27 septembrie - creșterea crucii Domnului - codul bogăției

Conform legendei, acest lucru sa întâmplat în 326, când a fost găsită peștera Sfântului Mormânt în locul Golgotei, iar în apropiere s-au găsit trei cruci. Crucea pe care a fost răstignit Isus a fost determinată atunci când femeia bolnavă a primit vindecare prin atingerea uneia dintre cruci. O altă versiune susține că decedatul a murit de la atingerea crucii dătătoare de viață, care a fost purtat de-a lungul străzii pentru înmormântare.







Semne și obiceiuri ale Înălțării

În Rusia, la înălțarea poporului ortodox, ridicată în cinstea bisericilor de sărbători mici - capele. Acest lucru a fost considerat deosebit de plăcut lui Dumnezeu.

În fiecare an, pe Cotație, se fac procesiuni religioase, care, potrivit legendei, vor proteja oamenii pentru un an întreg de toate relele și nenorocirile. În această zi, credincioșii cu icoane trec pe câmp, rugându-se pentru recolta viitoare. De asemenea, la Sărbătoarea Înălțării Crucii Domnului, oamenii se roagă astăzi despre bolnavi, astfel încât Domnul îi va salva de toate bolile. Oamenii spun: "Este posibil să se roage celui neprihănit pe credință pentru sărbătoarea Sărbătorii de la sărbătoarea Sărbătorii, astfel încât crucea creatoare de viață se va ridica din patul morții!"

Conform legendelor populare despre Sărbătoarea Înălțării, există o luptă între forțele întunecate și cele ușoare. Și la începutul bătăliei, cel rău preia. Mama brânzei tremură și se mișcă, tremurând. Dar aici este Sfânta Cruce a Domnului ridicată din intestine; întreaga lume strălucește, ca și soarele, din razele sale. Și se topește ca o ceară din foc, tot răul, răul, necurat în fața acestei Cruci radicioase. Toate neprihănirea câștigă, totul este curat. "Și așa mai departe până la sfârșitul secolului". - citește cuvântul încheiat al legendei, care vorbește despre credința neclintită a poporului în triumful adevărului.

Sărbătoarea Înălțării în popor se numește kapustnitsami. "Smack, baba, despre varză: Vzdvizhenie a venit!" - a vorbit în Rusia: "Vzdvizhenie-varza, varza pentru a reduce timpul este!". "Apoi tăiați varza care este de la Vzdvizhenya!". "Aveți un om bun pe Vozdvizhenie și plăcinte cu varză!". "Și o femeie rea despre Vzdvizhenya - varză!". "La Vzdvizhenie - sărbătoarea cuiva și varza este mai mult decât toți!". "La Înălțarea, prima doamnă este o varză!"







Varza sa bucurat întotdeauna de o mare onoare în rândul oamenilor de rând, așa cum rezultă din astfel de zicale: "Fără pâine țăranul nu va fi plin, fără supă de varză nu trăiește!". "Pâinea și varza nu vor fi foarte populare!". "Varza nu este goală, zboară în gură!". "Varza este mai bună decât goală. "Despre proprietarii nezapraslivyh observa:" Eu aș merge la vecinul meu cu varza, dar ei nu mă vor lăsa în curte! ". "Amintiți-vă prăjiturile pentru a da varză!". "Du-te în Crimeea pentru varză!". "Nu cusute, nu croan, dar toate în ruble!". "Fără scorurile de haine - toate fără agățătoare!". "Un fund mic, patruzeci de cote de oboc!". "Sharovaty, kudrevaty, pe partea de sus a patch-ului chel, pe sănătatea pe care o vei mânca!" - conduceți discursul figurativ al unei ghicitori despre varză.

De la Înălțare, încep sărbătorile tinerete, care sunt cunoscute sub numele de skits. În vremurile vechi, fetele sunt roșii în această zi, îmbrăcate într-o rochie de culoare festivă, au plecat de la casă la casă - pentru a tăia varză. Acest lucru a fost făcut cu cântece vesele; oaspeților li s-au oferit bere, a fost servită miere dulce, s-au servit diverse delicatese.

Există o convingere că dacă, atunci când mergeți la Vozdvizhensky kapustnik, fata va citi de șapte ori complotul iubirii, atunci tânăra care îi place îi va plăcea frumusețea ei. Dar cuvintele acestei conspirații, care este citită pe Vozdvizhenie:

"Cuvântul meu este puternic, ca fierul! Se amestecă în sus, tatăl Înălțării zilei, în inima tânărului bun (numele) mă iubesc, roșu fată (nume) de la acest fondness nu a fost sfârșitul secolului să-l facă în focul nu arde în apă nu am scufunda la gheață de iarnă să nu tremure ! Puternic este cuvântul meu, ca fierul! "

Exaltarea, în ciuda faptului că această zi de sărbătoare mare de post strict. „Desi duminica Vozdvizhenie Vino, și totul în ea - vineri-miercuri, alimente macră!“ - spun ei. „Cine nu rapid Exaltarea - Crucea lui Hristos - pe ordinea de șapte păcate erect!“ - Notă de severitatea aceasta zi de post gardieni pioși ai regulamentele bisericești.

O mulțime de vorbe în rândul persoanelor asociate cu sărbătoarea Înălțării. Ei au spus: "În curtea Vozdvizhenie, ultimul șoc din câmp este în mișcare, ultima grabă pe aria se grăbește!" Reamintind că recolta se apropie de sfârșit. "Pe Vozdvizhenie, haina de blană din spatele caftanului se întinde!". "Pe zozonul Vozdvizhenie, cu o blană se va mișca!". "Vozdvizhene kaftan symet, îmbrăcați pe haina de blană!" - aceste zicări populare spun că vor fi deja zile calde, iar venirea iernii este chiar la colț.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: