15 moduri de a părea mai deștept în e-mail

În urma materialelor anterioare, aproximativ 10 moduri de a părea mai inteligente la întâlniri, comedianul și designerul Sarah Cooper au spus cum să pară mai inteligente în timpul e-mailului.







1. Plângeți despre abundența de e-mailuri pe care le primiți

4. Felicităm mai întâi pe toți

5. Împărtășiți-vă gândurile în orele off

Creați o listă a ceea ce puteți trimite automat în mijlocul nopții. Poate fi:

Orice ar fi, oamenii vor discuta despre faptul că aveți timp să vă gândiți la companie și la colegii dvs. la ora trei dimineața.

6. Identificați informațiile importante din subiectul subiectului

Subiectul dvs. nu va fi atât de specific, fără unele informații clarificatoare conținute în paranteze, de exemplu:

  • Subiect: [Actualizare] Ultima actualizare
  • Subiect: [Confidențial] Nu redistribuiți
  • Subiect: [Am făcut-o] Am făcut-o!

7. Trimiteți actualizările de stare ori de câte ori este posibil "Aș dori să reamintesc tuturor despre cum merg lucrurile. "

8. Trimiteți detaliile locației pe parcursul zilei

Mergeți la aeroport? Este foarte important ca toată lumea să știe când vă aflați într-un taxi, în tren, să faceți o verificare de securitate, să mergeți la ieșire, să ajungeți în avion, să vă luați bagajele, să mergeți la un alt taxi și să ajungeți la birou. Și nu uitați să informați pe toată lumea la fiecare pas despre starea accesului la Internet.







9. Începeți fiecare mesaj cu TL; DR

10. Rugați ușor publicul

11. Utilizați abrevieri

LGTM, SGTM, FWIW, AFAIK, CIL.

  • LGTM (Arată bine pentru mine, în opinia mea, nu rău);
  • SGTM (Suna bine pentru mine, în opinia mea, nu-i rău);
  • FWIW (Pentru ce merită, pentru cine este interesat? Ce costă?);
  • AFAIK (cât de departe știu, în măsura în care știu);
  • CIL (Lista de elemente critice, o listă de observații critice).

Utilizați-i pe toți. Mai mult - prin referință.

12. Fii primul care oferă o întâlnire

Când există mai mult de 25 de răspunsuri în corespondență, este greu de înțeles ce este, iar prima persoană care a propus întâlnirea devine întotdeauna câștigătoare. Fiți câștigător. Sugerați o întâlnire. Utilizați abrevierea: F2F (Face to Face).

13. Trimiteți un "memento prietenos"

Găsiți o corespondență veche și trimiteți un fel de "memento prietenos" tuturor participanților. Va arăta că nu uitați nimic.

14. Așteptați o săptămână înainte de a răspunde solicitării, apoi întrebați dacă este încă relevantă

Nu răspundeți imediat. Dacă ajutorul dvs. este cu adevărat necesar, atunci persoana vă va găsi, dar cel mai probabil va cere pur și simplu pe altcineva. După o săptămână, spuneți: "Totul a fost decis, sau aveți nevoie de ajutorul meu?".

Dacă nu puteți răspunde la e-mail chiar și în timpul zilei, atunci creați un răspuns automat, care va conține mai multe persoane cu care expeditorul ar trebui să contacteze pentru fiecare proiect specific. Mai mult, puteți crea un document întreg, care va detalia instrucțiunile care trebuie urmate în absența dvs. Nimic nu vă va permite să arătați mai deștept!

Traducerea a fost editată de o resursă de carieră







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: