FK - Tobol - a jucat primul meci acasă - Adevărul Tobolsk

Fotografie de Darya Fedotova

Astăzi FC „Tobol“, care în toamna era deja inveterat unii cetățeni a jucat primul joc acasă. In 1/4 finala Cupei Rusiei tobolyaki rotunde interregionale au avut în domeniul său dublu „Tyumen“. Primul meci, "Tobol", a pierdut cu un scor fără speranță de 1: 2, iar șansele unui rezultat reușit pentru albastru și alb au fost decente. Asta doar pentru a juca a fost necesar decent.

Lovitura de calm am dat seama. A existat o luptă pentru teritoriu, iar primele 10 minute ale meciului nu a evidențiat agresorul. Dar apoi flancare tobolyakov atac (stânga - Dmitri Bobrov, Arkadi Masakovsky dreapta - Paul Bizin, Alexei Shishkin) au fost mult mai probabil să se încheie cu câteva transferuri bune în suprafața de pedeapsă, iar avantajul de albastru și alb, a devenit evident destul de clar.

Cu toate acestea, Tyumentienii au stins aceste impulsuri destul de calm. Pentru moment au stins.

În minutul 15, Andrei Masakovski, cu presiune, la forțat pe apărătorul "Tyumen" să facă o greșeală și a căzut pe unul dintre portari cu portarul Igor Telkov, dar portarul a fost rapid. Trebuie să spun că în timpul meciului, abia dacă am pierdut mingea, băieții noștri au mers activ la selecție și au făcut-o bine. Concurenții nu aveau timp să-și ridice capul și să se uite în jur - nu aveau timp să doteze proiectilul la picior de timp.

În cel de-al 20-lea minut, avantajul "Tobol" era deja complet. Mingea jucătorilor "Tyumen-D" nu a stat mai mult de 10-15 secunde. Și spectrul unui gol a rătăcit deja pe o lovitură liberă alb-negru.

Debutantul nostru Shishkin, de 19 ani, sa despărțit fără o glumă. Aici el impune o luptă pentru fundașul oaspeților și se află în posesia mingii. Prin eforturi comune, Tyumentienii suportă sfera la colț. Shishkin susține totul. Mingea este în aer ... Și în același loc apărătorul central al "Tobol" Olshanskii ... Și se întâlnesc pe cer. Iar Vladimir din colțul din apropiere al capului portarului trimite un cadou la poarta netă Telkov - 1: 0.

Acesta a fost urmat de segmentul de 25 de minute de superioritate totală a echipei gazdă. înaltă presiune, apărători de disciplină absolută în jumătatea lor din teren, încrezător joc portar „Tobol“ Alexander Teren - toate acestea au ajutat tobolyakam atac cu încredere, domina, iar pe flancuri și în centrul atacului.

Ar putea băieții noștri să înscrie din joc, dar norocul a zâmbit din nou de la steagul colțului, de data aceasta din flancul stâng. Serviți din nou Shishkin (spun același lucru - un debut excelent al lui Alexei). Andrei Masakovsky a bătut din apropiere, dar Tyumentienii au blocat această lovitură prin eforturi comune. Dar Ilfat Bayazitov a fost primul care a lovit mingea, care a fost nemilos de precizie. În minutul 42 al meciului scorul este 2: 0

A doua jumătate a meciului poate fi considerată o copie slabă a primei reprize. Toboljaki a atacat mai mult și a apărat foarte încrezător. Un vânt de vânt a apărut, dar jocul opus - calmat. Ritmul meciului a căzut, deși lupta din centrul terenului nu mai era.

Momentele periculoase la poarta "Tyumen" au fost reduse, deși seniorul Maskovski, în decurs de un minut, a primit două șanse consecutive de gol. Și de la oaspeți și la toate relativ periculoase poate fi considerat un singur contra-atac, pe care Terenya la întrerupt, lăsând zona de penalizare.

Și a încheiat duelul trimestrial. Potrivit rezultatelor celor două întâlniri, "Tobol" a fost eliberat în semifinalele Cupei. În următoarea rundă a băieților noștri ne așteptăm la o întâlnire cu Șahtior (Korkino).

Dar, în Campionatul Rusiei Divizia III ( „Ural - Siberia de Vest“) „Tobol“ va debuta pe 06 mai în Omsk, unde se va întâlni cu „Irtysh“. Primul meci de acasă al sezonului regulat în domeniu, albastru și alb, va avea loc pe 19 mai. Oponentul - "Magnetul metalurgic" de la Magnitogorsk.

Ne înrădăcinăm pentru oamenii noștri. Ne întâlnim la stadion.