7 Situații în care trebuie să vă mulțumesc

"Mulțumesc" este cel mai subevaluat cuvânt din lume. Este potrivit în aproape toate circumstanțele. Să ne uităm la șapte situații comune atunci când spunem ceva, deși în schimb trebuie să spunem "mulțumesc".







1. Când ați primit un compliment

Ne stricăm complimentul când începem să negeți totul sau să ne comportăm excesiv de modest. Poate că ți-e frică să fii arogant sau mulțumit de sine.

Problema este că, respingând un compliment sincer, respingem pe cineva care a fost destul de frumos să-ți spună ceva bun. Pur și simplu răspunzând "mulțumesc", vă exprimați recunoștința față de persoana care v-a complimentat și a ajutat să vă bucurați de acest moment.

Exemplu: "Aveți o rochie foarte frumoasă".
Greșit: "Oh, acest lucru vechi? Îl folosesc de ani de zile.
Așa este: "Mulțumesc. Mă bucur că vă place.

Exemplu: "Wow! Douăzeci de puncte astăzi. Ești foarte bun la acest joc.
Greșit: "Da, dar am ratat câteva atacuri în a treia rundă."
Așa este: "Mulțumesc. Mă bucur că seara a mers atât de bine.

Acceptând un compliment, vă recunoașteți propriile posibilități. Când o respingeți, renunțați la propriile realizări.

Pentru a primi complimente este distractiv și plăcut, dar de multe ori ne stricăm totul. Nu este nevoie să se saboteze astfel de gesturi. Acceptați-i cu recunoștință și bucurați-vă de acest moment.

2. Când ai întârziat

În sfârșit nu este nimic bun. Acesta este un mare stres pentru o persoană care are întârziere. și lipsa de respect față de persoana care așteaptă.

Poate părea ciudat că îi mulțumești pe cineva pentru problemele care i-au fost aduse, dar acesta este singurul răspuns corect.

Cei mai mulți oameni de la prag spun: "Scuze, am întârziat." Problema cu acest răspuns este că situația este încă numai pentru dvs. Doar spuneți mulțumesc. Deci, veți schimba locurile cu o persoană care se află într-o poziție incomodă, vă așteaptă: "Vă mulțumim că ați așteptat".

Exemplu: intrați în ușă cu o întârziere de 14 minute.
Greșit: "Îmi pare rău că am întârziat. Blocaje uriașe de trafic. "
Așa este: "Vă mulțumim pentru răbdarea dvs."

Uneori, din cauza greșelilor noastre, altcineva suferă. Răspunsul nostru standard în această situație este să ne cerem scuze pentru supravegherea noastră, dar este mai bine să mulțumim altor persoane pentru răbdarea și loialitatea lor. Mulțumim pentru ceea ce au făcut, în ciuda greșelilor tale.

3. Când consolezi pe cineva

Când cineva vine la tine cu veste proastă, situația este foarte delicată. Vrei să fii un bun prieten, dar uneori cuvintele potrivite nu-ți vin în minte. Adesea, considerăm că o idee bună este să găsim o poziție pozitivă în situația problematică. "Ei bine, cel puțin, dar tu ..."

Acesta este un comportament eronat, deoarece cuvintele tale nu pot schimba nimic. Tot ceea ce este cu adevărat necesar de la dvs. este pur și simplu să fiți acolo și vă mulțumim pentru încrederea pe care ați arătat-o.







Exemplu: mama colegului dvs. a murit brusc.
Greșit: "Cel puțin aveți o mulțime de amintiri minunate care vor fi întotdeauna cu voi".
Corect: "Vă mulțumim că v-ați împărtășit durerea. Știu că este un moment dificil pentru tine.

Exemplu: fratele tău și-a pierdut slujba.
Greșit: "Cel puțin cu sănătatea totul este în ordine."
Corect: "Vă mulțumim pentru că mi-ați spus. Sunt cu tine.

În vremurile grele, nu avem nevoie de cuvinte pentru a ameliora cel puțin durerea, avem nevoie de un om care să ne împărtășească durerea. Când nu știi ce să spui, doar mulțumi și fi pe aici.

4. Când obțineți critici constructive

Critica poate fi foarte utilă, dar rareori o vedem în această lumină. Acesta poate fi un răspuns necuviincios despre munca dvs. din partea șefului sau a e-mailului de la un client nemulțumit, la care reacția noastră standard este o poziție defensivă. Reacția corectă la critică este pur și simplu să vă mulțumiți și să folosiți informațiile primite pentru îmbunătățire.

Exemplu: "Munca se face teribil. Credeam că poți să faci mai bine.
Greșit: "Nu înțelegi. Asta sa întâmplat cu adevărat.
Așa este: "Vă mulțumesc că ați așteptat mai mult de la mine".

Exemplu: "Am cumpărat acest lucru de la dvs. săptămâna trecută, dar a fost deja defalcat. Nu sunt fericit.
Greșit: "Cum l-ați folosit? În manual, am afirmat clar că produsul nu este conceput să funcționeze în anumite condiții. "
Așa este: "Vă mulțumim că ne-ați scris. Încercăm să fim mai buni. Ai putea să-ți elaborezi problema?

Nimănui nu îi plac eșecurile, dar orice eșec este, de asemenea, un rezultat. Răspundeți criticilor constructive cu recunoștință și folosiți aceste informații pentru a deveni mai buni.

5. Când primiți critici nerezonabile

Uneori, critica nu are nimic util în sine. Este doar o manifestare a răzbunării, invidiei și minciunii unor oameni. Una dintre cele mai bune modalități de a trata hărțuitorii este de a mulțumi și de a merge mai departe.

Când îi mulțumești pe cineva pentru critică, chiar dacă nu este corectă, imediat neutralizează puterea declarațiilor. Datorită acestei reacții, situația nu se va transforma într-o dispută fără sens.

Exemplu: "Acesta poate fi un sfat bun pentru începători, dar cei care sunt deja familiarizați cu acest subiect nu vor găsi nimic util pentru ei înșiși".
Greșit: "Este clar că am scris acest lucru pentru începători. Tu, desigur, vei fi surprins, dar nu toate articolele pe care le scriu special pentru tine.
Așa este: "Vă mulțumim pentru că v-ați împărtășit opinia. Data viitoare voi încerca să fac mai bine. "

Exemplu: "Aplicația dvs. este cel mai stupid lucru pe care l-am citit într-o săptămână."
Greșit: "Ești un idiot. Și acum îți voi spune de ce ... "
Așa este: "Vă mulțumim pentru critică. Mai am multe de învățat.

Scutirea de la dorința de a câștiga fiecare dispută este o măsură de maturitate. Pe Internet, cineva e greșit? Și ce. Mai bună și mai importantă decât orice victorie într-o dispută este să trăiești după cum considerați potrivit.

6. Când cineva dă sfaturi nesolicitate

Situația obișnuită în sală. Toată lumea are opinia proprie cu privire la modul de a face exercițiul corect. Mulți oameni încearcă doar să fie folositori, dar sfatul neinvitat este foarte enervant. O reacție protectoare - sarcasm, scuze, rudeness - nu va duce la nimic bun. Cel mai bun răspuns? Doar spuneți mulțumesc.

Arătând neajunsurile celorlalți, nu scapi de a ta. Mulțumim oamenilor pentru participarea lor, chiar dacă nu le-au cerut sfatul.

7. Dacă nu sunteți sigur ce să vă mulțumesc pentru asta

Dacă există vreo îndoială, doar spuneți mulțumesc. Nu vei pierde nimic. Chiar vă îngrijorați că adesea mulțumiți oamenilor?

"Ar trebui să trimit o felicitare cu recunoștință în această situație?" Da, ar trebui. "Ar trebui să las un sfat?" Chiar dacă nu, cel puțin să vă mulțumesc.

De cele mai multe ori spun mulțumesc.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: