2018 Cum de a programa un simplu sequencer de muzică pentru Android (java) android

Androids .help Comunitatea Android Android.

Ce vreau să fac:

Aș dori să programez un sequencer muzical foarte simplu pentru Android. Dar nu am lucrat niciodată cu sunet pe Android sau Java, respectiv.







Ce ar trebui să facă o aplicație:

(fișierele WAVE / OGG) redă mai multe canale audio simultan (de exemplu, trompeta și flautul ar trebui să joace simultan, maximum 10 instrumente) ) și pasul mai mic / înalt (e2 / g6) și așa mai departe)

Aceasta ar trebui să fie posibilă în general.

Ce componente am nevoie? Normal Media Player (AudioManager.) Nu va funcționa, nu?

Există deja unele aplicații care fac ceea ce am în minte:

FingerBeat pentru iOS FL Studio Mobile pentru iOS Uloops Studio pentru Android

Vă mulțumim în avans pentru ajutor!







Top 5 răspunsuri

Nu aveți o cerință simplă, ci trei cerințe foarte diferite.

Când jocul WAV trebuie să fie acceptat din caseta de pe JRE folosind clase în javax.sound.sampled, acest lucru necesită doar codul pentru a-l conecta (nu prea sigur în legătură cu Android).

Dacă vrei cu adevărat, poți să-ți pregătești propriul sequencer, toate lucrurile principale, dacă e javax.sound.sampled. Este nevoie doar de câteva cunoștințe de bază despre sunetul digital și o mulțime de fire de cod.

Nu există o singură soluție pentru toate nevoile dvs., va trebui să blocați pe cele pe care le aveți împreună cu blocurile în acces liber.

Nu voi putea da un răspuns complet, dar te voi îndruma în direcția cea bună.

Există, de asemenea, o clasă MediaPlayer, dar este pentru o utilizare mai ușoară. Nu cred că vă permite să controlați pasul.

Veți avea probleme cu timpul din sistemul Android. Pentru a evita ca firul de secvență să fie întrerupt de colectarea gunoiului, probabil că trebuie să scrieți un sequencer în nativ utilizând NDK.

Redarea sunetelor este, probabil, cea mai bună realizare folosind și NDK.

Mi-am dat seama că această întrebare este foarte veche, dar voi răspunde oricum, deoarece răspunsul nu menționează NDK.

Întrebări recente







Trimiteți-le prietenilor: