanței

Teatrul nu este ca un film și televiziune, explică Boris Konstantinov. Acțiunea pe scenă are loc "aici" și "acum". Din acest motiv, contactul cu publicul, atenția și comportamentul nu numai a micilor spectatori, dar și a părinților lor este important: "Cu toții înțelegem că performanța este cel mai adesea aleasă nu de către copil, ci de părinții săi. Așa că am foarte mult speranța că va veni la noi nu numai adulți, însoțitor adulți, au păstrat în adâncul copilului, și că acestea sunt la fel ca și copiii lor, vor fi capabili să se cufunda în acțiune. "

6. Lăsați jocul dacă copilul interferează cu ceilalți

Citiți și de la mel.fm







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: