6 ore de ascensiune și ... nasul meu sfânt! Prospect de dorințe

În acest articol, vă voi spune despre ascensiunea până la cel mai înalt punct al Peninsulei Sfântului Nos - la vârf la 1877 m deasupra nivelului mării.

Unele informații despre Sfântul Nos.







6 ore de ascensiune și ... nasul meu sfânt! Prospect de dorințe

Peninsula Sfântului Nos și Lacul Baikal

Aceasta este cea mai mare peninsulă din Baikal. Odată ce Sfântul Nos era un loc de cult al șamanilor din Buryat. Cel mai înalt punct este 1877 m deasupra nivelului mării. Pentru a cuceri summit-ul trebuie să mergeți la 7 km de-a lungul pantei, a cărui abrupte în unele locuri este de 45 de grade. În general, abrupte de creștere este de 30 de grade, care, de asemenea, nu este mic. Calea către partea superioară se numește calea de testare. Cu o îndrăzneală, pot spune - acesta este într-adevăr un test nu numai al posibilităților fizice, ci și al stării mentale a unei persoane.

Acesta este adevărul: "Încercați-vă!". Nivelul de dificultate al cățărării este estimat de specialiști ca fiind "complex". Deci, cine a decis să meargă - pregătește-te. Nu totul este la fel de simplu cum pare la prima vedere.

6 ore de ascensiune și ... nasul meu sfânt! Prospect de dorințe

Dacă vă uitați atent, ghețarul este un mic punct slab de pe partea de sus

Calea începe din zona Glinka. Începutul traseului este ușor de găsit. Mănâncă (sau mersul pe jos) pentru a opri înainte de sfârșitul istmului. De la bariera la sosirea la distanță National Park este de aproximativ 20 km. Până la oprire - înseamnă până la sfârșitul drumului. La poalele bifurcație nasului Sfânt în capetele de drum. La fel ca într-un basm: „Dreptul de a merge - Chivyrkuy poveste va intra, du-te la stânga - te testat!“ Virați la stânga și încă 5 km Glinka sat desemnat semn informații - trecut nu va trece și nu trec. Precum și comici, se pare că a cucerit deja în partea de sus, atârna un indicator simplu pentru adevărata abordare Rusă să răspundă la întrebarea: „Și unde să meargă.“ Răspunsul este exhaustiv.

6 ore de ascensiune și ... nasul meu sfânt! Prospect de dorințe

Începutul pistei de test pe nasul sfânt

Prima parte a căii nu face mult efort. La început traseul este destul de superficial, printre pădurile de pini. Totul este frumos, coroanele copacilor sunt închise de soarele incins, și este ușor să respiri. După o anumită perioadă, traseul se ridică abrupt. Cool - este la un unghi de aproximativ grade în 40-45. Mergi ca o scară. Genunchii săraci, încărcarea este bună. Încercați la etajul al 14-lea să urcați fără un lift, apoi să luați liftul și să urcați din nou pe scări. Sentimentul despre asta.

6 ore de ascensiune și ... nasul meu sfânt! Prospect de dorințe

Calea spre cruce

Dar, în general, puteți și ar trebui să mergeți. Am odihnit periodic, am admirat calea pe care am străbătut deja, ne-am simțit cuceritori ai vârfurilor. Câinele era de asemenea beat. Îi plăcea totul, era curioasă. Ea a alergat cu interes în sus și în jos, ajustându-ne. Mai târziu, ne-a fost foarte rău că am luat-o cu noi. Aproape a murit. Și noi, în principiu, și noi. Dar asta a fost mai târziu. Și în timp ce mergeam, mi-a plăcut aerul, felul, încărcătura fizică. La fiecare cinci până la zece minute de recuperare, timp de încă un minut, o oprire. Respirați și beți apă.

6 ore de ascensiune și ... nasul meu sfânt! Prospect de dorințe

O oprire pe drum spre summitul râvnit

Deci, jumătate din felul în care udăm și bem. Mai exact, jumătate din apă a fost beată de un câine, care, prins, a aruncat o forță prețioasă dătătoare de viață. V-aș sfătui să nu beți apă și să nu beți apă în prima jumătate a drumului, ci pe gât în ​​altul, în loc să vă lipiți tot ce vă purtați cu voi. În a doua jumătate a drumului, oh, cum vei regreta că nu ți-ai salvat o băutură. Calea de testare este doar a doua jumătate a drumului.

După ce ați ajuns pe cruce, puteți spune că jumătatea drumului este trecută.

6 ore de ascensiune și ... nasul meu sfânt! Prospect de dorințe

În partea stângă a golfului Chivyrkuisky, în dreapta scuipatului Barguzinskaya, în mijlocul izmocii murdare a peninsulei Sfântului Nos

Aici puteți să vă odihniți, să luați o gustare (dacă ați luat ceva de mâncare, ați adus pe cruce și pe calea pe care nu l-au mâncat și nu l-ați aruncat). Există, de asemenea, și cei care, pentru a facilita rucsacul, nu mai pot mânca și în prima jumătate a drumului, înainte de a ajunge la cruce, totul se mănâncă sau se aruncă.

6 ore de ascensiune și ... nasul meu sfânt! Prospect de dorințe

Pe cruce. Se pare că întreaga lume se află la picioare.

La cruce veți vedea calea care încă nu va fi trecută și veți avea gustări și odihnă pentru a vă gândi dacă aveți nevoie sau nu. Mulți încep o nouă ascensiune, dar după ce au trecut puțin, se mai întorc. Pe creasta traseului este aproape invizibilă, se învârte printre uranii uriași care ard în soare, îngroziți cu un lichen multicolor. La ultima întindere din partea de sus, este suficientă o pantă abruptă.







6 ore de ascensiune și ... nasul meu sfânt! Prospect de dorințe

O creastă, în depărtare sunt văzuți turiștii care au îndrăznit să meargă mai departe

Am mers sub soarele incins, nu un singur loc umbros, nu există apă. Prima dată când am simțit-o când buzele mele au rămas împreună, ca și cum ar fi lipite unii cu alții cu un moment super. În ochii giulgiului, soarele arde (frizerul este obligatoriu aici). Chiar și cei care nu poartă niciodată o panamă (și există asemenea), vor lega totul pe capul lor în cap. Tempo-ul devine și mai lent, bolovanii roșii-fierbinți reflectă lumina provenită de la soare. Pentru a purta ceva devine deja absolut imposibil (chiar și camera pare incredibil de grea), să nu mai vorbim de rucsac (dacă cineva cu un rucsac). Prietenul meu a purtat un rucsac (am avut noroc cu un coleg). Și deși în turism există o regulă pe care fiecare o poartă cu rucsacul însuși, un coleg călătorul mi-a ajutat. Asta înseamnă a găsi un om de încredere pentru astfel de activități

În general, fetele, femeile pe traseu sunt mai bine să meargă cu bărbații. Cel puțin ei pot purta sticla de apă, care nu este, de asemenea, lipsită de importanță. Un prieten nu va purta apă pentru tine, ea își poartă propria. Și bărbatul, văzând că ești la ultimul gâfâi, nu va avea nimic de a face, cum să ajuți femeia "slabă". Deci, sfatul meu pentru femei: "Pe calea testării - numai cu oamenii!". Am luat doi oameni de încredere împreună cu mine și nu am eșuat. Unul mai târziu îmi va salva câinele, iar celălalt - eu! Și acest lucru este complet serios.

6 ore de ascensiune și ... nasul meu sfânt! Prospect de dorințe

Prietenii mei de încredere :-)

Singurul gând a fost că pe platou era apă pe partea de sus. Drumul din spate nu mai există. După ce ați trecut pe jumătate și ați rămas pe creastă fără apă, trebuie să mergeți înainte. Înapoi în coborâre durează aproximativ același timp. Fără apă, nu coborâți. Prin urmare, numai înainte, în partea de sus, bea la primăvară, câștiga forță pentru coborâre.

6 ore de ascensiune și ... nasul meu sfânt! Prospect de dorințe

Calea de pe creasta pe drum spre partea de sus

În partea de sus se află o priveliște uimitoare a golfului Chivyrkuisky, precum și a scuipatului nisip de nisip al golfului Barguzin, pe izmutul Sfântului Nos. Poate uimitoare această panoramă arată, de asemenea, din starea de euforie: "Am făcut-o!".

6 ore de ascensiune și ... nasul meu sfânt! Prospect de dorințe

Parry peste partea de sus a nasului sfânt (îmi pare rău incendiile împiedicat mintea din spatele lui)

6 ore de ascensiune și ... nasul meu sfânt! Prospect de dorințe

Sub spargerea lui Barguzinskaya, undeva era tabăra noastră

Platoul montan al Sfântului Nos este o zonă a tundrei înalte de munte. Piticul de mesteacan, tufele de cedru de pin, un covor de licheni.

6 ore de ascensiune și ... nasul meu sfânt! Prospect de dorințe

Ministerul (cel puțin similar cu acesta)

Puteți bea apă de la un izvor. Este indicat de un pachet legat de o ramură. Nu departe de partea de sus. Apa este gheata, apa de izvor.

6 ore de ascensiune și ... nasul meu sfânt! Prospect de dorințe

Pe coborâre este mai precaut, calea se dovedește a fi spălată. Când au urcat, nu a fost foarte vizibil, dar când ai început să coborâți - pur și simplu mergeți, ca pe schiuri. Pentru a cuceri topul, purtați pantofi confortabili, adidași sau cizme de drumeție. Pantofi buni în excursii - aceasta este jumătatea bătăliei. Mulți turiști au venit cu noi și unii oameni au fost răniți numai din cauza pantofilor răi. Ei își frecă picioarele, cel puțin să plece desculți. Cineva a alunecat, pentru că era în tricouri obișnuite și și-a întins piciorul - și pe coborâre, cu atât mai abrupte și mai dese, picioarele au nevoie de sănătate și de putere. Deci, pantofii sunt totul!

6 ore de ascensiune și ... nasul meu sfânt! Prospect de dorințe

Picioarele sunt pregătite - mai sunt încă trei coborâri

Și deci, să rezumăm. V-ați hotărât să vă testați și să cuceriți Nașterea Sfântă. Mai precis, punctul său cel mai înalt. Veți avea nevoie de:

  1. APA. Este de dorit mai mult, dar din moment ce va fi greu de transportat, atunci cel puțin nu mai puțin de 1,5 litri pe persoană.
  2. Panama, șapcă, ștergătoare, orice, dar capul ar trebui închis de soare.
  3. Pantofi buni.
  4. Windbreaker. Deoarece urcarea durează suficient timp, vremea se poate schimba. Și dacă la picior nu era nici o briză, atunci pe creastă se poate arunca afară, ca să te gândești: "De parcă n-ar fi scăpat!". Privind vremea, este mai bine să puneți o bluză în rucsac, dacă windbreaker-ul nu este izolat.
  5. Mănuși de construcții. Astfel de alb sau negru cu cosuri pe palme. M-am dus fără mănuși, dar cu ei ar fi mult mai convenabil să sari de la bolovan până la bolovan. Pietrele sunt destul de ascutite, supraaglomerate cu lichen, care este zgariat. Doriți să vă salvați mâinile - luați mănuși.
  6. Pălării de trekking. Deși mulți oameni merg fără ei, dar mi se pare că toți cei care nu aveau bastoane mă invidiau, pentru că bastoanele ajută la urcare, iar cu ei forțele de la picioare sunt salvate.
  7. Dacă sunteți hotărât să ajungeți la vârf și nu doar la cruce, nu luați câinele. Un câine poate ajunge doar pe cruce și numai dacă transportați 5 litri de apă și o ceașcă pentru ca, atunci când beți, să nu scurg nimic.

Pe creasta câinelui nu se poate merge pe bolovani. Căile spre el nu sunt acolo. Câinele mi-a rupt labele (mulțumesc lui Dumnezeu că nu sa rupt), de la deshidratare avea o spumă din gură. De dragul mântuirii, unul dintre turiști a trebuit să abandoneze ascensiunea și să coboare. Câinele nu a putut sta pe picioare timp de trei zile, mai multe gheare au căzut, temperatura a fost o săptămână.

  1. Urșii pe nasul sfânt sunt. Și chiar a ieșit la taberele din Chivyrkuisky și golfurile Barguzinski. Dar dacă vă duceți la o companie zgomotoasă, este puțin probabil să le cunoașteți. Dacă te duci singur sau într-un cuplu, vă sfătuiesc să luați bombe (adolescenții se răsfrâng adesea, sunt vânduți în orice magazin de tehnologie). Ele vor crea zgomot și poate ursul va fi înspăimântat (deși este puțin probabil), dar prezența bombelor vă va încălzi sufletul. Sau cumpărați un firewall (torță pirotehnică). Nu este scump (am luat 400 de ruble pentru tracțiune), dar poate fi util. Doar scoateți inelul și o jumătate de metru sparge focul. Cred că puteți trimite un caz unui urs.

În ciuda faptului că turiștii, vânătorii, geologii și oamenii care s-au întâlnit cu un urs în taiga, mă ridiculizează pentru astfel de sfaturi, dar e mai bine decât să nu luăm nimic.

Cum să găsiți începutul urcării spre Sfântul Nos?

Prin izmus până când se oprește. Drumul este unul și nu se întoarce nicăieri până la piciorul Sfântului Nos. La poalele furcii. Ai plecat de-a lungul țărmului lacului Baikal. Înainte de semnul "Glinka". Pe copac există o săgeată "acolo". Chiar te duci acolo.

Cât durează să urci pe nasul sfânt?

4 până la 6 ore. Coborâre de la 3 ore. Este mai bine să începeți urcarea dimineața devreme. Am mers la 8-00 dimineața.

Vă doresc să treceți testul cu ușurință. Merită!







Trimiteți-le prietenilor: