4 moduri de a fi invizibile pentru alții, dezvoltare personală

4 moduri de a fi invizibile pentru alții, dezvoltare personală

Te-ai simtit, uneori sau adesea, invizibil pentru ceilalti? Am simțit acest lucru de ani de zile, întrebându-mă de ce pare întotdeauna că ceilalți nu mă văd sau mă auzesc. Apoi mi-am dat seama că sunt invizibil pentru mine și că alții mă tratau la fel de mult cât m-am tratat.







Dacă observi unul sau toate punctele următoare, atunci te faci invizibil altora.

1. Ignorați-vă.

Adesea vă ignorați sentimentele? Aceasta nu este o idee bună, deoarece sentimentele noastre sunt sursa îndrumării interioare, care ne lasă să știm dacă ne pasă de noi înșine sau ne abandonăm.

Când mi-am ignorat sentimentele, m-am convins de fapt că nu erau importante. Dacă sentimentele mele nu erau importante nici măcar pentru mine, atunci, bineînțeles, ele nu sunt importante pentru alții.

Evitând sentimentele cu obiceiuri proaste părea că funcționează în acest moment, pe termen lung, rezultatul a fost un sentiment de inutilitate și singurătate în interior. Ca rezultat, abandonându-mă, am devenit invizibil pentru mine, ceea ce a dus inevitabil la o ființă invizibilă pentru alții.

2. Nu vă protejați

Cu copiii mei, eram ca o mamă leoaică, mereu interzicându-le pentru ei când am simțit că au fost ofensați de alții - inclusiv profesori. Dar am rar interzis pentru mine. Mi-am spus că o voi îndura și că nu voiam să stârnesc barca și să încep un conflict.







Când nu mă protejam, însemna că alții nu trebuie să mă trateze cu grijă și respect.

Înclinați în tăcere condamnarea, discriminarea sau comportamentul lipsit de respect față de dvs. de către altcineva? Astfel, îi învățăm pe ceilalți cum să ne tratăm, iar tăcerea noastră ne permite să vă tratăm rău, îi învățați pe alții să nu vă trateze cu grijă și respect.

3. Acceptați relațiile unilaterale

Am ascultat oameni care vorbesc despre ei înșiși de ore întregi, sperând că vor întreba despre mine - dar acest lucru sa întâmplat foarte rar. Desigur, alții preferă să fie cu mine, pentru că sunt un bun ascultător, dar pentru că m-am ignorat, ei m-au ignorat.

Dacă luați o relație unilaterală, atunci din nou, veți instrui pe alții să vă ignore.

4. Încurajați oamenii

Am fost crescut ca să mă îngrijesc - să am grijă de sentimentele altora, să nu-mi țină cont de propria mea. Am încercat în mod constant să-i mulțumesc pe alții, în speranța că vor avea grijă de mine. Dar, desigur, acest lucru nu sa întâmplat niciodată, pentru că m-au tratat așa cum m-am tratat.

Te concentrezi mai mult pe plăcerea altora decât pe iubirea ta? Crezi că dacă îți sacrifici interesele pentru binele altora, te vor vedea ca o persoană bună și ai grijă de tine? Cât de bine funcționează cu adevărat pentru dvs.?

Nu este nimic în neregulă cu faptul că sunteți o persoană bună, (cu excepția, desigur, cazul în cazul în care corectitudinea dvs. nu mai este discutată de întreaga echipă). Dacă încercați să obțineți aprobarea de la ceilalți, fiind drăguț, atunci curtoazia dvs. este o formă de control și, cel mai probabil, în viitor, va avea consecințe neplăcute. Majoritatea oamenilor nu le place să fie controlați și pot lua cu ușurință energia controlului secret. Rezultatul poate fi că ei vor fugi și vă vor ignora - exact opusul a ceea ce doriți.

Când m-am oprit tratându-mă ca pe un ignorant, alți oameni au încetat de asemenea să mă ignore. Când am învățat să mă iubesc pe mine însumi, alții au început să-mi dea mai multă atenție și dragoste.

Dacă uneori te simți invizibil altora, îți recomand să înveți să te iubești. și veți vedea ce se întâmplă cu ceilalți!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: