12 pași de recunoștință

12 pași de recunoștință

Problema persoanei este că el este obișnuit să spună "Știu, înțeleg", dar nu-l treceți prin mine. Dacă știi cu toții, dar nu, sau chiar dacă o faci, încercați din nou - mai adânc decât de obicei. Încercați să vedeți ceva nou și să vă simțiți feedback. Și știi ce se va întâmpla? Vei fi sigur - mulțumesc ...







Cât de mult ne-a dat universul? La urma urmei, tot ce avem cu tine, suntem în primul rând îndatorați pentru ea. Dar ce îi oferim în schimb? Mulțumim universului pentru tot ceea ce avem? Propun o practică în care, făcând asta, putem fi în echilibru cu universul și în armonie cu noi înșine.

Luați treisprezece coli de hârtie A4. Scrieți pe fiecare dintre ei numele unuia dintre cele douăsprezece pași de recunoștință pe care trebuie să le treceți. Așezați aceste foi pe podea, astfel încât să aveți un pătrat mare. În centrul său, puneți foaia rămasă pe care scrieți "eu".

Acesta este câmpul tău de recunoștință. Concentrează toată energia și toate resursele interne pe care le aveți. Acest câmp conține toată viața ta, toate situațiile în care interacționezi cu părinții și copiii, cu bărbați și femei, cu tine și cu universul.

Fiți în centrul câmpului pe o foaie cu inscripția "Eu". Întoarceți încet și priviți la fiecare foaie pe care este scrisă o anumită calitate a recunoștinței. Încearcă să vezi cum se manifestă în tine și în viața ta. Cum te simți pentru tine? Cât de mult vă manifestă această mulțumire?

După aceea, faceți primul pas și stați pe foaia numărul 1, care trebuie scris "Mulțumim Universului". Vorbiți-vă mental că acum sunteți această recunoștință scrisă pe o bucată de hârtie și pe care o lucrați în prezent.

Principalul lucru nu este să vă grăbiți, dar simțiți-vă în acea stare interioară care apare în voi. Și nu țineți înapoi sentimentele și emoțiile. Renunță la toate negative care pot apărea. Și mulțumiri din inimă. Apoi puteți merge la foaia cu pasul următor. Algoritmul de funcționare în toate etapele este același.

PASUL 1. MULȚUMESC UNIVERSUL

Fiți pe foaia numărul 1. Acesta va fi primul pas. Ar trebui să spună "Mulțumesc Universului". Spune-te: "Acum sunt recunoștința mea față de Univers". Ascultă ce se va întâmpla cu tine. Ce sentimente și emoții aveți? Ce gânduri vă vor veni? Ce imagini începeți să aveți? După ce simțiți plinătatea interioară, spuneți din inimă: "Mulțumesc universului pentru ..." Și enumerați la ce vă mulțumiți pentru ea.

PASUL 2. MULȚUMESC PĂRINȚII DUMNEAVOASTRĂ

Fiți pe foaia numărul 2. Spune-te: "Acum sunt recunoștința mea față de părinții mei". Imaginează-ți mama și tatăl tău. Ce sentimente au pentru tine?

Poate vă veți aminti unele situații legate de ele, pentru care doriți să le mulțumiți. Poate că în acest moment veți avea o plângere despre părinți sau resentimente. Eliberează-i. Aveți o ocazie minunată de a vă ierta părinții și de a vă elibera de toată negativitatea pe care o purtați în voi înșivă.







Acesta este unul dintre cei mai importanți pași, pentru că prin părinții noștri ajungem în această lume. Dacă aveți lacrimi care curg, nu le țineți înapoi. Și mulțumește cu toată sinceritatea. Dacă aveți părinți adoptivi, vă mulțumim și ei.

PASUL 3. MINE Îți mulțumesc, PREȘEDINTELE LUI

Mulțumesc, strămoșilor, bunicilor, tuturor celor pe care îi cunoști și nu le știi. Și tuturor celor care sunt "excluși" din istoria familiei, dați loc în inima voastră. Genul tău este pentru tine un sprijin invizibil și o resursă în materie de sănătate, bunăstare, relații, succes.

PASUL 4. MULȚUMEA COPIILOR

Mulțumiți copiilor - și lor și altora. Ele vă oferă ocazia de a vă simți adulți. Și dacă aveți copii, părinți și creatori, pentru că datorită universului ați participat la procesul de a crea și a da naștere unei noi vieți. Mulțumim copiilor pentru spontaneitatea și dragostea lor de viață, pentru libertatea interioară și absența limitelor. Copiii sunt profesori mici pentru adulți mari. Copiii sunt cei mai buni educatori. Copiii sunt oglinda ta. Învață să te uiți la el.

PASUL 5. MULȚUMEA POPULAȚILOR

Datorită vârstei înaintate, o persoană începe să vadă și să înțeleagă că există timp. Bătrânia este adesea personificată cu înțelepciune. Persoanele în vârstă încearcă adesea să ne arate ce nu vrem să vedem. Ele sunt ca o oglindă pe care nu vrem să o privim. Dar va veni timpul și în această oglindă ne vom vedea pe noi înșine. Vârsta veche este o mare experiență a multor generații. Apreciez-o. Și mulțumesc pentru oportunitatea de a evita greșelile. Respectați persoanele în vârstă și toate persoanele în vârstă. Este greu pentru noi să le înțelegem, pentru că pentru mulți dintre noi calea abia începe. Nu am ajuns încă la locul unde au ajuns. Mulțumim că le-ați arătat o altă realitate. Și ce fel de realitate doriți să creați pentru dvs.?

PASUL 6. MULȚUMESC FEMEILOR

La om, ca și în natură, există atât bărbați cât și femei - animus și animus. Omul devine întreg și își completează integritatea numai printr-o femeie. O femeie este prin intermediul unui bărbat. Împreună se completează reciproc. Numai printr-o femeie din această lume vine o nouă viață umană. Mulțumim femeii ca mamă, ca purtător al unei noi vieți.

PASUL 7. MULȚUMEAZĂ BĂRBAȚII

Mulțumim bărbaților pentru iubire și îngrijire, pentru protecție, pentru minte și scop, neînfricată și sacrificiu de sine, prietenie și fiabilitate. Găsiți la oameni acele calități care vă vor încânta și veți vedea că fără ele lumea ar fi diferită. Doar prin intermediul unui bărbat o femeie devine mamă și dă viață unei alte persoane.

PASUL 8. MULȚUMEAZĂ ANGELELE ÎMBINĂTORI

Mulțumim îngerilor tăi păzitori, Sinele Superior și tot ce este invizibil, care este suportul și sprijinul pentru tine. Te conduc în viața asta și îți dau posibilitatea să treci lecțiile de viață de care ai nevoie. Și foarte des sunt protecția voastră. Adresați-vă pentru ajutor și fiți recunoscători acestora, chiar dacă nu îi vedeți.

PASUL 9. Îți mulțumesc pe cei care mi-au făcut rău

Mulțumiți celor care v-au rănit, mulțumiți dușmanilor și dușmanilor. Mulțumită lor, veți trece astfel de lecții vitale de care aveți nevoie. Iartă-i, oricât de dificil este, și vă mulțumesc pentru experiența vieții și pentru a vă ajuta să deveniți diferiți. Până la urmă, sufletele lor au preluat cel mai dificil și mai nerecunoscător rol - să fie rău, ca să devii mai bine.

PASUL 10. Îți mulțumesc pe cei care mi-au făcut-o

Dați mulțumiri celor care v-au făcut bine. Mulțumim că sunt sau sunt în viața ta. Mulțumim tuturor celor care fac ceva pentru dvs., chiar dacă ați făcut ceva obișnuit: ați hrănit, ați spălat vasele sau v-ați dat sfatul de care aveți nevoie. Mulțumiți tuturor celor care vă dau un loc de muncă și celor care vă oferă posibilitatea de a vă relaxa.

PASUL 11. MINE Îți mulțumesc pe învățătorii mei

Fiecare dintre noi are proprii învățători și lecții de viață. Mulțumiți-le pentru ceea ce sunt și pentru ceea ce vă învață.

PASUL 12. MULTUMESC

Stima de sine este o mică parte a iubirii de sine. Când sunteți recunoscător pentru voi, transmiteți această recunoștință lumii, altor oameni.

După ce ați trecut prin toate cele 12 pași, din nou, stați în centru - pe foaia în care este scris "I" și priviți tot felul în care ați trecut. Ascultă-te. Cum te simți acum? Ce sa schimbat în tine?

Dacă faceți această practică în mod regulat, veți observa cum se va schimba starea voastră internă. Vei deveni o persoană mai armonioasă, iar viața ta va începe treptat să se schimbe spre bine.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: