10 Fapte despre școala internat psiho-neurologică, neurodiversitatea din Rusia

Vreau să scriu despre PNI.

În această joi am petrecut întreaga zi într-o școală internată psiho-neurologică, printre oameni care sunt nevoiți să locuiască acolo în mod constant. A fost internat psiho-neurologic nr. 3 al lui Peterhof, asistat de organizația "Perspective". Am fost într-un studio de artă. Și am vorbit cu oameni care lucrează acolo și cu oameni care lucrează acolo.







Nu pot da nume. Dar pot să scriu despre ceea ce mi-a venit în minte când eram acolo.

1) PNI nu este iadul.
Gândindu-i pe cei care trăiesc în PNI, oamenii își imaginează de obicei că ei înșiși suferă de nebuni. Ei cred că viața în PNI nu este o viață, ci o existență mizerabilă (și chiar tortură eternă).
Am văzut oameni care sunt prieteni, îndrăgostiți, muncesc.
Două fete - cuvintele uneia dintre ele mi-au tradus pentru mine de către prietenul ei, pentru că pentru mine aceste cuvinte au sunat ca niște ciudate, inarticulate mooing - le-au discutat pe profesorii lor.
Un tip care nu vorbea în căutarea unei camere pentru a face o fotografie cu mine.
Un bărbat pe un scaun cu rotile ma întrebat despre situația din Donbass.
Tânărul mi-a povestit despre munca lui și despre faptul că va părăsi în curând PNI și va lua prietena de acolo.

Ei erau cei mai obișnuiți oameni care își trăiesc propria viață. Ei nu sunt bogați și au puțină libertate, dar sunt vii și pot fi fericiți. Cred că foarte mulți dintre ei cred că viața lor merită să trăiască.


2) Uneori PNI este mai bun decât familia.
Am vorbit cu o femeie adultă, care a fost plasată de mama ei în PII. Această mamă a înfruntat-o ​​toată viața, a bătut-o atât moral cât și fizic.
O femeie din PNI are deja 20 de ani. Și recunoaște că este mult mai bună la PNI decât la domiciliu. În plus, rămânerea în FSE a afectat în mod benefic starea de sănătate, dar comunicarea cu mama ei, dimpotrivă, poate provoca noi deficiențe.

3) PNI își amintește ceea ce am văzut înainte și despre ce am citit.
Când am fost în PN, am avut o mulțime de asociații - o școală, casa internat pentru copii sovietic, barăci militare, Academia Militară, „elita“, școală britanică strictă, tabere pentru persoanele strămutate, în ghetou ...

Unele lucruri din această serie asociativă sunt mai apropiate de PSR, altele sunt mai puțin.
Dar citiți din nou această listă - nu există nici un cuvânt "cameră de tortură" sau "tabără de concentrare". Dar nu există o singură instituție plăcută în care să trăiesc în mod voluntar.

Desigur, este dezgustător. Dar nu vă amintesc nimic? Nu este vorba de sistemul nostru de vârstă obișnuit? Nu toți oamenii din societatea noastră nu au încă 18 ani în aceeași situație?

Am văzut oameni care pictează și desenează frumos, dar nu dețin orice fel de comunicare alternativă. Nu știu de ce nu au fost învățați asta înainte. Și de ce nu sunt învățați acum.
Am văzut un om care îi place cărți, dar care abia cunoaște scrisorile. Am văzut pe cei care sunt interesați de limba engleză, dar care nu l-au învățat niciodată.
Acest lucru indică nivelul lor de educație în general - și cum în copilărie sunt implicați în oameni care se află ulterior în școlile internat psiho-neurologice. Și, de asemenea, confirmă ipoteza mea că unii dintre cei care par a fi o persoană serioasă "gravă", cu o pregătire adecvată, ar putea trăi singuri.







6) Problemele PNI sunt intersectoriale și sunt legate direct de privilegii.
Privind persoanele care trăiesc în PNI, îmi amintesc de cunoștințele mele. Ca prietenii lor cu autism din Statele Unite ale Americii - inclusiv un non-verbal - care locuiesc în apartamentele lor, au publicat cărți, blog-ul și să vorbească la conferințe majore. La fel și prietenii tăi, activiști din Rusia, printre care există oameni cu diagnostice foarte diferite. Mi-am amintit Zhenya, bunul meu prieten de la Moscova, Om în scaune cu rotile, care încearcă să intre în teatru nu se confruntă eyblizmom, și care, în toate dă impresia unui tânăr foarte inteligent și inteligent.
Apoi m-am gândit la ce fel de impresie asupra oamenilor din jur ar putea fi făcută de persoanele cu dizabilități din PNI.
Și mi-am dat seama că cei mai mulți dintre acești oameni ar putea fi pe site-ul activiștilor mei familiari, iar colegii mei activiști (ca mine) ar putea fi pe site-ul tipilor de la PNI.
E vorba de privilegii - în care familii am crescut, în ce țară, ce păreri aveau părinții noștri și cât de mulți bani aveau.
Acestea sunt aspecte legate de naționalitate, cultură, clasă, educație și atitudini față de copii.

7) Locuitorii PNI sunt asemănători locuitorilor din mediul rural.
Omul adult mi-a arătat cu mândrie alfabetul cu imagini, citind scrisorile.
Aproape toată lumea a fost încântată de margelele mari de aburi - se pare că nu au mai văzut așa ceva înainte.
Și în spatele vechiului meu rupt aipad se alinia.
Tipul surd a reconsiderat majoritatea programelor de pe tableta mea. Îi plăcea programul copiilor cu animale care au făcut sunete diferite - nu au auzit sunetele, dar au văzut fotografiile.
Cu greu vorbind fata care comunica cu mine, doar printr-o tare „da“, găsit în acest program este o imagine a unui instrument muzical pe care „Redare“ melodie scanty, și a devenit un timp foarte, foarte mult timp pentru a asculta-l ...

Mulți dintre aceștia nu au avut niciodată cărți, discuri, tehnologie normală. Tablete vechi pentru ei - un miracol de tehnologie și margele ieftine - o decorație neobișnuită.

8) Una dintre problemele PNI este că, din cauza stereotipurilor existente, rezidenții PNI produc o impresie destul de "patetică".
Dar problema nu este la oameni.

Problema este că banii - în cazul în care locuitorii PNI erau îmbrăcați în costume scumpe, mulți îi vor lua mai în serios. În cele din urmă, Roosevelt era și un scaun cu rotile.

Probleme în sistem și în stereotipuri.
Ignoranța locuitorilor din PNI este similară cu ignoranța locuitorilor din mediul rural - dar va fi amânată pe baza diagnosticului lor.
Lipsa de competențe importante este asociată cu specificul instruirii - dar va fi amânată pe diagnosticul lor.

Problema este frica și accesul la cunoștințe, deoarece oamenii nu pot studia liber temele de care sunt interesați și își apără liber drepturile.

9) Standardele duble sunt aplicate în mod constant locuitorilor PNI.
Standardele duble permează totul.
Nici unul dintre noi nu va fi surprins de disponibilitatea unui interpret de la un străin. Nimeni nu va decide că un străin face sunete ciudate, iar traducătorul îi atribuie cuvinte "umane". Dar majoritatea cunoștințelor mele ar fi crezut acest lucru dacă ar fi auzit cuvintele "mormăind" de o fată paralizată parțial, pe care prietenul ei o traduca.

Nu cunosc oameni care se tem de zâmbet. Dar s-ar putea să vă speriați când vedeți unul din elevii din atelier ce își întoarce capul, scuturând cu mâinile și țipând cu bucurie. S-ar putea să-l găsiți periculos din cauza asta - dar mi sa părut că ștampilarea a fost mult mai ușor de înțeles decât cele mai multe zâmbete de neurotici.

Picturile pictate de persoanele cu PNI se sparg în atelier. În același timp, poze similare ale oamenilor "normali" sunt expuse la expozițiile de artă contemporană din cele mai renumite muzee din lume.

10) Despre PNI spuneți cel mai bine celor care au trăit acolo.
Dar, în timp ce cei mai mulți oameni nu vor asculta și le trateze cu respect, deoarece ei nu vor să știe cuvintele celor care nu pot vorbi verbal sau care vorbesc ciudat, până când toți locuitorii PNI nu vor avea acces la alternative de comunicare, în timp ce cele mai multe dintre ele va fi frică să vorbească împotriva celor de care depind, atâta timp cât acestea nu sunt suficient protejate ... Noi nu putem înțelege ce înseamnă să trăiești în PN. Și nu putem îmbunătăți viața celor care locuiesc acolo și nu vom putea schimba sistemul.

Distribuiți acest link:

Dreptul de a folosi materiale.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: