10 Motive pentru care nu sunt Krișna, portal interconfesional

10 Motive pentru care nu sunt Krișna, portal interconfesional

Cauza 1. Nu sunt Vaishnava pentru că Dumnezeu o dorește. La un moment dat, Domnul meu mi-a arătat în mod clar și neechivoc voința sa, în conformitate cu care a trebuit să respingă Vaishnavism și să ia adăpost la picioarele dumnezeirea lui Isus Hristos. Împliniți voia lui Dumnezeu - cel mai important în viața spirituală în conformitate cu învățăturile oricare dintre religii monoteiste, așa că sper că motivul meu este clar chiar și pentru cei care nu împărtășesc.







Cauza 2. Eu nu sunt Vaishnava, deoarece profesorul meu spiritual este Isus Hristos. O să urmeze apelul său plin de har, am acceptat pe Hristos ca Alfa și Omega, la fel ca toată lumea și totul în viața lui și cum a fost în puterea mea să urmeze învățăturile și conducerea sa. Dumnezeu mi-a descoperit că nici o altă cale de a veni la El nu există, că numai Isus este adevăratul și singurul Mântuitor al omenirii, și voia Dumnezeului Celui Prea Înalt pentru toți oamenii de toate naționalitățile, filozofii și religii au acceptat pe Isus Hristos ca Învățător și în jurul valorii de urmat numai l. Dumnezeu mi-a arătat, de asemenea, modul în care exclusivitatea lui Hristos nu poate fi separată de serviciu pentru El, urmând alte religii, căci Domnul nu va accepta. Fiind un discipol al lui Isus Hristos înseamnă a fi un discipol numai al lui Isus Hristos. A avea alți gurui [5] în inima ta va însemna abandonarea lui Isus. Hristos trebuie trădat o sută la sută.

Cauza 3. Nu sunt o Vaisnava pentru că nu l-am întâlnit pe Dumnezeu în Vaisnavism. Da, am simțit o legătură cu „mai mare“, am avut anumite experiențe în timp ce scandau mantra Hare Krishna [6] și în special Gayatri Mantra. [7] Au fost perioade când am simțit emoții aproape de extaz, au existat momente când mi sa părut că eram aproape de Dumnezeu. Dar pentru totdeauna nu m-am întâlnit cu El. Slujba mea era ca un fel de corespondență, comunicarea prin telegraf. Am trimis telegrame lui Dumnezeu și am primit telegrame în schimb. Live Meeting cu Dumnezeu în Vaishnavism nu a mai avut loc, nu am știut Dumnezeu, chiar dacă toate Shasta [8] erau pline de descrieri ale exploit lui Krishna și comuniunea cu credincioșii.
Vaishnavas cred că, deoarece Personalitate a Divinității este dezvăluit în scripturi Vaishnava, nu este prezentată în nici o religie care doar Vaishnavism dă o imagine cât mai completă a Celui Prea Înalt, lumea lui, faptele Lui. În practică, totuși, toate narațiunile vedice rămân imagini impuse din afară, persoana însuși rămâne în afara întâlnirii cu Dumnezeu, indiferent de modul în care își imaginează el însuși.
În Vaisnavism, mi-am închipuit lui Dumnezeu, în Creștinism l-am cunoscut.

Cauza 4. Eu nu sunt un Vaisnava pentru că Vaisnavismul nu dezvăluie dragostea lui Dumnezeu pentru om. Învățăturile Vaishnava a dezvoltat profund tema iubirii omului pentru Dumnezeu, devotamentul nostru față de El, sacrificiul și loialitatea. Există, de asemenea, o doctrină a compasiunii lui Dumnezeu pentru om, compasiune, mila. Dar nu există nici un cuvânt în Sastra despre dragostea Lui față de noi. Chiar și așa iubit Expresie Vaishnava „Dumnezeu este iubire“ este împrumutată este de fapt din Biblie, în timp ce tratament egal spun Shasta Krishna pentru toate ființele vii, respect, indiferența binevoitoare, dar plin de iubire. Cu toate acestea, în teologia creștină, tema iubirii lui Dumnezeu față de umanitatea căzută - o iubire tată puternică și aprigă - este una dintre cele centrale. Cu aceasta, de fapt, începe evanghelizarea creștină, toate celelalte concepte sunt secundare. Și nu este chiar o chestiune de a învăța despre dragostea lui Dumnezeu, ci în experiența ei, o senzație directă vie. Vorbește despre dragoste, vorbește despre asta, o cânta și "închina la distanță" poate fi o lungă perioadă de timp, dar este mult mai important să rămâi în ea. În creștinism, am găsit-o, dar în Vaisnavism - nu.

Cauza 5. Eu nu sunt o Vaisnava, pentru că Vaisnavismul nu dezvăluie iubirea omului față de om. Din nou - acest lucru este logic, pentru că dacă Krsna nu iubește o persoană, de ce ar trebui să-mi plac? Compasiunea și ajutorul tău vecin Vaishnava Shastra încurajat, cu toate acestea, nu se recomandă să se implice în asistență financiară, deoarece confundă ajutând rețelele „karma buna [9]“, care, de asemenea, atunci trebuie să „lucreze“. afectiune cardiaca altor persoane condamnate direct de teama că, în următoarea viață se întâmplă din nou să se nască în corpul uman, mai degrabă decât să meargă la Krishna în lumea spirituală. Bărbaților nu sunt de dorit insistent să-și iubească soțiile, copii - părinți, părinți - copii, din cauza învățăturilor Vaishnava ale acestui atașament aveți posibilitatea să priveze de întâlnirea cu Dumnezeu în viața de apoi.






Nu este surprinzător faptul că, în practică, această învățătură face pe oameni indiferenți, împietritului, detașat de vecinul, ceea ce un rezultat - divorțuri frecvente, certuri de familie, copiii abandonează din casă și a religiei, în general, și chiar păcate doar drepte împotriva vecinilor (minciuna, furtul, abuzul, adulter și etc). Astfel de păcate apar și în rândul creștinilor, dar aici există o diferență semnificativă: dacă un creștin este un credincios practicant, adică, participă regulat la serviciile divine și locuiește în comunicarea eclesiastică, păcatele sale sunt grave sau nu se întâmplă deloc; creștinul recunoaște disprețul față de păcatul vecinului, în timp ce Vaișnavii nu văd deloc acest păcat.

Cauza 6. Eu nu sunt Vaishnava pentru că nu vreau să fiu înșelat de guru-ul meu. În Vaishnava maestru spiritual atribuit calitatea de Dumnezeu Însuși, la strigătul guru ai ca un salvator, el se ruga, el mănâncă hrană și un altar venerat ca cel mai mare caranamrta - apa, care a spălat picioarele lui. Această apă este beată și venerată de Vaisnavas.
Cu siguranță, o persoană spirituală are nevoie de mentori și adesea mentorii joacă un rol-cheie în mântuirea noastră. Cu toate acestea, Dumnezeu ne amintește în mod constant de efemeritatea și umane limitate, că nici un om nu este lipsit de defecte și imperfecțiuni, și nimeni nu este mentorul perfect, dar numai Dumnezeu-Omul Iisus Hristos. Numai Isus, dintre toți oamenii au păcătuit niciodată - nu pentru că era transcendental, ci pentru că nu a încălcat nici o poruncă a Domnului - nu mint, nu trișeze, nu greșeală. Toți ceilalți, inclusiv chiar și pe marii sfinți, au rămas creaturi imperfecte, limitate, nu fără păcat. Și, prin urmare, nici unul dintre popor nu merită devoțiunea și adorația noastră absolută, nimeni nu poate fi încrezător în întregime și complet în orbire. Sfinții nu sunt surse de Lumină pentru noi, ci doar oglinzi care reflectă Lumina Celui Prea Înalt.
Vaisnavas îndumnezei, de asemenea, oamenii păcătoși obișnuiți, care de multe ori nu se feresc să-fraudă, încălcarea legilor umane și divine - înșelăciune, minciuni, standarde duble practicate - un fel la cei bogați și cerând urmașilor obișnuiți. În conturile bancare personale ale multor guru din Vaishnava - milioane de dolari. Dar chiar dacă profesorul Vaishnava și să ducă o viață ascetică strictă, el încă, la fel ca toți oamenii, nu sunt imune din greșeli, și o astfel de persoană nu poate zeifica. Dacă se înșeală, te va distruge. În creștinism, rolul de mentor nu se face absolut, și toți sunt conștienți de faptul că în lume există doar un singur om complet desăvârșit - Dumnezeu întrupat, Isus Hristos.

Toate Creștinismul se bazează pe comunicarea directă cu Dumnezeu, Hristos, așa cum El a spus: „Iată, Eu sunt cu voi întotdeauna, până la sfârșitul veacului.“ Creștinismul începe cu o întâlnire cu Hristos și nu se termină niciodată. Ce Vaishnavism promite să se încheie - întâlnirea cu Dumnezeu în creștinism este doar primul pas, pentru că Dumnezeu Însuși a venit la noi, coboară din cer și a devenit un om, ne-a eliberat din robia păcatului și a chemat prietenii. De aceea, creștinii nu caută pe Dumnezeu - El se găsește încă de la început, dar ei Îl slujesc, deja aici și acum dezvoltă relații personale cu El. Paradigma noastră nu este căutarea, paradigma noastră este să ne corectăm în conformitate cu idealurile lui Isus. Și, bineînțeles, un serviciu pozitiv devoțional pentru El, inspirat de prezența, ajutorul și iubirea Lui. Serviciul nostru este răspunsul la dragostea lui Dumnezeu și nu deloc o încercare de ao numi.
Dumnezeu ne iubește și nicăieri și în nici un fel dragostea Domnului nu se manifestă atât de mult ca în Isus Hristos - ipostasul Său, care a devenit perceput de simțurile umane.

În Vaisnavism, în ciuda tuturor asigurărilor despre "acceptarea lui Hristos", despre recunoașterea Lui ca guru al lumii, Isus Însuși nu era și nu este. Unde nu este Hristos, nu este Dumnezeu. De aceea nu sunt Vaishnava.

Mikhail Sheludko
Odesa

[1] Vaisnavismul este curentul din hinduism, unde este considerat zeul suprem Vishnu sau Krsna.

[2] Bhakta este același cu credinciosul, închinătorul și urmașul acestei sau altei zeități.

[3] Brahmacharya este un călugăr Krishna.

[4] Brahman este un cleric hindus, autorizat să predice, să facă sacrificii și să servească în temple.

[5] Guru este un învățător spiritual.

[6] Hare Krsna mantra este rugăciunea de bază a lui Vaisnavas, care constă în numele lui Krsna. Ei o cântă, o repetă pe rozariu, meditează asupra ei.

[7] Mantra gayatri este o rugăciune specială, repetată doar de brahmani masculi.

[8] Shastri este un nume sanscrit pentru scripturi.

[9] Karma - consecințele activităților care determină destinul uman.

[10] Termenul folosit de Krishna Chaitanya în Sikshastata.

[11] Vedele sunt cele mai vechi scrieri ale hinduismului, care conțin reguli de închinare a diferitelor zei, precum și vrăji, ritualuri magice și binecuvântări.

[12] Upanishadele sunt mai târziu egale cu vedele creației. Ele conțin gânduri despre natura spirituală a adevărului superior, despre lumea spirituală și natura sufletului uman.


[13] Puranele - cele mai recente în scris Textele hinduse: povestiri epice din viețile diferitelor înțelepți, sfinți, zei. De asemenea, puranele conțin instrucțiuni pentru adorarea zeilor și a învățăturilor filosofice. Vaisnavas recunoaște doar cele 3 Purane din 18 ca fiind autentice.

[14] Samsara este un ciclu de nașteri și decese repetate, la care, conform credințelor lui Vaisnavas, sufletele care sunt necredincioase lui Dumnezeu sunt condamnate.

[15] Sampradaya este un lanț de continuitate, sudoarea căreia cunoștințele spirituale și mantrele sunt transmise de la profesor la discipol.

editor

10 Motive pentru care nu sunt Krișna, portal interconfesional

Odată ce mi-am făcut o listă de motive pentru care oamenii au un interes în lucrarea mesianică evreiască. Această listă a fost formată ca urmare a colectării treptate a informațiilor statistice. Înainte de a discuta această chestiune în Biblie, aș vrea să citiți, cu permisiunea voastră.

10 Motive pentru care nu sunt Krișna, portal interconfesional

10 Motive pentru care nu sunt Krișna, portal interconfesional







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: