2018 Diferența dintre phonegap și Cordoba și pe care trebuie să o instalăm pe Android

Androids .help Comunitatea Android Android.

Întrebarea mea este: Ce ar trebui să instalez și cum să o fac în Ubuntu, utilizând fie NetBeans Eclipse.

Top 5 răspunsuri

Dacă doriți să începeți în esență să dezvoltați o aplicație, vă sugerez acest lucru pentru PhoneGap:







Pasul 5 Setarea variabilelor de mediu

Pasul 6 Creați un proiect de bază

Pasul 7 Importați proiectul în Eclipse,

File-> New-> Android-> Android Project din codul existent Răsfoiți la locul unde ați plasat proiectul și selectați-l

Acum puteți începe să vă dezvoltați.

Memento: Acesta este modul de a face acest lucru pentru v2.8.1 din PhoneGap. Diferitele versiuni (în special 3. *) vor fi diferite (nodeJS)







Nu am integrat Cordova / PhoneGap în IDE-ul meu. Tocmai am creat o aplicație cu o interfață de linie de comandă. În NetBeans am creat un proiect HTML5 și am conectat directorul rădăcină / aplicația WWW la acest proiect. Programez cu Netbeans și construiesc și rulez o aplicație cu o interfață de linie de comandă. Asta e tot.

Pentru a avea o completare de cod, am scris o extra-clasă (fațadă) care încapsulează codul PhoneGap. Sunt doar delegați la apelurile sale către API-ul PhoneGap. Acest lucru este deosebit de bun dacă API-ul iPhoneGap se schimbă, deoarece afectează numai codul meu în această clasă de fațadă.

Ultimul lucru pe care vreau să îl împărtășesc. Am aflat că este destul de lent să construiți și să începeți procesul folosind interfața de comandă. Rularea Cordoba pentru a pregăti Android, și apoi rulați proiectul Android în Eclipse, / ADT este mult mai rapid.

OK, pentru a spune pur și simplu:

PhoneGap - proiectul original este dezvoltat de voluntari

Apache Cordova -versiunea pentru PhoneGap, care are aceeași funcționalitate a documentației originale și PhoneGap, dar integrate în NetBeans 7.4.

Întrebări recente







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: