59 Viața noastră, visul unui zeu (Alexandr Shipilov)

Scripturile ne învață că viața noastră trece în visul lui Dumnezeu.
Într-un vis este imposibil să faci eforturi, eforturile pot fi demonstrate numai după ce te-ai trezit.
În această lume manifestată, ireală, Dumnezeu doarme și viața noastră trece în somnul Lui și ni se pare că acționăm.






De fapt, în noi toți acționează Domnul, dar trăim în somn și ne simțim minunați.
Aici poate să apară întrebarea dacă Dumnezeu doarme, atunci cum poate să acționeze?
Nu poți manifesta efort într-un vis. Da, este. Dar noi nu trebuie să uităm diferența dintre Dumnezeu și om, este un om într-un vis nu poate demonstra efortul, dar Dumnezeu rămâne Dumnezeu întotdeauna și în mod constant, astfel încât să nu părăsească persoana singură cu un străin să-l lumi, el a luat forma de spirit și fiind conduce mintea omului pentru viață.
Prin urmare, se poate concluziona că UM este omul care adormeste în om. Mai ales că DUMNEZEUL este singura energie și energia CONȘTITĂ, prin care această lume trăiește și există. Există întotdeauna și întotdeauna fără pauze pentru prânz și somn. Pentru că Dumnezeu nu are nevoie de un vis, căci Dumnezeu este Conștiința, dar nu există Conștiință de dormit.
Dar trebuie să ne amintim că nu numai Conștiința afectează corpul, dar și corpul influențează Conștiința. Ie în timp ce Conștiința trăiește în trup, este forțată să accepte condițiile dictate de trup, deoarece Conștiința trăiește simultan în două lumi.






În lumea densă a materiei, adică. în corp și în lumea sa naturală subtilă - lumea gândurilor, sentimentelor etc. Și din această lume subtilă guvernează viața corpului.
Este greu de înțeles, dar Scripturile spun așa, așa că trebuie să fim de acord cu asta, iar apoi, în timp, vor veni atât înțelegerea, cât și realizarea.
Un exemplu simplu. Ne trezim și spunem că nu am văzut vise.
Dar există cineva care ne-a spus că nu am văzut vise.
Cineva este Conștiința. Și în timp ce eu mă consider un trup, Dumnezeu doarme în mine și așteaptă, cînd cristalizez la realizarea divinității mele, adică Mă voi trezi. Pentru a te trezi, din visul acestei lumi înseamnă să te trezești cu DUMNEZEU. Între timp, viața mea în această lume este guvernată de UM.
Dar cel mai interesant este faptul că aceeași minte, fiind, de fapt, Dumnezeu ascunde de la mine pe Dumnezeu, căci trăind în trup, el se concentrează asupra acestui corp. De aceea mă forțează să mă consider un corp. Aici, după toate câte a fost un joc încurcat, Dumnezeu a început cu mine un om.
Dar Dumnezeu nu face asta ca să mă încurce. NO. El face asta pentru a-mi arăta că nu sunt UM. Pentru ca eu, fiul lui DUMNEZEU, să nu fie distras de tot felul de invenții, de faptul că sunt minte etc. La urma urmei, eu sunt fiul unui DUMNEZEU. Și, prin urmare, trebuie să mă obișnuiesc cu ideea că eu sunt DUMNEZEU.
Dar, în timp ce mintea este la locul de muncă în mine, și el se consideră cea mai mare parte, și l-am supun atâta timp cât Dumnezeu doarme, care - ar trebui să acționeze, care - ar trebui să fie principalul.
Așa trăim DUMNEZEUL, Eu sunt și eu sunt un om. În timp ce DUMNEZEUL doarme, mintea mă conduce prin această viață și dobândește pentru mine cunoștințe, experiență.
Și de îndată ce se umple sticla cunoașterii, DUMNEZEUL se trezește sau, mai degrabă, mă trezesc la DUMNEZEU. Aceasta va fi o AWARENESS.
Aceasta încheie încarnările mele.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: