10 Maslarov, despre existența căruia nu știai

Dacă v-am rugat să numească cel mai faimos maslkary, probabil vine în minte Chevrolet Camaro, Dodge Challenger, Plymouth Barracuda. Dar există și modele mai rare, care aparțin și acestei clase. În această recenzie, am încercat să colectăm cele mai rare și puțin cunoscute măști de ulei.







10. Cyclone de mercur CJ

Compania Mercury nu apare imediat în cap atunci când vine vorba de cocoșuri. În plus, foarte puțini o cunosc în Rusia. Cu toate acestea, în 1969, compania a introdus Cyclone CJ, care fără îndoială poate fi atribuită peisajelor oleaginoase. Am sub capota modelului 428 Cobra Jet V8, Mercury Cyclone CJ călătorește un sfert de mila în 14 secunde.

10 Maslarov, despre existența căruia nu știai

9. Oldsmobile Vista Cruiser

Vista Cruiser a fost o icoana in SUA din anii '70, insa foarte putini stiu ca exista o versiune cu un V8 de 7,5 litri. Da, acest vagon de stație ar putea fi comandat într-adevăr cu un motor atât de uriaș care să-ți strice copiii în scaune la fiecare accelerare de la semafoare.

10 Maslarov, despre existența căruia nu știai

Imens Galaxie 500 nu a fost cea mai rapida masina pe care Ford a oferit clienților săi, la mijlocul anilor '60, dar farmecul lui a fost creat V8 de 7 litri (428 V8), care a dat afară 345 CP Apropo, unul dintre exemplare se află în colecția celebrului Jay Leno.

10 Maslarov, despre existența căruia nu știai

7. Studebaker Super Lark

Probabil, Studebaker Super Lark este prima mască de ulei din lume. Reteta pentru creatie a fost simpla: compania a luat V8 de la proiectantul Avanti, care a produs 355 CP. și împreună cu frânele discului frontal și un nou diferențial plasat în coupe-ul Lark. Un sfert de mil un astfel de monstru a condus în 15 secunde, ceea ce a fost un rezultat foarte impresionant în 1963.

10 Maslarov, despre existența căruia nu știai






Compania AMC nu a fost niciodată la fel de populară ca și cele trei mari companii, dar nu a împiedicat-o să creeze masccarde impresionante. Modelul Javelin a devenit cunoscut datorită victoriei șoferului Mark Donohue la competițiile Trans Am în 1971.

10 Maslarov, despre existența căruia nu știai

Hurst / Olds Cutlass Calais W30

Mulți au auzit despre Calaisul timpuriu Hurst / Olds, dar știați că aceste mașini au fost fabricate în 1979? Versiunea cu codul W30 a permis accesul la culoarea V8 de 5.7 litri și la culoarea veche a școlii Hurst. Acum, caracteristicile sale provoacă doar un zâmbet (170 CP și 16,63 secunde pentru un sfert de mile), dar la sfârșitul anilor 70 a fost cool!

10 Maslarov, despre existența căruia nu știai

Toată lumea știe legendarul alergător rutier Plymouth, dar de ce am uitat de fratele său gemene, Dodge Super Bee? Road Runner își datorează succesul legendarei păsări auto-desemnate de la desenele Looney Tunes, iar Super Bee era de asemenea o mașină foarte bună.

10 Maslarov, despre existența căruia nu știai

3. AMC Hurst SC / Rambler

Motorul mare + Mașină mică = Performanță excelentă. Performanța lui AMC Hurst SC / Rambler nu a fost deloc inferioară celei a celor trei mari. V8-ul său de 6,4 litri a produs 315 CP. tragând un masccar ușor la un sfert de milă în 14,2 secunde.

10 Maslarov, despre existența căruia nu știai

2. Ford Falcon Sprint

Succesul lui Falcon a rămas neobservat pentru popularitatea modelului Mustang, care a fost creat pe baza sa. Deseori Falcone a rămas o mașină de familie, dar în gama modelului era un adevărat monstru Falcon Sprint. El a primit un V8 de 4.2 litri cu o capacitate de 164 CP. din Fairlane sau un V8 de 4.7-litri de 195 CP. De fapt, acesta este un Mustang pentru cei care nu doresc să cumpere un Mustang.

10 Maslarov, despre existența căruia nu știai

La fel ca Dodge Super Bee, Plymouth GTX nu a devenit la fel de popular ca Road Runner, dar din motive complet diferite. GTX a fost o versiune mai luxoasă a Runner Road, ceea ce înseamnă mai scump. Volumul vânzărilor nu sa apropiat nici măcar de nivelul modelului de bază, dar a rămas încă o mașină foarte rapidă și puternică echipată cu Hemi de 7 litri.

10 Maslarov, despre existența căruia nu știai







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: