7 Semne ale unui tată bun

Ceea ce este maternitatea, totul sigur este bine reprezentat. Și sigur că fiecare dintre voi are o imagine colectivă a unei mame bune. Nu vreau să mă ocup de asta acum, experiența arată că ideea de maternitate în majoritatea femeilor (și bărbaților!) Converge)







Este mai dificilă cu paternitatea.

După mai multe discuții, în viața reală am fost surprins să aflu pentru tine că ideea paternității (rolul tatălui în familie și în educarea copiilor) diferă uneori diametral de la „tata - oa doua mamă“ la „rolul principal al tatălui - în afara familiei, mamut minier , iar familia și copiii sunt o sarcină pur feminină. " Adevărul este sigur undeva în mijloc, dar exact unde?

Am fost foarte norocoasă - am cel mai bun tată din lume. Îl iubesc cu adevărat și îl consider ideal (și nu numai mine, apropo :)). Un mic minus: în comparație cu el, toți prietenii mei sunt bărbați. pierd. De multe ori, prietenele mele și colegii mei de la serviciu mi-au spus: Oh, e greu pentru tine să găsești altul de genul ăsta, acum ei nu renunță. Și având în minte calitățile sale paterne (ca soț pentru mama mea - el este departe de ideal, din păcate). Ei bine, pe de o parte este, desigur, trist. Și pe de altă parte - n-aș fi refuzat să-i dau pe tatăl cel mai ideal din lume, pentru că toți ceilalți nu vor arăta atât de perfect în fundal. Ne pare rău pentru introducerea mică.

Deci, ce calități credeți că sunt absolut necesare pentru a considera un om un tată ideal?

Ar fi necinstit să vă cereți să vorbiți despre ideile voastre despre calitățile ideale ale tatălui, fără a vă menționa pe a ta.
Ce înseamnă pentru mine personal că un om este un tată bun?

1. Dragostea. Toate celelalte calități nu sunt importante dacă nu există acest prim și cel mai important lucru - abilitatea de a iubi. Multe cuvinte au fost spus despre dragostea maternă necondiționată și Convenția paternă, dar mi se pare că aceasta este o concepție greșită. Poate un om care nu-i iubește copilul să fie un tată bun? Cred că nu. Poate un om care-i iubește copilul să fie tată rău? Da, orice număr. Prin urmare, dragostea, din punctul meu de vedere, este o condiție necesară, dar nu suficientă, pentru o bună paternitate. (Personal, m-am simțit întotdeauna că tatăl meu mă iubește - chiar și atunci când el a fost nemulțumit de mine, dar a fost mai des decât aș vrea, dar ce putem face este acum).







2. Bunătate. Poate o persoană rea, tare și constant agresivă să fie un tată bun? Teoretic, poate și da. Practic - nu trebuia să văd asta. Dacă agresiunea se manifestă în mod constant în relație cu alte persoane, există o șansă foarte mică ca aceasta să nu se facă singură. Deși, desigur, există încă o astfel de posibilitate, recunosc. (Tatăl meu, în ciuda dificil său caracter general, care, cu toate acestea, a devenit mult mai moale cu vârsta, și-a părut întotdeauna pentru mine cel mai bun din lume. Nu există nici o agresiune, nici furie. Este temperat-rapid, dar își recapătă repede conștiința, și are destule creiere pentru a reflecta izbucnirea furiei sale).

3. Capacitatea de a fi un sprijin de încredere pentru soția și copiii lui. (Sunt atât de obișnuit să văd acea calitate în tatăl său că pentru mine a fost o adevărată revelație neplăcută că mulți oameni nu numai că știu cum să fie un pilon principal în familia ei înșiși, dar, de asemenea, nevoie de backup-uri pentru tine el însuși de la cei dragi, în timp ce ei înșiși se consideră a fi părinți buni).

4. Abilitatea de a fi pacient. capacitatea de a recâștiga cu ușurință un sentiment de slăbiciune interioară (auto-posesie). Mulți cred că aceasta nu este o calitate masculină, dar mi se pare absolut necesară cu copiii, chiar cu bărbații, și cu atât mai mult cu oamenii. (De câte ori tata mi-a explicat ceva teorie, care mi-a atins niciodată? Sau din nou și din nou, a repetat valoarea unora a cuvântului englezesc, pe care am fost prea leneș să se uite în dicționar? Răbdare oftând, fără să ridice vocea, nici a doua, nici a patra rundă?

6. Responsabilitatea pentru familie. Acesta este un lucru pe care să rupă o mulțime de oameni, și nu devin adulți ei înșiși: nu pot suporta responsabilitatea pentru soția și copilul său, merge, fugi, luptă pentru a împinge otvetvennost pentru familia mea și în curs de dezvoltare în problemele sale pe altcineva (soție, copii, soacra cu socru, părinți proprii, muncitori, guvern, extratereștri etc.). (Nu știu ce rezultat exemplul vieții sale doar că întotdeauna am știut că principalele avem. - Papa și că acesta poate fi adresa cu orice problemă și el se va rezolva, în loc să caute cel vinovat, sau cel care va rezolva problema. în loc de acesta).

7. Abilitatea de a fi puternică și capacitatea de a vă recunoaște slăbiciunea. Cât de des imaginea de masculinitate hipertrofiată, prețuită de societate, împiedică paternitatea! În general, capacitatea de a recunoaște imperfecțiunea proprie este o opțiune foarte utilă pentru orice persoană, fără a fi împărțită în bărbați și femei. Dar pentru paternitate, această calitate, după părerea mea, este deosebit de importantă. (Tata abia a recunoscut greșelile lor, în măsura în care îmi amintesc de vârsta, a devenit mai ușor de spus. - Ei bine, eu sunt aici, desigur, o greșeală, a fost necesar să facă acest lucru și-atât de bine să fie puternic -. Este el mereu a reușit să pe cinci).

Deci, calitățile care mi se par mai importante - iubire, responsabilitate, maturitate proprie, implicare. Aceasta este, din punctul meu de vedere, dacă aceste calități nu sunt în om - nu poate fi un tată bun. Celelalte calități pe care le-am enumerat sunt opționale.

PS Aceleași calități, până la ultima literă, se dovedesc a fi perfect aplicabile definiției "mamei bune". Ceea ce mă aduce la o idee proaspătă este că egalitatea sexelor în materie de educație parentală este un lucru minunat. )







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: