50 Puncte și întrebări pentru a vă schimba

50 Puncte și întrebări pentru a vă schimba

Vreau să împărtășesc un articol de James Altusher, unde a propus măsuri practice pentru a se schimba complet. Mi sa părut extrem de util. Dacă ți se pare așa, la sfârșitul articolului vei găsi un link spre descărcare.







"50 de puncte și întrebări pentru o schimbare completă de sine"
James Altusher

1) Schimbarea dvs. nu se oprește niciodată.

Te schimbi în fiecare zi. Ceva se mișcă mereu. Dar în fiecare zi trebuie să decideți: să mergeți înainte sau înapoi.

2) Trebuie să începem de la zero.

3) Ai nevoie de un mentor.

În caz contrar, veți merge în partea de jos. Cineva trebuie să vă arate cum să vă mișcați și cum să respirați. Dar nu vă faceți griji cu privire la găsirea unui mentor (citiți mai departe).

4) Trei tipuri de mentori.

Direct. Persoana care se află lângă dvs., care va arăta cum a reușit. Ce este "acest"? Vă rog așteptați. Apropo, mentorii nu sunt guru din filmele despre karatekas. Majoritatea mentorilor vă vor ura.

Mentor - asta e tot, orice. Dacă sunteți la zero și ardeți dorința de a vă schimba, tot ceea ce priviți va deveni o metaforă a ceea ce doriți să obțineți. Arborele pe care îl vedeți și rădăcinile pe care nu le vedeți, cu apa subterană care o hrănește - este o metaforă pentru programarea pe calculator, dacă puneți totul împreună. Și tot ceea ce privești va fi legat împreună.

5) Dacă nu aveți o pasiune pentru nimic, nu vă faceți griji.

Ai o pasiune pentru sănătate. Începeți cu asta. Mergeți pași mici. Pentru a reuși, nu aveți nevoie de pasiune. Lucrați cu dragoste, iar succesul va fi un simptom natural.

6) Este nevoie de cinci ani pentru a vă schimba.

Iată cum vor trece acești ani:

În primul an: ezitați, citiți totul și începeți să faceți ceva.

Al doilea an: știi cu cine trebuie să vorbești, cu cine să faci legături. Faceți lucrurile în fiecare zi. Vedeți o hartă a călătoriilor viitoare.

Al treilea an: deja sunteți destul de bun pentru a face bani. Dar poate că viața lor nu este suficientă.

Al patrulea an: câștigi bine.

În al cincilea an: faceți o avere.

Uneori, anii 1-4 mă fac să fiu supărat. Cred: "De ce nu se întâmplă?" Mi-am lovit pumnul de perete, mă doare, arunc o nucă de cocos pe podea, este un ritual atât de ciudat. Acest lucru este normal. Dă-i drumul. Sau, opriți și selectați un câmp nou. Nu contează. În cele din urmă, veți muri și atunci va fi dificil să se schimbe.

7) Dacă o faci mai repede sau mai încet, atunci faci ceva greșit.

Un exemplu bun este Google.

8) Esența nu este în bani. Dar banii sunt un indicator normal.

Când oamenii spun că "nu este vorba de bani", trebuie să vină cu un alt indicator pentru măsurare.

"Sau poate doar să faci ce-ți place?" Vor fi multe zile când vei fi nemulțumit de ceea ce faci. Dacă faceți acest lucru numai pentru dragostea de afaceri, va dura mult mai mult de cinci ani.

Fericirea este doar o senzație pozitivă în creier. În unele zile, vei fi nemulțumit. Creierul nostru este un instrument. El nu ne definește.







9) Când poți spune: "X este afacerea mea!" (X este noua ta profesie?)

10) Când pot începe să studiez X?

Astăzi. Dacă vrei să fii artist, cumpăra pânză și vopsea, începi să cumperi 500 de cărți și să începi să pictezi. Dacă doriți să scrieți, faceți aceste trei lucruri:

Dacă doriți să începeți o afacere, începeți să lucrați la ideea unei afaceri. Schimbarea dvs. începe astăzi. În fiecare zi.

Pentru cei care au decis să lucreze la ei înșiși, vă propun să descărcați Jurnalul de succes - un jurnal clasic cu aplicații pentru succes și lucrul la tine


11) Cum voi câștiga bani?

Până în al treilea an, veți investi într-o afacere nouă de 5000-7000 de ore. Este suficient să fii în primele 200 sau în top 300 din întreaga lume, indiferent de zona în care se află. Și dacă intrați în top-200, atunci în aproape orice zonă acest lucru este suficient pentru a câștiga existența.

Până în al treilea an veți ști deja cum să câștigați. Până în al patrulea an veți putea să măriți scara și să câștigați. Unii oameni se opresc la al patrulea an.

12) Până la cel de-al cincilea an, vei intra în top 30 sau cel puțin în top 50, ca să poți câștiga o avere.

13) Ce este "acest"? De unde știu ce trebuie să fac?

Aceasta este orice zonă în care credeți că puteți citi 500 de cărți. Mergeți la magazin și găsiți-l. Dacă te plictisești după trei luni, du-te înapoi la magazin.

Dezamăgit este normal. Apoi sunt necesare eșecuri. Succesul este mai bun decât eșecul, dar cele mai importante lecții pe care le obținem din eșecuri.

Foarte important: nu vă grăbiți. Pentru toată viața interesantă, vă puteți schimba de multe ori și de multe ori nu veți reuși. Acest lucru este, de asemenea, distractiv.

Multe încercări vă transformă viața într-o povestire, nu într-un manual. Unii oameni își doresc ca viața lor să fie un ajutor didactic. Viața mea - pentru bine sau mai rău - este o carte de povestiri.

De aceea, schimbarea ta se întâmplă în fiecare zi.

14) Deciziile luate astăzi vor fi mâine în biografia ta.

15) Deciziile pe care le luați astăzi, mâine vor face parte din biologia voastră.

16) Ce se întâmplă dacă îmi place ceva exotic? Arheologie biblică sau război al secolului al XI-lea?

Repetați pașii de mai sus, iar până în al cincilea an puteți fi bogat. Nu știm cum. Nu trebuie să căutați sfârșitul căii când faceți doar primii pași.

17) Ce se întâmplă dacă familia mea dorește să devin contabil?

Câți ani ai vieții tale ai promis să le oferi familiei tale? Zece? Toată viața mea? Apoi așteptați viitoarea viață. Alegerea ta.

Alege libertatea, nu familia. Libertate, nu prejudecată. Libertate, nu guvern. Libertatea, nu satisfacția cererilor altora. Atunci vei satisface pe al tau.

18) Mentorul meu vrea să mă duc la drum.

Acest lucru este normal. Învățați-i drumul. Atunci fă-ți propriul tău mod. Cu credincioșia ta.

Din fericire, nimeni nu-ți pune arma în cap. Atunci ar trebui să-i îndepliniți cerințele până când aruncă arma.

19) Soțul meu este îngrijorat - cine va avea grijă de copiii noștri?

O persoană care se schimbă, găsește întotdeauna timp liber. O parte din schimbarea ta este de a găsi momentele și de a le remodela așa cum le-ai dori să le folosești.

20) Ce se întâmplă dacă prietenii mei mă consideră nebuni?

Ce fel de prieteni sunt ei?

21) Ce se întâmplă dacă vreau să fiu astronaut?

Nu este o schimbare de sine. Aceasta este o profesie specifică. Dacă vă place spațiul, există multe profesii. Richard Branson a vrut să fie astronaut și a creat Virgin Galactic.

22) Și dacă îmi place să beau și să stau cu prietenii?

Citiți acest post din nou într-un an.

23) Și dacă sunt ocupat? Îmi schimb soțul / soția sau îmi trădez partenerul?

Citiți acest post din nou în doi sau trei ani, când veți fi aglomerat, în afara muncii și dezgustați de toată lumea.

24) Și dacă nu știu cum să fac ceva?

Citiți din nou punctul 2.

25) Și dacă nu am o diplomă sau nu-i de folos?

Citiți din nou punctul 2.

26) Și dacă trebuie să mă concentrez asupra plății unei ipoteci sau a unui alt împrumut?

Citiți din nou elementul 19.

27) De ce mă simt mereu ca un outsider?

Albert Einstein era un outsider. Nici unul dintre oamenii de la putere nu l-ar fi angajat să lucreze. Toată lumea simte uneori o fraudă. Cea mai mare creativitate se naste din scepticism.

28) Nu pot citi 500 de cărți. Denumiți o carte pe care trebuie să o citiți pentru inspirație.

Lăsați-l imediat.

29) Și dacă sunt prea bolnav să mă schimb?

Schimbarea va stimula toate substanțele benefice din corpul dumneavoastră: serotonină, dopamină, oxitocină. Deplasați-vă înainte și poate că nu vă veți face bine, dar veți deveni mai sănătoși. Nu utilizați sănătatea ca scuză.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: