3 Motorul

Răspândiți lista de piese de schimb pentru revizia motorului VK45DE cu numerele originale.
Inele și inserții.
Mai jos este o listă cu numerele originale ale motorului, și nu o listă de piese de schimb pentru nici un capex, un diagnostic complet numai după autopsie.







O listă de detalii necesare în cazul meu, fără o unitate de reparații și care se mișca, la sfârșitul postului.

Perna de motor Nissan 11220-CG200

Fenox TSN22041 Senzor de temperatură a lichidului de răcire

Filtrul de combustibil
Masuma MPU-042 Filtru pompă de combustibil (în rezervor)

Role și curele. Aceste poziții nu pot fi schimbate în semnificația originală, consumabilele.
Neko 4PK950 Curea centurii
Curea polietilenă Neko 6PK1940
Febest 0287-Y50 Rola centurii de servodirecție (rola de tensionare inferioară)
Febest 0287-J31Z Cilindru de întindere superior (Pompă și compresor)

Aceste plăci, inele de susținere, au explodat.

Set de reparare pentru injectori VK45DE

Una dintre pernele motorului era cu o fisură, schimbarea la originalul utilizat. Costurile noi de aproximativ 6 mii de ruble. Pernele din dreapta și din stânga sunt la fel.






Am luat modelul de dezasamblare, unul câte unul, de la dreapta Nissan Fuga cu VQ35DE. Prețul este de 1000 de ruble.
UPD. Pernele de pe fx35 și fx45 sunt diferite. Șuruburile la 35 sunt situate pe o axă.
Pe VK45DE, știfturile sunt poziționate unul față de celălalt la un unghi de 60 '.

Cel mai scump dintre piesele de schimb sunt inelele de piston și pompa. Schimbați pompa din cauza urletelor de lagăr în ea. Pompa nu este pliabilă.
10k pentru ca inelul și pompa, mulțumiri speciale de a exista A, perezakazyval acestea, și nu numai poziția de mai multe ori, eșecuri furnizorul, situându-se în ordine, ordinele fără modificări în două săptămâni, prețul la starea pompei și alte AF în timpul reordona de la alți furnizori a crescut . Bordelul este plin, centrul de logistică se mișcă, Există schimbat la un nou sistem de ordine, de la momentul apelului până la sosirea ZCH a trecut ONE LUNĂ! Managerii biroului de vânzări, apropo, au ajutat, au controlat comanda, i-am luat pentru luna aceasta în mod specific, a ascultat cu răbdare abuzul meu). Acum, totul a revenit la normal. Prețurile pentru piese de schimb au devenit departe de cele mai democratice.
Aici sunt prețurile Union Motors, biroul, care nu este rezervat, prea leneș pentru a merge, îmi pare rău, așa cum se spune, „să cunoască aceste lucruri ar fi în Soci)“


Comandat initial mai scump in existenta, au fost interesati de termenii promisi de manager. Drept rezultat, au fost plătite peste zece mii de ruble, iar luna în care mașina se afla cu un monument în serviciu.
Iată prețurile pentru Exist.

Și acum întrebarea este, ce se așteaptă de la untul de grăsime) Ce brand să umple după capital, 5W40, dar ce este?
Originalul nu oferă, avem această pauză. Pe 35 skaya cu VQ25DD turnat recent motelul, nu a mâncat deloc. Înainte de aceasta, în Sky lil Zic, Liquid Molly, mănâncă puțin. Cine se duce la un fel de ulei pe 45 de date?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: