5 moduri de a opri o ceartă cu un iubit

Certurile sunt o parte integrantă a relației. Aș spune chiar că fără ei o adevărată apropiere nu este posibilă.
Probabil ați auzit fraza "Noi trăim sufletul în suflet, el (a) am un drăguț. "







Acest lucru este spus de obicei de către oamenii de la începutul întâlnirii, când partenerul este tot de fantezie și farmec. Sau chiar cupluri care au trăit împreună de mai mulți ani. Acest lucru este posibil dacă unul dintre parteneri își asumă rolul de "salvator" și îi suprimă emoțiile și dorințele, astfel încât să nu provoace o ceartă.
În relațiile sănătoase, care au un scop - proximitate, conflicte - este normal și chiar benefic. Mult mai bine decât să apăsați nemulțumirea, până când se acumulează și va duce la un scandal cu un accident sau într-un psihosomatic.

În această notă, vom vorbi despre cum să traducem căderea nu pentru a face rău, ci în beneficiul relațiilor.

De ce oamenii construiesc relații?
Toată lumea are obiective diferite, dar opinia mea este că sunt necesare relații pentru a-ți face viața (și, dacă este posibil, omul apropiat) să fie mai saturată. Cea mai bună relație este obținută de la cei care sunt buni fără ei. Astfel de oameni sunt obișnuiți să se sature și au ceva de împărțit unul cu celălalt.

Ce înseamnă ceartă?
Că anumite acțiuni / acțiuni / cuvinte ale unei persoane nu vă sunt potrivite. Asta nu înseamnă că are ceva defect, pur și simplu nu-i plac trăsăturile.







De obicei, o ceartă se transformă în acuzații și scuze reciproce. În acest caz, oamenii uită că o persoană apropiată este în fața lor și astfel de expresii ascuțite sunt lansate în curs, pe care nici măcar nu le veți spune inamicului.
O astfel de cădere ar trebui învățată să se oprească. Pentru nici un lucru bun acest lucru nu rezultă de obicei. Numai dacă nu aveți o familie de masochiști și dacă aceasta nu este forma obișnuită de comunicare.

Cum să oprești dorința de a înclina un iubit și de a traduce un conflict ascuțit într-o discuție specifică a diferențelor?

2. să exprime în scris cererea.
Puteți merge și puteți scrie o scrisoare unei persoane. Nu te limita la cenzură. Pentru a re-citi și a analiza: Și care, de fapt, este problema?
Apoi, pentru a vă da seama și a merge în liniște vorbesc cu persoana.

3. Sensul umorului
De obicei, în acest mod, oamenii sunt folosiți în apărarea lor.
- Ești un ticălos, un ticălos, un ticălos
- Cum mă tolerezi? Trebuie să căutați urgent un nou soț!

5. Opriți cuvântul.
Nu pentru un partener, ci pentru tine. Poate fi chiar o frază de oprire. De exemplu, "Este mai important pentru mine să-mi exprim nemulțumirea sau să mențin o relație acum?"
De asemenea, trebuie să experimentați cu frazele. "Îndepărtarea creierului distruge relația"

Aici, după aceste tehnici, într-o stare de calm, puteți discuta cu partenerul dvs. tot ceea ce vă preocupă.

Este mai bine sa incepeti o oferta nu cu "esti tu si asta. "
Cea mai constructivă discuție este obținută atunci când fiecare dintre parteneri își exprimă gândurile în mesajul "I"
- Mă îngrijorează când ești departe de mult timp

Ei bine, atunci. Cearta nu este o tragedie sau o catastrofă. Este o modalitate de a vă apropia de o persoană dacă o traduceți într-un canal constructiv.

Și cel mai important - nu uitați că persoana de lângă ea, de asemenea, doare. Agresiunea este adesea un mecanism de protecție împotriva durerii. Și dacă o persoană te atacă, atunci e foarte rău pentru el. Nu continuați cu mândria voastră.
Fiți împreună, construiți-vă fericirea și căutați în mod corect.

Și cum te comporți într-o ceartă?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: