10 Principii de bază ale lui Pavlov Durov

Astăzi este unul dintre personajele cheie ale luptei pentru confidențialitate și criptare, ceea ce demonstrează încă o dată interviul său recent. Având în vedere toate acestea, am decis să punem împreună principiile cele mai importante ale lui Durov. Unele dintre afirmațiile sale vă pot părea similare cu ideile lui Julian Assange, pe care le-am publicat deja mai devreme. Nu este nimic surprinzător în asta. De fapt, ambii acești oameni apără același adevăr. Cu toate acestea, vă puteți da seama:







1. Omenirea este înrobită de grupări criminale organizate care se numesc "state".

2. Statul în forma sa actuală este un moștenitor direct al feudalismului. Este nevoie de taxe, apeluri către echipă, comite o curte, controlează mișcarea. În schimb, dă doar iluzia stabilității - spun ei, totul este sub control, îngrijire pentru vârstnici, sănătate, educație, armată, instanță. De fapt, statul nu instigă non-agresivitate.

3. Dragostea universală este un semn alarmant pentru o persoană care a obișnuit să înoate împotriva curentului.

4. Generația noastră este prea dornică să mănânce stereotipurile impuse, distribuite inclusiv jurnalismul financiar. Din punctul lor de vedere, vânzarea lui Darberry Groupon este un succes demn de respect și imitare. Și în opinia mea, acesta este un fiasco și o predare. Ca și cum am vândut Facebook.







5. Încerc să nu fiu atașat la locuri și lucruri - de exemplu, locuiesc într-un apartament închiriat lângă sediu, unde dezvoltatorii pot sta noaptea. Este important să știți că nu dețineți nimic și să fiți gata să pierdeți ceea ce ați presupus.

6. Abilitatea de a te concentra pe ore într-o clasă este o abilitate care devine din ce în ce mai puțin obișnuită în era noastră mobilă online. Dar această abilitate este necesară pentru o descoperire intelectuală, creativă sau spirituală. Viitorul este pentru cei care dezvoltă imunitate față de capcane tehnologice de atenție și păstrează capacitatea de concentrare pe termen lung.

7. Comunicarea este supraestimată. Ora de singurătate este mai productivă decât o săptămână de vorbă.

8. Banii sunt supraestimați, deoarece creația este mult mai interesantă decât consumul, iar statul intern este incomensurabil mai important decât cel extern.

9. Ideea este suficientă pentru ca 10% dintre susținătorii convinși să transforme restul de 90% din societate în partea lor. Oamenii care sunt convinși de ceva pot fi mai puțin de 10% - 5%, 2%, chiar și o mie de procent din populație. Dar dacă credința lor în succes și în devotamentul față de această idee nu este clară, ei nu pot fi rezistați. În cazul extrem, pentru schimbări de orice scară, credința unei persoane este suficientă. A ta, de exemplu.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: