13 "A auzit" povești, dovedind că a face bine nu este atât de dificil

Suntem siguri că faptele bune nu necesită mult efort și efort. A face bine este mult mai ușor decât pare. Aceste 11 povești "auzit" - cea mai bună dovadă. Atenție! După ce ați citit, este posibil să aveți o dorință irezistibilă de a face ceva bun.







Cu mult timp în urmă, când copacii erau mari, înghețata era mai delicioasă, iar jumătate din diplomă era ocupată de "decizia celui de-al 27-lea Congres al CPSU", aveam 18 ani, viitorul meu soț era puțin mai mare. Ma invitat la un restaurant. Pentru a fi sincer, pentru mine a fost primul restaurant. În vremurile sovietice exista o cafenea unde cumperi ceva, te dai tu și stai jos la o masă. Și aici sunt chelnerite și o trupă live. În general, am fost încântat, am mâncat, dar nu vreau să plec. Apoi, ca și cum ar fi prin magie, un chelner ne apropie și aduce înghețată, prăjitură și cafea. Sunt student, soțul meu este student. Suntem în șoc. Chelnerul, văzând confuzia noastră, a spus că totul fusese deja plătit de perechea de la masă. S-au așezat un bărbat și o femeie puțin peste 40 de ani. Ne-au apropiat, am spus că suntem un cuplu foarte frumos și imediat putem vedea că ne iubim unii pe alții și am vrut doar să ne extindem puțin cina romantică.

Vom avea în curând nepoți. Dar de atunci, dacă vedem un cuplu tânăr îndrăgostit într-un restaurant, îi trimitem și neapărat ceva. În general, am decis să continuăm bastonul de bine.

Soția mea este însărcinată. Am decis să gătim pește pentru ea și am cumpărat un crap. Casele l-au scos din pachet și era încă în viață, cu gura deschisă. Soția lui în baie, eliberată în apă. El șade, pare că înotă, se gândește deja la numele "Karl". Am preparat pesmet, am venit pentru pește și soția în lacrimi. FARCINGUL PESCUITULUI! Ca urmare, la ora douăsprezece dimineața, cu o găleată, am mers doi kilometri până la râu și l-am lăsat pe crapul stupid să meargă la râu. Sper că ești în regulă, Carl.

Prietenul meu a mers la cinema cu fiul ei. Pe drum, bebelușul colectează toate broșurile pe care fetele promotoare le distribuie. Iar el se apropie de ei, de parcă ar fi foarte important. Îi întreabă: "Fiul, de ce aveți nevoie de aceste frunze? Ce veți face atunci cu ei? "La care copilul a spus:" Nu voi face nimic, mamă. Doar aceste fete sunt întotdeauna atât de trist, nimeni nu ia aceste frunze. Și astfel le-am transformat într-o LOTTLE HAPPY WORST. "

Bunica a spus cu bucurie că a primit o felicitare în ziua ei de naștere de la fostul ei loc de muncă (ea este veteran al muncii, pensionat îndelungat).
"Îmi mai aduc aminte de mine", spune el. Mama în răspuns a spus că acest program face buletinul informativ în baza de date. Sub pretextul de a mânca un mandarin, m-am dus la mama mea și am cerut să nu spun niciodată astfel de lucruri. A înțeles imediat totul, a spus că a greșit. Împreună lăuda muncitorii, ascultă povestile bunicii. Nu întotdeauna merită spus oamenilor adevărul.







Am 18 de ani. Iarna. Seara. Este întuneric afară. M-am grăbit acasă, așa că m-am dus la taxiul parcat. Când m-am așezat în față, încă doi băieți s-au așezat din spate. Au întrebat unde mergeam, au spus ei, au fost și ei acolo. Nu au fost prea mulți bani și am fost încântat de un astfel de noroc. Când am ajuns la locul ăsta, eram pe cale să plec. Baieti, de asemenea. Dintr-o dată șoferul de taxi mă apucă de braț. Băieți ieșesc și suntem pe gaz. M-am speriat. Dar am făcut un cerc și am revenit. Tipii au plecat, fețele lor nu-i plac șoferul.

13

Am fost într-un taxi târziu noaptea. Dintr-o dată în mijlocul drumului șoferul de taxi se opri și părăsi mașina. Am avut deja timp să mă sperie când am văzut brusc doi arici în fața noastră. A ieșit din mașină ca să-i înlăture! Deci, imediat a devenit cald pe sufletul meu.

Îmi place când oamenii își fac bine treaba, oricare ar fi. Se întâmplă, te duci, e rece, te duci la cort cu cafea pe stradă. Iar fata care va zâmbi sincer, va turna cu generozitate ciocolata de pământ, va spune: "Fii atent, cafeaua este fierbinte! Ai o zi bună! "Sau cumpărați apă la benzinărie, iar casierul strigă la cisternă:" Fugiți aici repede, luați flacoanele grele la mașină! "Și el ajută cu un zâmbet și vrea să se descurce bine. Și astfel devine imediat cald pe suflet.

13

Avem o întreagă intrare a pensionarilor. Toți au lucrat în fabrică și au primit apartamente în anii 60 și aproximativ aceeași vârstă - în vârstă de peste 80 de ani. Nepotul unei bunicii a crescut și în 35 de ani a făcut o condiție decentă. O dată pe lună el vine cu un asistent, ocolește apartamentul, strigă și strigă: "Bunica! Timur și echipa lui au sosit! "Aceasta înseamnă că toți bunicii scriu liste de produse sau afacerile bărbaților. Și totul este cumpărat și reparat. Nu, nu sunt singuri, iar copiii lor nu au uitat. Jura vrea doar să ajute. Ajută.

Una dintre aceste zile a mers într-un troleibuz. Un tânăr a venit în jur de 20-25 de ani. Se așeză, chinuia întreaga oprire, dezlegând căștile cu un braț rupt. Cu 2 minute înainte de oprirea mea, când troliul a frânat în fața semaforului, m-am dus la el și i-am rătăcit. În timp ce se îndepărta, tânărul ședea și zâmbi. Stânga - genunchii mei s-au scuturat. Pentru prima dată nu mi-a fost frică să fac bine.

13

Odată am salvat două vieți. Am mers la școală, am privit pe fereastră. Strada a fost +1, iar ieri - -9. În mijlocul lacului înghețat, doi bărbați se pregăteau pentru pescuit. Știind temperatura, mi-am dat seama cum se topește și mi-a chemat prietenul, care a lucrat în serviciul de salvare, cerându-i să trimită tinuta la locul indicat. În dimineața următoare, o fată de 14 ani și mama ei stăteau la ușă și mi-au mulțumit că mi-am salvat tatăl și fratele. Sa dovedit că un prieten cu brigada a sosit când pescarii se aflau deja sub gheață.







Trimiteți-le prietenilor: